Leonid Zaitsev o výhodách ujmy

Sú niektoré z nebezpečenstiev tak zlé a v nich je niečo užitočné? Hovoríme o neprirodzených produktoch, potravinách na noc a konzumácii alkoholu.

Neprírodné produkty

Keď už hovoríme o "prirodzenom" alebo "neprirodzenom", práve popisujeme zdroj látky, ale nie jej vlastnosti - užitočné alebo škodlivé. Navyše veľmi charakteristické "prírodné" v rôznych krajinách a spoločenstvách často znamená úplne odlišné.

Výrobky obsahujúce konzervačné látky, príchute a látky zvyšujúce chuť sú často označované ako neprirodzené a škodlivé. Neberie do úvahy množstvo faktov. Napríklad skutočnosť, že kozmetika, pozostávajúca iba z prírodných zložiek bez konzervačných látok, sa v priebehu niekoľkých hodín môže zmeniť na horúcku mikroorganizmov. Alebo skutočnosť, že notoricky známy zosilňovač chuti glutamátu sodného v prírodných rajčiakoch a zemiakoch je viac ako to, čo sa pridá do každej klobásy. A chcem tiež pripomenúť, že všetky prírodné zložky jogurtu - bobule, kúsky ovocia - sú tepelne spracované. Potom sa stávajú bez chuti a - paradoxné - aby sa jogurt dostal do farby a chuti podobných prírodným, je potrebné pridať do neho farbivá a príchute.

Nechcem nutnosť opustiť prírodné produkty v prospech neprirodzených. Chcem len zdôrazniť, že hromadná nechuť pre neprirodzené produkty môže byť výsledkom predsudkov. Skvelým príkladom je skúsenosť amerického školáka Nathana Zonera. V dôsledku malého sociologického prieskumu sa mu podarilo presvedčiť absolútnu väčšinu svojich účastníkov, že je potrebné zakázať ... obyčajnú vodu s odkazom na jej "škodlivé" účinky. V priebehu prieskumu však použil nepatrný názov vody - dihydrogén-oxid.

Jedlo na noc

Predpokladá sa, že jesť v noci je škodlivé: vedie k obezite a mnohým ďalším negatívnym účinkom. Vedecké údaje a odborné posudky v tejto oblasti sú však nejednoznačné. Napríklad jedna zo štúdií na myšiach (vedúca, ako viete, nočné) ukázala väčší nárast telesnej hmotnosti u zvierat, ktoré boli kŕmené počas dňa. Ale to dáva dostatok dôvodov na to, aby verili tomu, že ľudia, ktorí jedia v noci, sa zlepšujú? Na druhej strane, štúdie u opíc ukázali úplný nedostatok závislosti medzi časom jedenia a prírastkom hmotnosti.

Väčšina pokusov s účasťou ľudí neumožňuje zabezpečiť, aby potraviny v noci a v noci viedli k zvýšeniu hmotnosti v porovnaní s jedlom počas dňa. Avšak s jednou výhradou: obsah kalórií v dennej strave v týchto pokusoch zostáva nezmenený.

Fyziologické zmeny, ktoré sa vyskytujú v našom tele počas spánku, možno interpretovať inak. Je známe napríklad, že podľa teórie "veľkých biologických hodín" dlhé prestávky medzi jedlami vedú k poklesu hladiny glukózy v krvi a to vyvoláva hormonálny nárast. Zvyšuje sa najmä koncentrácia rastového hormónu, ktorá stimuluje rozklad tuku a svalového rastu. Toto je silný argument v prospech zdržania sa jesť v noci. Ak budete spať dosť dlho, biologické hodiny budú mať čas na prácu, aj keď ste jedli pred spaním.

Na druhej strane, ak máte veľkú svalovú hmotu, potom telo môže považovať nočný hlad a súvisiace zníženie zásob glykogénu v pečeni ako stimul pre zničenie vlastných svalov. Preto, mimochodom, nočné občerstvenie je bežné u športovcov.

Nie je to tak jednoduché s hodnotením škodlivosti potravín v noci. Predpokladá sa, že v noci by mal telo a najmä tráviaci systém odpočívať. Ale vzhľadom na skutočnosť, že jedlo môže byť v žalúdku dve až niekoľko hodín, trávenie v tenkom čreve môže trvať viac ako desať, a v hrubom - viac ako dvadsať, taký odpočinok je ťažko možné vôbec. Okrem toho sa v závislosti od fázy spánku strieda aktivita sympatického a parasympatického nervového systému a druhá, ako je známe, aktivuje tráviaci systém. A nakoniec, najintenzívnejšia tvorba kyseliny v žalúdku nastáva presne, keď spíme.

Avšak, milovníci jedla by mali byť opatrní v noci. Štúdie ukazujú, že sú náchylnejšie k prejedaniu ako tí, ktorí odmietajú neskorú večeru.

alkohol

Alkohol sa nemôže skladovať a používať na stavbu tkanív v našom tele a musí sa rozdeliť, takže kalórie obsiahnuté v ňom sú často nazývané prázdne. Avšak energia získaná oxidáciou alkoholu môže ísť zaistiť procesy života, najmä svalové kontrakcie.

V prvej fáze alkoholového štiepenia vzniká toxický acetaldehyd, ktorý musí byť neutralizovaný pečeňou. Tvorba látok, ktoré zhoršujú metabolizmus kyslíka a stimulujú nahromadenie tuku v pečeni. Preto pitie alkoholu môže viesť k rozvoju vážnych ochorení.

Avšak naše telo je pripravené spracovávať alkohol v malých množstvách, pretože už je produkovaný intestinálnou mikroflórou. Početné vážne štúdie ukazujú, že mírne opití ľudia sú charakterizovaní lepším zdravotným stavom a nižšou úmrtnosťou v porovnaní nielen s tými, ktorí zneužívajú alkohol, ale aj tými, ktorí nepijú vôbec. Niektoré štúdie navyše ukazujú, že pridávanie alkoholu do zdravej výživy je účinnejšie ako diéta a účinky cvičenia a miernej konzumácie alkoholu sa môžu navzájom znásobovať.

Pri strednej konzumácii alkoholu väčšina štúdií zahŕňa denný príjem jednej až troch podmienečných častí alkoholu (360 ml piva alebo 150 ml suchého vína alebo 50 ml vodky) pre mužov a jednu dávku pre ženy. Malo by sa však poznamenať, že aj mierny prebytok tejto dávky zásadne mení situáciu a podľa môjho názoru v prípade alkoholu je "podváha" bezpodmienečne lepšia ako "re"!

Čo si myslíte o škodlivosti škody?

Užitočné odkazy:

Video stretnutia "Fit-mix" s Leonidom Zaitsevom vo fitness-video knižnici klubu "Live!".