Spolu s dieťaťom do múzea, divadla, cirkusu - poriadne organizujte kultúrnu kampaň

V živote každého dieťaťa prichádza deň, kedy prvýkrát chodí so svojimi rodičmi do múzea, divadla alebo cirkusu. Táto prvá návšteva je najdôležitejšia. Závisí od neho v mnohých ohľadoch, či sa dieťa stane divokým návštevníkom divadla, znalým krásnej a jednoducho kultivovanou, komplexne rozvinutou osobou. Povieme, ako správne usporiadať túto kultúru.

Na otázku, v akom veku je čas zaviesť dieťa do kultúrneho voľného času, deti psychológovia nemajú žiadnu definitívnu odpoveď. "Všetko závisí od individuálnych vlastností vášho dieťaťa," hovorí Olga Turovtseva, rodinného psychológa. "Ale spravidla je stará staršia ako 3-4 roky schopná primerane vnímať, čo sa deje."

Pôjdeme s dieťaťom do múzea

Návšteva múzeí môže byť pre dieťa jednou z najobľúbenejších foriem voľného času, ak k tejto udalosti pristupujete kreatívne. Nemali by ste to urobiť spontánne: vy a dieťa musíte byť dobre pripravení na návštevu. Najprv sa presne rozhodnite, kam idete. "Pri výbere múzea sa zamerajte na záujmy dieťaťa a nie na svoje vlastné," hovorí Olga Turovtseva. - Ak chcete, aby z vášho dieťaťa vyrastal znalca ruskej klasickej maľby a vaša vec je v súčasnosti fascinovaná dinosaurami, choďte do Darwinského múzea, nie do Tretyakovskej galérie. Nastane čas na maľovanie. Zatiaľ čo vašou úlohou je vytvoriť záujem dieťaťa o múzeá. Povedzte mu, aké iné podobné miesta máte vo vašom meste a čo vidíte tam. Dieťa môže mať záujem o návrh na odchod do domu-múzea detského spisovateľa alebo umelca, ktorého diela sa s ním teraz oboznámia. Vzácny chlapec odmietne podrobne zvážiť vojenské vybavenie alebo autá a výstava starožitných bábikov poteší dievčatá. Existuje skutočne toľko múzeí, že každé dieťa nájde niečo zaujímavé pre seba.

Začnite lepšie s malými expozíciami. Malé dieťa sa rýchlo unaví a všetko, čo sa stane, sa mu nestane nezaujímavou. Ak pôjdete do veľkého múzea, obmedzte sa na 1-2 izby naraz na jednu návštevu. " Dobrým nápadom je oslavovať narodeniny dieťaťa v múzeu. Mnoho inštitúcií teraz ponúka túto formu voľného času. Okrem bufetu ponúka program zaujímavú exkurziu s sprievodcom pre narodeninový muž a jeho hostí.

Doma, povedzte svojmu dieťaťu, ako sa správať v múzeu. Ako ukazuje prax, pre deti je najťažšie akceptovať skutočnosť, že sa tam nič nedá dotknúť. Pokúste sa vysvetliť drobky, prečo nie je prijímanie exponátov v ruke. Po návšteve múzea nezabudnite diskutovať o tom, čo vidíte s dieťaťom, vysvetlite mu všetko, čo nerozumel. Mimochodom, rodičia by sa mali pripraviť na návštevu múzea, najmä ak ste, ako sa hovorí, nie sú v tejto téme. Dokonca aj keď nie je pre vás zaujímavá expozícia, vezmite si čas a zlikvidujte svoju negramotnosť tak, aby bola na rovnakej vlnovej dĺžke s vaším dieťaťom.

Pôjdeme s dieťaťom do divadla

Prvá návšteva divadla by mala byť pre dieťa jasnou nezabudnuteľnou udalosťou. Začnite s prípravou na desať dní. Už čaká na dovolenku prinesie dieťa do stavu radostného vzrušenia. Objednajte si vstupenky vopred. A nestražte sa! Nechajte to byť lacné a pohodlné miesta, z ktorých vás aj dieťa uvidíte všetko jasne a počuteľne.

Spolu s ním premýšľajte o tom, aké oblečenie by chcel ísť na hru: musí to byť niečo slávnostné, krásne. Nechajte dieťa okamžite pocítiť, že návšteva divadla je vždy niečo výnimočné.