Trans tuku

Druhým po cholesterolu je nepriateľ zdravého stravovania. Obsahuje margarín, potraviny na rýchle občerstvenie a rýchle občerstvenie. Na západe každý vie, že je to zlé, takže výrobcovia vždy vkladajú do obalov nápis "neobsahuje trans-tuky". Z nejakého dôvodu sa táto téma v Rusku nespravodlivo umlčala už mnoho rokov.

Prírodné tuky sa nachádzajú v malom množstve v mäsových a mliečnych výrobkoch, zatiaľ čo priemyselné tuky sa tvoria pri výrobe margarínu a iných syntetických olejov.

Prvé priemyselné trans tuky sa objavili vo Francúzsku na konci devätnásteho storočia. V tých dňoch bolo maslo v krajine nedostatočné a riešenie problému Emperor Napoleon III vyhlásil súťaž na vytvorenie lacného náprotivku. Chemikár Ippolit Mezh-Mourier navrhol nasýtenie rastlinného tuku vodíkom. To dalo zloženiu hustotu a vyzeralo to ako maslo. Výrobok bol nazývaný margarín a začal sa vyrábať.

Neskôr sa ukázalo, že počas prípravy margarínu nie sú niektoré molekuly oleja obohatené vodíkom, ale jednoducho menia štruktúru a stanú sa trans-tukami. Koncom sedemdesiatych rokov sa objavili prvé dôkazy: priemyselné trans-tuky zvyšujú riziko vzniku koronárnej choroby srdca. V roku 2006 boli publikované vedecké materiály v Medical Journal of New England, potvrdzujúce, že trans-tuky zvyšujú koncentráciu "zlého" cholesterolu v krvi a v dôsledku toho riziko aterosklerózy. Neskôr bol trans-tuk spojený so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka a prostaty, ako aj s diabetom 2. typu. Zaujímavé je, že len priemyselné trans-tuky, ale nie prírodné, majú tieto ponuré vlastnosti.

Priemyselné trans-tuky sa nachádzajú vo väčšine kuchynských olejov, teda v cookies, popcorn, čipy, sušienky a dokonca aj hotové pekárske zmesi. Existuje veľa trans-tukov vo všetkých hlboko vyprážaných potravinách.

VICTOR SUKHORUKOV herec

V roku 2006 Kongres USA zaviazal výrobcov výrobkov, aby na obaloch uviedli podiel trans-tukov. Mnoho štátov má zákony, ktoré obmedzujú alebo zakazujú používanie trans-tukov v reštauráciách a školských jedálňach. V Rusku neexistujú žiadne takéto zákony, preto by prítomnosť hydrogenovaných alebo nasýtených rastlinných tukov v produkte mala byť alarmujúca.

Lekári odporúčajú, aby nepoužili viac ako 1 g trans-tukov denne. Nie je úplne jasné, ako používať túto radu - je nepravdepodobné, že by niekto premýšľal vypočítať percento trans-tukov v každom krekere. Trojposchodové čiastkové výpočty trvajú veľa času a neprispievajú zvlášť k chuti do jedla.

Koncepcie "škodlivého" a "zdravého" tuku sú však relatívne. Nadmerná spotreba akéhokoľvek tuku nie je prínosom. Profesor Benjamin Caballero z Johns Hopkins University (Johns Hopkins University) našiel jednoduché a elegantné riešenie tohto problému. Odporúča obmedziť spotrebu akéhokoľvek tuku - mali by predstavovať jednu desatinu z celkového počtu kalórií. V takom prípade máte skoro zaručené, že neprekročí dennú dávku trans-tukov.

Pozrite si video: Trans tuku. (Júl 2019).