Arizona anomálie

Celá Amerika diskutuje o tajomnej tragédii, ku ktorej došlo v slávnom Angel Valley Retreat Centre Spa v meste Sedona. Po stretnutí v tradičnom "indickom kúpeli" zomreli traja ľudia a ďalších 16 hospitalizovaných.

Stalo sa to 10. októbra a pred pár dňami boli v The New York Times uverejnené správy, že kúpele budú zatvorené - príčina smrti ľudí je stále nejasná a preto nie je možné pokračovať v práci. A keby som bol v prípade rýb, bol som pripravený "dobre, že títo Američania, fanúšikovia nafúkania škandálov z ničoho", teraz úplne súhlasím s rozhodnutím Arizonských orgánov.

Okolnosti sú nasledovné. Ako súčasť päťdňového programu, ktorý sa nazýva "Duchovný bojovník: Cesta k novému životu", klienti meditovali, skúšali masáž "Raindrops", dýchacie cvičenia - vo všeobecnosti doplnili svoju vitalitu pod vedením slávneho prírodovedca a duchovného učiteľa Jamesa Arthura ray. Vyvrcholením programu bolo očistenie tela v "indickom kúpeli", ktorým je drevená wigwam, kde sú na obvode rozložené horúce kamene a naplnené rastlinnou infúziou.

Najprv všetko šlo dobre. Ako prežívajú členovia Cesta k novému životu hovoria, ľudia len v pare, telo sa stalo svetlom a zdalo sa, že je bez váhy. Chata nebola príliš horúca. Po dvoch hodinách však každý mal bolesť hlavy, slabosť a palpitácie. Keď prišla sanitka, dvaja ľudia už zastavili svoje srdce a nemohli ich zachrániť. Iná žena spadla do kómy a o týždeň neskôr zomrela v nemocnici. 16 ďalších účastníkov bolo okamžite hospitalizovaných, boli vyliečení.

Prešetrovanie stále prebieha. Existuje niekoľko verzií - že Ray nevylial bylinkovú odvar na kamene, ale nejaký druh halucinogénnych látok, alebo zámerne spôsobil, že teplota v teepee je neúnosne horúca. Prežívajúci účastníci hovoria, že keď si sťažovali svojho učiteľa, že sa cítia zle, povedal: "že musíme vydržať." Avšak Ray samozrejme popiera všetko. Jeho hlavným argumentom je, že tento program prevádzkuje niekoľkokrát do roka a cíti sa skvelo.

Každopádne, osobne si myslím, že dôvodom je dvojhodinový pobyt v horúcom kúpe. Všetci traja mŕtvi boli vo veku 40 až 45 rokov - kritický vek pre choroby srdca. Kúpele sú samozrejme oázou relaxu, ale nemali by ste zabudnúť. A je škoda, že nie všetky salóny ponúkajú klientom bezpečnostnú poznámku a vyplnia zdravotný dotazník.

Len v prípade, že vám pripomeniem, že pred začiatkom zasadnutia v saunovej hammame by ste mali určite povedať pánovi o vašom zdraví a čo je najdôležitejšie o chronických ochoreniach a alergiách na akékoľvek oleje alebo krémy a počas postupu starostlivo počúvať na seba a nepokúšajte sa vydržať nepohodlie. Hovorím to ako človek, ktorý opakovane zachytil studené v kúpeľoch, spadol na klzkej podlahe hammamu a prežil astmatický útok v tepelnej deke.