Holotrop u Vladimíra Maikova

Predtým, ako som šiel do holotropickej triedy, šiel som s duchom takmer dva mesiace. Vyhliadka na dýchanie rýchlosťou lokomotívy, ktorá prechádzala z hory na hodinu a pol, bola sama o sebe znepokojujúca. Avšak vrodená túžba po empirizme prevážila aj tie smiešne obavy.

Jednodenný holotropický seminár (o Grofovi) pod vedením Vladimíra Maikova sa koná raz za mesiac, spravidla na mieste Otvoreného svetového centra pre integrálny rozvoj. V deviatich prípadoch z desiatich prípadov je Maikova "pravá ruka" na týchto podujatiach jeho manželka Christina. Je tiež transpersonálnym psychológa, znalým a skúseným špecialistom.

Prvá fáza skupinovej lekcie je okrúhla komunikácia. 49 z mojich spolupáchateľov sa postupne zaviedlo do skupiny a tí, ktorí prišli na seminár k Maikovovi, po prvý krát krátko opísali predchádzajúcu skúsenosť: niekto prišiel na ďalší "prelom" na ceste sebapoznávania a niekto na akútne pocity alebo ovplyvnené módou. Podobne ako tie dve očarujúce dievčatá, ktoré dievčatko vyrušili: "Všeobecne platí, že sme radi, že sa zapadnú do akéhokoľvek kipeshu, s výnimkou hladového štrajku: ideme tam a tam, všetci tam a štvrtý holotrop. Na Západe je táto prax už dávno populárna, napríklad majitelia spoločnosti Google, Intel, Apple - všetci sú holonaví! "

Druhým krokom je prednáška. Maikov hovoril o hlavných etapách vývoja, o svojom učiteľovi - zakladateľovi spôsobu holotropného dýchania a tiež dal jednoduché pokyny tým, ktorí prvýkrát prišli do triedy. Potom nás požiadali, aby sme sa spárovali.

Môj partner sa ukázal ako mladý muž, Slava, ako sa ukázalo, nielen certifikovaný inžinier v oblasti raketovej vedy, ale aj veľký wellness fanúšik, vegetarián, odborník s päťročnou skúsenosťou, časté holotropické sedenie a workshopy Vipassan v Moskve. Páry sa usadili v hale, položili rohože a opatrne položili "rezervné" prikrývky a čalúnené stoličky. Maikov otvoril okná na jednej strane haly a pevne spustil záclony - bolo to chladné, svieže a ticho. Ležal som na chrbte, Slava sa usadil na dlani a mrkol: "Neboj sa, miláčik, budete uspieť. "

Ukázalo sa to - nie slovo. Asi dve minúty po začiatku rytmického dýchania (základy holotropických sedení) na doprovod búrlivej tranceovej hudby som už presne vedel, čo Belka a Strelka cítili, vyhnané z povrchu Zeme do vzdialeného priestoru. Okraje okamžite "zomreli", zápästia a krk odtiahli neviditeľné popruhy. Pravda, nevznikla žiadna bolesť - všetky telesné vnemy boli vnímané len ako faktické upozornenie. Ale v mojej mysli sa vyskytli zázraky: letel som rýchlo do nekonečného lieviku, ktorého steny oslňovali ako čínsky kaleidoskop. Z času na čas sa "let" vyrovnal a potom sa cítil nekonečný teplý priestor, ako by sa plával do prúdu vzduchu a spolu s ním i závratný bolestivý pocit slobody.

Dve hodiny po mojom prvom holotropickom povzbudení som sa prebudila v prázdnej miestnosti - ležala na mojom žalúdku a opatrne pokrytá dekou. Neďaleko, ako verný pes, sedel môj očarujúci sitter a niečo jemne spieval. Ukázalo sa, že celá skupina už dokončila lekciu a presunula sa do ďalšej miestnosti - na pitie a nakreslenie čaju. Som na nohy. Moja hlava sa otáčala, na chvíľu som sa cítila presne ako obľúbená hrdinka Carrolla, ktorá sa zdvojnásobila, jesla plátok z psychedelickej húb a kilometrov v hĺbke králičieho otvoru.

Špecialisti spoločnosti Holotrop sú presvedčení, že dýchacie relácie sú skvelou príležitosťou na aktiváciu prostriedkov, ktoré sú skryté v nás. Ľudské telo, domnieva sa, má pôsobivý potenciál na sebakontrolu, a to ako na úrovni tela, tak v oblasti vedomia. Podľa priaznivcov transpersonálnej psychológie je v stave zmeneného vedomia, ktoré sa dosiahlo počas holotropického zasadnutia, že tento potenciál sa "prebudí" a "príde do pohybu".

Pred piatimi rokmi, keď som pošmykol na bežeckom páse, som si zlomil ľavé zápästie a odvtedy som na tomto mieste cítil silnú bolesť. Hádali ste to? To je pravda: po holotrópnom zasadnutí zmizlo nepohodlie v rozbitom kĺbe. Ako sa to stalo a prečo? ... Ešte neviem. Ale dúfam, že nájdem odpoveď na túto otázku v knihách Stanislava Grofa, autora holotropu.