Čo je užitočné semená ľanu, čia, tekvice, slnečnice, sezamu

Avid šéfkuchári vedia: jednoduchý spôsob, ako urobiť jedlo zaujímavejšie, dávať mu miernu krízou a nezvyčajné poznámky, je vrhnúť do neho niekoľko semien. Lekári trvajú na tom, aby ste tiež priniesli zdravotné výhody! Čo sú dobré semená ľanu, čia, tekvice, slnečnice, sezamu? A čo si s nimi pripraviť?

"Semená rastlín, ako orechy, sú zdrojom rastlinných bielkovín a vlákniny," hovorí Natalia Fadeeva, Dietetik, endokrinológ, Ph.D. Klinické rodinní odborníci na výživu "MEDEP". - Tak ako v každom "zárodku", obsahujú množstvo vitamínov a mikroelementov. Ale sú obzvlášť bohaté na rastlinné tuky. Preto sú na jednej strane dobre a užitočné pravidelne pridávať do potravín. Na druhej strane je dôležité, aby sme nepreháňali. Optimálne ich požívajte v množstve 1-2 lyžíc za deň. "

Ľanové semená

"Upozornenie na zníženie telesnej hmotnosti. Jeden z najlepších zdrojov omega-3 mastných kyselín (len 1 čajová lyžička pokrýva dennú dávku), ktorý normalizuje metabolizmus tukov a ktorý mnohí z nás chýbajú v strave, hovorí Natalia Fadeeva. - Okrem toho, ľanové semená sú bohaté na vlákninu, čistia črevá a stimulujú jeho prácu a zápcha je častým problémom pre tých, ktorí majú diétu. Tento produkt však bude užitočný nielen pre nich. Ľanové semená sú obzvlášť dobré pre ženy počas menopauzy, pretože obsahujú rastlinné hormóny, ktoré sú podobné svojim účinkom ako ženy. Zlepšujú hormóny, kvalitu pokožky a vlasov. " Chuť týchto semien je špecifická, nie každý má rád. Skúste ich trochu pridať do obilia a obilnín.

Chia semená

Dnešný módny produkt, zrná španielskeho šafranu - rastlina pestovaná v Južnej Amerike. Rovnako ako ľanové semená, obsahujú veľa bielkovín a omega-kyselín. "Ale hlavnou výhodou je vláknina," hovorí Natalia Fadeeva. - Zrná španielskej šalvie majú schopnosť absorbovať veľa vlhkosti. V žalúdku vytvárajú značné množstvo a preto dokonale nasýtia. Chia semená sú vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí majú nadváhu, metabolické poruchy, chronické choroby tráviaceho systému v remisi. " Chia semená dokonale zapadajú do tekutých jedál, v kombinácii s tekutými výrobkami: omáčky, smoothies, jogurty, polievky. A pri pečení.

Dýňové semená

Vlastné všetky prospešné vlastnosti semien vo všeobecnosti, tekvicové semená sú obzvlášť bohaté na zinok. "A preto sú obzvlášť užitočné pre starších mužov a / alebo tých, ktorí trpia ochoreniami prostaty," hovorí Natalia Fadeeva. - Pre prevenciu mužských chorôb stačí jesť 50-60 semien denne. Pravidelné pridávanie do jedla je tiež pre tých, ktorí majú domáce zvieratá. Obsahujú látku cucurbitin - spoľahlivú ochranu čriev pred červami. " Pridajte tekvicové semená na zeleninové jedlá, šaláty a pečivo. Môžu sa jesť a rovnako ako ľahké občerstvenie.

Slnečnicové semená

Zdroj vitamínov A a E proti starnutiu. "Sú to cenné antioxidanty, ktoré chránia telo pred starnutím," hovorí Natalia Fadeeva. "Vďaka prítomnosti výhodných mastných kyselín slnečnicové semená sú dobré pre pokožku, vlasy, nechty." Ak chcete zachovať všetky zdravé vlastnosti semien, musíte ich konzumovať surový bez pečenia. Pridajte ich na obilniny, šaláty, zeleninové jedlá alebo jedzte medzi jedlami na občerstvenie.

Sezamové semená

Sezam (alebo sezam) je orientálny produkt. A žena. "V ňom je veľa vápnika, ktoré potrebujú prekrásna polovica ľudstva v priebehu života: nielen počas obdobia aktívneho rastu, ale aj počas tehotenstva a starnutia na ochranu pred osteoporózou - ženy to trpia častejšie ako muži," hovorí Natalia Fadeeva , "Jedna polievková lyžica sezamovej alebo sezamovej pasty denne plus 2 porcie mliečnych výrobkov je spoľahlivou prevenciou tejto choroby." Pri varení sa sezam používa veľmi široko! Pridáva sa do šalátov, zeleninových jedál, pečiva, koktailov ... Vyrábajú maslo z rozdrveného sezamu, rovnako ako známu sezamovú pastu (tahini) - tradičnú zložku populárnych orientálnych jedál, hummus, falafel. Slúži tahini a základ rôznych druhov omáčok.