Je manželstvo komfortu také zlé?

Sme zvyknutí odsúdiť manželstvá na základe holého výpočtu, berúc do úvahy, že a priori nie je miesto pre šťastie v nich. Existuje však aj iný názor: takéto spojenectvá sú oveľa silnejšie než tie, ktoré vytvára veľká, horlivá láska. Takže kde je pravda? A môžu pocity úspešne kombinovať s výpočtom pri budovaní rodiny? Učíme sa od odborníka.

Pamätajte na populárne príslovie, že "s pekným rajom a v chate"? Takže odzrkadľuje predstavu, že láska môže zachrániť všetky ťažkosti v manželstve, ktoré je bežné vo väčšine ľudí. V skutočnosti mnoho psychológov zásadne nesúhlasí s týmto názorom. Veria, že v takej vážnej záležitosti, ako je manželstvo, je pravdepodobnejšie, že sa bude riadiť rozumom, nie pocitmi. Koniec koncov, vášnivá vášeň alebo zamilovanie často bráni tomu, aby sme videli niektoré dôležité veci - či je táto osoba blízka k nám, čo nás viaže, okrem vzájomného súcitu, či sa naše hodnoty, očakávania atď. Zhodujú. Namiesto toho je jednoducho iracionálna túžba byť s ním.

Vo vhodnom manželstve, naopak, sú manželia schopní vzájomne sa hodnotiť striedavo, s ohľadom na budúcnosť. "Ľudia si uvedomujú, že sú to pár. A majú ochotu budovať vzťahy, učiť sa a milovať, "vysvetľuje psychológ, Tréner tímu Yana Leikina.

Podľa odborníka, napriek tomu, že sa zdá, že výpočet je niečo nudné alebo cynické, môže nakoniec viesť k láske medzi manželmi - veľmi zrelý a silný ... "Často, keď je výpočet správny, môže sa zrodiť veľmi hlboké skutočné spojenie , Koniec koncov, láska je ako anestézia počas operácie, keď nemôžete oceniť realitu toho, čo sa deje. A pri vypočítavaní ľudí pristupuje k manželstvu viac vedome, uvedomujúc si, že ide o jednoznačnú prácu. Okrem toho sú ženy usporiadané tak, že sa postupne odhaľujú v páre, ako odpoveď na postoj človeka, keď ho spoznajú lepšie, vidia svoje činy voči nim, "poznamenáva psychológ.

Výpočet manželstva môže byť veľmi odlišný. Môže to byť - materiálový výpočet, keď sa spojíme s človekom na základe jeho hmotného stavu. Okrem toho, ako poznamenala Yana Leykina, môžeme vypočítať mieru toho, ako sme blízko k sebe. "Napríklad niektoré páry konzultujú o psychologickej kompatibilite, o zdravotných testoch, atď.", Hovorí expert. Okrem toho môžete brať do úvahy hmotný stav manželského partnera - pôvod, povolanie atď.

Podľa psychológa by nejaký výpočet mal byť v zásade v akomkoľvek manželstve - je to len silnejšie. A to nevylučuje skutočnosť, že partneri majú navzájom silné pocity. "To je len rozumný prístup, zdravý rozum," - povedal expert.

Sviatočné manželstvo: ako to urobiť silným

Aby sa pohodlné manželstvo ukázalo ako šťastné a silné, je dôležité mať na pamäti niekoľko dôležitých podmienok.

* Otvorenosť. Vaše obozretné motívy na uzavretie manželstva (hmotné, sociálne, psychologické) by mali byť známe vášmu spolužiakovi. V opačnom prípade to už nie je rovnaký, plnohodnotný vzťah so spoločným cieľom, ale použitie inej osoby na osobný zisk. Takýto neekologický prístup vám pre váš pár neprinesie nič dobré. Najobvyklejším príkladom je, keď deklarujeme partnerovi našu silnú, nesebeckú lásku a v skutočnosti snívame o jeho registrácii, miliónoch, spojeniach atď.

Recipročné výhody. Na dosiahnutie harmónie v každom vzťahu je dôležitá rovnováha medzi "prijatím" a "dávaním". To znamená, že váš manžel by si mal nielen uvedomiť, prečo ste sa oženil s ním, ale tiež máte jasnú predstavu o tom, čo dostane od vás na oplátku. Mimochodom, to bolo nedodržanie tejto položky, ktorá zničila vzťah Ret-Butler a Scarlet O'Hara v slávnom románe "Gone With the Wind". Hlavná postava vedel, čo sa chystá, vziať si svojho milovaného, ​​ale nebol pripravený na to, že v tomto zväzku bude musieť dať oveľa viac ako len dostať. Mimochodom, podľa odborníka by sa mala pri príprave manželskej zmluvy dodržiavať zásada reciprocity. "Je dôležité chrániť práva oboch manželov tak, aby jedna zo strán nebola v ponižujúcej situácii. A bolo by dobré zaregistrovať nielen to, čo manžel nemá právo, ale aj to, čo môže požadovať, "hovorí psychológ.

* Vzájomná túžba pracovať na vzťahoch. Ako poznamenáva Yana Leykina, existencia výpočtu manželstva úplne nezruší potrebu neustále psychologicky pracovať na tom pre oboch manželov. Najlepšie v tejto situácii je vnímať manželstvo ako spoločný projekt, ktorého úspech závisí od vás a vašej druhej polovici. Potom bude vzťah pre manželov zrelý, zodpovedný a pohodlný. Napríklad tzv. "Manželské trofeje" miliardárov a ich manželov majú jasne zrealizovaný prínos z manželstva, ale často neexistuje vzájomná úcta a vzájomná túžba rozvíjať vzťahy.

* Úrok a úcta k vášmu spolužiakovi. Áno, možno nemáte silné pocity pre svojho manžela. Ale mal by vám stále spôsobiť rešpekt, súcit a nejaký osobný záujem. V opačnom prípade začne váš partner spôsobovať podráždenie alebo dokonca agresivitu.