Ako trénovať vestibulárny prístroj

Autobusy, vysokorýchlostné výťahy, hojdačky, kruhové objazdy - to všetko nie je pre mňa. Moja vestibulárna aparatúra nemá rád také triky. Po utrpení po mnoho rokov som konečne zistil, ako trénovať telo rovnováhy. Ukázalo sa, že je to jednoduché.

Slabý vestibulárny prístroj mi naozaj zabraňuje žiť. Spomínam si, ako som sa v Petrohrade s kamarátmi dostala do kaviarne Lastochka na plávajúcom pontone pri nábreží Lomonosovskej. Krása je neuveriteľná: veža Admirality, čajok, Neva. Trvalo mi asi 15 minút - potom som musel ísť na tvrdé miesto. Hovorí sa, že keď jediná cesta z Európy do Nového sveta ležala cez oceán, niektorí cestujúci, ktorí viedli k zúfalstvu morskou chorobou, spáchali samovraždu. Chápem ich. Avšak pre ľudí, ako je nás, existuje celý arzenál prostriedkov na zbavenie sa pohybovej nevoľnosti.

Cvičebná terapia

Zvyčajne sa tí, čo sa trochu pohybujú, sú rozhýbané. Preto môže pomôcť bežná gymnastika a beh. Badminton, tenis, futbal a ďalšie hry sú obzvlášť užitočné: koncentrácia na loptičku a rýchle pohyby znižujú excitabilitu vestibulárneho aparátu.

Môj priateľ Igor Antonov v januári tohto roka šiel na ľadoborec na pobreží Antarktídy. Lekári mu poradili, najneskôr mesiac, aby začali trénovať vestibulárny aparát a vykonávať toto cvičenie raz denne: stáť pri zatvorených dverách, otočiť sa okolo svojej osi (asi minútu), potom prudko spomaliť a uchopiť kľučku.

Napriek skutočnosti, že Igor trénoval, všetkých deväť dní na ľadoborec zvrátil, rovnako ako všetci ostatní turisti. Je hrozné si myslieť, že by to nebolo, keby nebol vycvičený.

Štandardná sada cvičení vyzerá takto. Prvých osem až desať dní by malo byť venované kruhovému pohybu hlavy. Ak sa chystáte, neprestávajte, je to úplne bezpečné.

V ďalšom kroku pridajte svahy. Stojace rovno, nohy rameno-šírka od seba, natiahnuť najprv doprava, potom na ľavú nohu. Uistite sa, že ste nasledovali dych: naklonenie - výdych, návrat do počiatočnej polohy - hlboký dych.

Po 20 dňoch doplníme tréning s boxom. Zatvorte päste a ohýbate si lakte, postavíme sa s neviditeľným nepriateľom: hádzame pravou rukou dopredu a doľava (hlava a trup sa mierne otáčajú po rameni), vrátia sa do pôvodnej polohy a hneď hodia ľavú ruku dopredu.

Potom ideme na chôdzu: dva metre, aby sme šli dopredu a bez toho, aby sme sa otočili, toľko dozadu. V tomto prípade, prvých pár dní vykonávať túto úlohu s otvorenými očami, a potom - s uzavretým.

Komplex je potrebné vykonávať každý deň, každé cvičenie sa opakuje 10-15 krát.

V skutočnosti je všetko, čo prinúti svet okolo, aby začalo tancovať, užitočné: somersaults nad hlavou, cvičenie na vodorovnej tyči a nerovných tyčí, jazda na hojdačkách a kolotoče, ktoré sú niekedy inštalované na detských ihriskách. Napríklad, snažím sa stráviť popoludňajší siesta na hojdacej sieti v hojdacej sieti a v práci sa točím na stoličke - verí sa, že aj takéto jednoduché veci môžu výrazne vytvrdzovať telo rovnováhy.

YOGA

"Dychaj sa hlboko a prestaň," povedala matka v tramvach ako dieťa. A mala pravdu. "Nemôžem povedať, že trpím pohybovou chorobou," pripúšťa inštruktorka Pilates na televíznom kanáli "LIVE!" Alena Mordovina, "s výnimkou kolotoča v Gorky Parku. Ale ak sa cítim nevoľník, urobím jogu plný nádych. "

Technika dýchania je jednoduchá, ale vyžaduje koncentráciu. Štartovacia pozícia - posedenie s rovným chrbtom. Najskôr sa musíte zhlboka nadýchnuť. Pri inhalácii sa membrána spúšťa, žalúdočné vyhĺbenia, spodné časti pľúc sú naplnené vzduchom. Potom sa hrudník roztiahne a naplní stredné časti vzduchom. Nakoniec, v dôsledku svalov klíc a krku sa naplnia vrcholy pľúc. Hladký výdych sa vyskytuje v rovnakom poradí: žalúdok, hrudník, kĺbová kosť. Dôležitý bod: vdychujte cez nos, vydychujte cez ústa.

DZHUKARI

Jukari Fit to Fly je nový program klubu World Class Zhitnaya. "Neustále sa otáčame na trapeziách, vykonávame skoky a kruhovú čiaru," hovorí tréner Míša Saifullin. - V mojej pamäti po dobu štyroch mesiacov, že je lekcia, len jeden klient ochorel, strávila asi päť minút a odišla. Samozrejme, ak by to bolo individuálne tréningové stretnutie, niečo by sme vymysleli, ale keď je v telocvični ďalších sedem ľudí a nie sú ovládané, je to ťažké. Neskôr sme s ňou maloval program takým spôsobom, že nárast sa zvýšil, keď sa znížili nepríjemné pocity kruhu. Táto dievčina teraz trénuje rovnako ako všetci. "

Ja som navštívil triedu jukari dvakrát. Čo môžem povedať? Všetko je dobré, ale až kým Misha nerozhodne visieť na trapeziu na svojich vytiahnutých ramenách, vytiahne si nohy a začne sa točiť, ako to robia letecké gymnastiky pod cirkusovou kopulou. Potom okamžite všetko pláva pred mojimi očami a hromada šalátov konzumovaných ráno sa valí až do môjho krku.