Alexey Vasilenko o šťastí

Priatelia, už ste niekedy mali vo svojom živote chvíle, keď ste zažili globálne, ohromné ​​šťastie? Druhý taký prípad sa mi stalo nedávno. A myslela som si: aké sú kritériá pre šťastie?

Bolo to príliš dobré, úžasné, krásne! Chcel som ísť pokojne a nehýbať sa, aby som neodstrašil túto čarovnú chvíľu. A čím ďalej, tým viac bolestivé sa stalo uvedomením, že nemôžem sedieť navždy a skôr či neskôr by sa kúzlo zničilo.

Zdá sa mi to zvláštne, že obidve momenty absolútneho šťastia v mojom živote nie sú spojené s prácou. A potom, a teraz to bol breh nádrže, druhá polovica dňa a niekoľko tisíc kilometrov od Moskvy. Pri tejto podobnosti skončila. Myslel som si, čo nás robí šťastným?

Internet, ako vždy, vytvoril stovky tisíc odkazov. Boli vykonané tisíce štúdií, boli stanovené rôzne kritériá. Nanešťastie, v Rusku meranie takzvaného indexu šťastia (pomer počtu ľudí, ktorí sa cítia šťastní a tí, ktorí sa s tým nemôžu chváliť) ukázali, že ľudia začali žiť šťastnejší, keď kríza zasiahla. Práca sa stala menej, voľný čas pre seba je viac. Obyvatelia veľkých miest, mladí ľudia a ľudia s vyšším vzdelaním sa cítia šťastnejšími. Takže možno predpokladať, že čím je krajina rozvinutá, tým šťastnejšie je jej obyvatelia. Ale nebolo to tak jednoduché.

V roku 2008 jeden z amerických fondov uskutočnil ďalšiu štúdiu na túto tému. Tri najlepšie sú Dánsko, Portoriko a Kolumbia! A ak sa dánsky vstup do tejto siete dá vysvetliť vysokou životnou úrovňou, potom druhé a tretie miesto prijímajú krajiny, ktoré sa nedajú označiť za rozvinuté. Ich obyvatelia sa cítia spokojní s dobrým počasím a blízkosťou oceánu.

Približne rovnaké výsledky získala britská spoločnosť New Economic Foundation, ktorá hodnotila priemernú dĺžku života a jej kvalitu. Krajiny Oceánie sa nachádzali v prvej desiatke - majú k dispozícii dostatok pôdy na pestovanie potravín a nie je potrebné recyklovať priemyselný odpad. Krajiny západnej Európy boli na tomto zozname samozrejme na poslednom mieste.

Ale jedna z britských univerzít sa pokúsila identifikovať závislosť úrovne osobného šťastia od dátumu narodenia. Ukázalo sa, že ľudia narodení od marca do septembra sa cítia šťastnejšími. Aké veľké sú moje narodeniny v júli!

Takéto štúdie sa vykonávajú neustále. Niektorí ocenili šťastie ako emocionálny stav. Iní sa ho pokúšajú merať pomocou špeciálnych vzorcov. Ďalším sa pokúšajú posúdiť rôzne faktory: vojenské výdavky krajiny, kriminálnu situáciu, celkovú úroveň stability.

Ale zdá sa mi, že v tomto celom závode na výsledky zabúdame, že šťastie je v detailoch. V úsmeve dieťaťa. V jedlej čokoláde. Za dobrého počasia. V čase, kým si pripravíte Fit-bo. V zmysle lásky alebo lásky k niekomu alebo niečomu.

Šťastie je nekontrolovateľné emócie. A snaží sa to merať je ako počítanie mrakov na oblohe. Preto naozaj chcem priať, aby sme všetci našli niečo šťastné v každom živom dni. Pamätajte si, že sklo zostáva napoly plné. Pamätáte si superfest konca 90. rokov? "Šťastie je, to nemôže byť." Musíte ju nájsť a pozrieť.

Užitočné odkazy:

Fitbo videá s Alexey Vasilenko vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".