Ako sa Ravi Kumar Dovluru naučil plávať

Medzi mojimi priateľmi v Rusku mnohí vedia plávať od raného detstva a po prvýkrát som túto aktivitu skúšal len vo veku 32 rokov. Odvtedy som zháňal stratený čas a moji študenti mi veľa pomáhajú.

Na mori v Indii, dospelí milujú chodiť pozdĺž pobrežia a deti rozstrekujú v plytkej vode, ale žiadna z miestnych obyvateľov zvyčajne pláva. V mojom rodnom meste je rieka, v ktorej sa človek môže naučiť plávať, ale nebolo nebezpečné, pretože je pomerne široké, až do 4 km a hlboké. Okrem toho obsahuje krokodíly. Kvôli častým nehodám moji rodičia kategoricky zakázali mne a mojim trom bratom plávať v rieke aj pod ich dohľadom. A keďže bazény neboli v tom čase postavené, nikto z nás sa naučil plávať v detstve.

V roku 2009 som prvýkrát navštívil Indiu na jogu so študentmi. Potom som videl, že ruskí ľudia milujú plávať a robiť to veľmi dobre. Moji študenti boli prekvapení, že môžem stáť na hlave, ale nemôžem plávať. A začali trvať na tom, aby som študoval. Povedali, že je to oveľa jednoduchšie ako robiť jogu asanas. Sedel som na pláži, sledoval som, ako sa hádajú vo vode a plávajú ďaleko do mora, a jedného dňa som vzal oheň. Tréningová oblasť bola v areáli bazénu a moji študenti sa stali mojimi učiteľmi.

Nemal som strach z vody a tešil sa tréningom v bazéne, ale potom som sa nudil sám. Začal som ísť do mora s chlapcami a boli tam neustále a uistili sa, že som sa neusmietil.

Odvtedy sa každý rok na jogových zájazdoch trénoval v bazéne a postupne som sa niečo naučil. Spočiatku som plaval len pod vodou, držal môj dych, a hneď ako som zdvihol hlavu z vody na inhalovanie, okamžite som išiel na dno. Minulý rok som sa naučila plávať na hladine, ale podarilo sa mi vziať len dva alebo tri dych a musel som sa potápať. Ale tento rok som mohol plávať po celom bazéne bez potápania. Navyše inštruktor v indiánskom hoteli, ktorý bol profesionálnym plaveľom, ma naučil, ako sa dôverne plavat.

Aj keď nemôžem plávať na chrbte alebo len ležať na vode. Chcem zvládnuť rôzne štýly plávania a cítiť sa viac istý, ako plávať v mori. Pre tých, ktorí sa naučia plávať, chcem povedať, že voda je skvelá. Aby ste sa zbavili vášho strachu, musíte milovať vodu, inak sa nikdy nebudete naučiť plávať.

Možno sa niektorí z vás učia aj plavat? Zdieľajte svoje skúsenosti.

Užitočné odkazy:

Video lekcie "Hatha Yoga" a "Jóga pre začiatočníkov" s Ravi Kumarom a Innou Vidgofom vo fitness video knižnici klubu "LIVE!".