Ako zastaviť starosti a začať žiť

„Nebojte sa o maličkosti!“ Často počúvame túto frázu od priateľov, kolegov a príbuzných, z pohľadu ktorých sme ukázali neopodstatnenú úzkosť. Ale neprestávajte sa starať o to. Ale rady našich odborníkov vám pomôžu vyrovnať sa s úzkosťou a prestať sa starať.

Psychológovia hovoria: každý tretí rezident metropoly žije v stave úzkosti a každý druhý pravidelne sa stretáva s epizódami úzkosti, ktoré vznikajú doslova od nuly. Podľa odborníkov je za to v prvom rade zodpovedný biotop, ktorý sa za posledných 100 rokov veľa zmenil. Život človeka dlhodobo závisel od jeho reakcie a sily. V modernom svete existuje mnoho vonkajších faktorov, ktoré ovplyvňujú človeka a od ktorých je bezmocný brániť sa. Toto je naša úzkosť a generuje sa.

Úzkosť a strach - aký je rozdiel?

Medzi týmito pocitmi sa často kladie rovnaké znamenie, aj keď v skutočnosti sú nerovné. „Strach je normálna emócia, ktorá naznačuje, že sa blíži niečo nové, nepreskúmané a pravdepodobne nebezpečné,“ vysvetľuje Maria Arkhangelskaya, psychológ, školiteľka školiaceho centra pre ženy "Alternatíva".- Vďaka tomuto pocitu je telo mobilizované, všetky jeho reakcie sú zrýchlené (nie je náhoda, že v momente nebezpečenstva sa zdá, že čas spomaľuje). Keď zostane desivá udalosť, začína sa relaxácia. Inými slovami, strach môže dramaticky obmedziť osobu, ale potom ju pustiť. Úzkosť je podmienkou chronického stresu, ktorý vás sprevádza po celý deň. Niekedy to môže trvať týždne a roky. “

Úzkosť je často sprevádzaná hádzaním, nepokojom, svalovým napätím. „Môže sa vyskytnúť na začiatku niektorých duševných ochorení, ako sú rôzne fóbie alebo hypochondrie,“ hovorí Tatyana Tykholaz, psychológ Akademickej kliniky neurológie a stomatológie "Cecile". „V takýchto prípadoch sa úzkosť prejavuje živo vo forme bušení srdca, trasov, potenia, dýchavičnosti, závratov.“

Čo je príčinou zvýšenej úzkosti?

Prečo niektorí ľudia majú tendenciu sa obávať z akéhokoľvek dôvodu a bez neho, zatiaľ čo iní zostávajú v každej situácii pokojní? Ukázalo sa, že celá vec je vo vlastnostiach nervového systému a presnejšie v sile represívneho mechanizmu. Každý deň dostávame tisíce signálov z okolitého sveta, niektoré z nich sa skrínujú (vytlačujú) a niektoré sa spracovávajú v mozgu.

„Ľudia s mocným represívnym mechanizmom preberajú všetko, čo nezodpovedá ich obrazu sveta,“ hovorí Maria Arkhangelskaya. - Toto je typické pre demonštratívnych jednotlivcov, hysteriku. Nemôžu obstáť v skúsenostiach s tým, čo sa s nimi deje, a hľadať príčiny neúspechov u iných ľudí alebo náhodou: „Absolvoval som 10 rozhovorov a neprijal si ma ... Báli sa jednoducho súťaže“.

Existuje iná kategória ľudí, ktorí majú veľmi zlý vývoj represívneho mechanizmu. Čítajú maximálne signály zo životného prostredia, nevykonávajú žiadnu z nich a žijú v neustálom úzkosti. Vo veľkom meste je veľa rôznych vonkajších signálov, takže obyvatelia megalopolisu sú omnoho viac znepokojení ako provinciáli.

Pozrite si video: THe oNLy - Obyčajná story prod. Peter Kravec (November 2019).