Je možné si dovoliť prehnanú stravu a zostať v dobrom stave?

Stále cítite tuk kvôli plátku pizze, ktorá bola neúmyselne zjedená pred šiestimi mesiacmi? Alebo naopak, prejedte koláče každý deň, a potom choďte do haly a "vyskúšajte" ich? Poďme sa rozprávať o tom, či môžete zostať štíhly, rozmaznávať sa so škodlivými lahôdkami a ako sa neprejsť na línii, po ktorej prejedanie príde.

Väčšina odborníkov si je istá: nie je nič zlého a príležitostne si dovolíte, aby ste si mohli vychutnať extravaganciu jedla. Ale ako bolo zdôraznené Mike Fenster, MD, kardiológ a profesionálny šéfkuchár, všetko je dobré v zmiernení. "V otázke prejedania je dôležité brať do úvahy dva hlavné parametre - jeho intenzitu a frekvenciu," dodáva expert. "Jediné výživové excesy nebudú schopné spôsobiť významné poškodenie vášho zdravia. A to všetko preto, že sa naše telo dokáže vyrovnať so zachovaním stability. Keď preťažíte telo nadmerným množstvom konzumovaného tuku a cukru, hladina hormónov začína kolísať, vaša energia klesá a tukové bunky sa doplňujú novými rezervami. Avšak po dni sa vaše telo stále pravdepodobne vráti do normálu, "dodáva Abby Langer, konzultant v oblasti výživy v Toronte. Podľa odborníka, v priebehu jedného alebo dvoch dní po jedle "sviatok" často cítime nejakú stratu chuti do jedla a to je normálne. Takto sa naše telo snaží vytvoriť deficit kalórií, aby obnovil stratenú rovnováhu. V žiadnom prípade však nesmiete v týchto dňoch pokračovať v špeciálnej hladovej stávke alebo v prísnej strave v nádeji na zmierenie za "hriech". "Toto správanie rozvíja nezdravý vzťah s jedlom a len vyvolá záchvaty prejedania," vysvetľuje Abby Langer.

Zistili sme, že niekedy si dovolíme hamburger, koláč alebo kúsok pizze - nie tak strašidelné. Ale ako pochopiť, že ste už v tejto otázke prekročili hranicu? Podľa Mikea Fenstera, aby sme odlíšili normálne stravovanie od patologického správania, je dôležité, aby sme čestne odpovedali na niekoľko otázok. Prejíždíte pravidelne, cítite sa nafúknuté a plaché, aby ste prehovorili o množstve jedla, ktoré sa jedli s ostatnými? Alebo len niekedy, kvôli niektorým vonkajším okolnostiam, nemôžete zvládnuť ich násilné chute? Napríklad na večierku, keď je na stole veľa chutných, alebo večer po náročnom pracovnom dni, počas ktorého ste nikdy nemali čas na obed. Môžete ovládať proces vstrebávania potravín, alebo nie je vo vašej moci? Čo sa cítite po naplnení žalúdka: potešenie, pokoj, vina a úzkosť? Okrem toho je užitočné analyzovať dôvod, prečo ste zjedli veľa vysokokalorických potravín. Takže podľa Alexandra Casperová, certifikovaná výživa z St. Louis, patologické prejedanie sa zvyčajne nesúvisí s pocitom hladu, ale s potlačovaním niektorých negatívnych emócií - hnev, úzkosť, odpor, atď. Expert zdôrazňuje, že v tomto prípade ignorujeme signály tela, ktoré jedli a naďalej sme sa plnili jedlom. Ak chcete lepšie kontrolovať vašu stravu a úľavu, ktorú my niekedy robíme sami, Mike Fenster odporúča dodržiavať pravidlo 80/20. To znamená, že 80% času pokúsite sa držať svojej normálnej, zdravej výživy. Ponechajte zvyšných 20% na tie časy, kedy je pre vás dôležité, aby ste sa vyhnuli z diéty a vychutnávali si nezdravé jedlá. "Nezabudnite však, že takéto situácie by nemali byť normálne," - zdôrazňuje expert. A nezabudnite, že pravidelné a intenzívne prejedanie - spôsobiť vážne poškodenie vášho tela. Po prvé, tučné a sladké jedlá, ako drogy, tvoria vašu psychickú a fyziologickú závislosť. Preto je také ťažké opustiť bežné občerstvenie. Po druhé prejedanie zvyšuje riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky typu 2, obezity, ochorenia pečene a mnohých iných ochorení. "Prejedanie sa zvyšuje rovnováhu všetkých biologických systémov tela, vystavuje ich silnému stresu, čo môže mať z dlhodobého hľadiska zničujúce následky," poznamenáva Kathleen Murphy, špecialista na poruchy príjmu potravy, riaditeľ stredísk liečenia dýchacích ciest.