Prirodzené poškodenie

Prípady otravy „prirodzenými“ liekmi sa stali častejšie. Preto v Európe zaviedla kontrolu obratu bylinnej medicíny. V Rusku sa nepredpokladá nič takého, hoci podľa môjho názoru je rozsah problému väčší.

"Všetky prírodné, bezpečné, bylinné," - Často počujem túto dych berúcu kacírstvo od mnohých známych, vzdelaných a mysliacich ľudí. Za posledných niekoľko desaťročí získali liečivá reputáciu pre nebezpečnú chémiu, ktorá je v protiklade s bezpečnými prírodnými liečivami. Navyše nedôvera voči farmaceutickému priemyslu sa postupne zvyšuje a ľudia sa čoraz viac obracajú na naturopatiu a dokonca ani na podozrenie, že bylinky nie sú vždy bezpečnejšie ako tablety. Práve naopak.

Minulý týždeň sa v Anglicku opäť diskutovalo o nebezpečenstvách samo-bylinnej medicíny. V novinách Telegraph sa uvádza, že nový zákon, ktorý nadobudne účinnosť v celej Európskej únii v roku 2011, výrazne obmedzí predaj liečivých rastlín. Dôvodom je smrteľné nebezpečenstvo, ktoré predstavujú niektoré rastlinné prípravky.

„Štúdia, ktorú sme uskutočnili minulý rok, dokazuje, že mnohí ľudia vyrovnávajú pojmy„ rastliny “a„ bezpečné “, hovorí Richard Woodfield, vedúci Výboru pre rastlinné produkty Britskej agentúry pre kontrolu kvality liekov a liekov (MHRA). - Znamená to, že ľudia sú náchylní na samoliečbu a často neinformujú svojich lekárov o tom, že pijú „burinu“, hoci často existuje riziko, že bylinná droga bude v kontakte s predpísanými liekmi. Okrem toho nikto nie je imúnny od nákupu falzifikátov alebo liekov obsahujúcich nebezpečné zložky. V novinách sa uvádza ako príklad liek "rastlinný valium" (Herbal Valium), ktorý obsahuje koreň koreňa alebo bojovník. Jeho extrakt je celkom bezpečný v zložení niektorých homeopatických prípravkov v dôsledku viacnásobného riedenia, ale vo svojej čistej forme je to naozaj smrtiaci jed. Preto je „rastlinné valium“ vylúčené zo zloženia všetkých legálne predávaných liekov v Anglicku. „Ak si kúpite bylinný čaj s omakom a uvaríte ho, zomriete na otravu za päť minút,“ varuje Dr. Linda Andersonová, odborníčka na MHRA.

V roku 2008 vedci z Bostonskej univerzity našli v piatich liekoch predávaných online, olovo, ortuť a arzén v nebezpečných koncentráciách. A v roku 2009, Kampaň pre výskum artritídy (Kampaň pre výskum artritídy) zistila, že niektoré lieky sú jednoducho neúčinné, zatiaľ čo iné, ako napríklad jeden čínsky doplnok stravy na liečbu reumatoidnej artritídy, sú veľmi toxické.

Lieky na korekciu menopauzy boli tiež ohrozené správou publikovanou v časopise Drugs and Therapeutics Bulletin: v skutočnosti sa ukázalo, že mnohé z týchto výživových doplnkov sú neúčinné. „Nie je dostatok vedeckých dôkazov o účinnosti a bezpečnosti takýchto liekov,“ hovorí gynekológka britskej menopauzálnej výskumnej spoločnosti Heather Curry. Minulá štúdia v Nemecku zistila, že bylinné antidepresívum St Johns nespĺňalo štandardy účinnosti. Štúdia, ktorú uskutočnila MHRA, ukazuje: Jia Ji Jian (bylinná Viagra) obsahuje štyrikrát viac účinnej látky ako certifikované lieky na erektilnú dysfunkciu. V dôsledku toho sa pravdepodobnosť takýchto vedľajších účinkov, ako je vysoký krvný tlak, tachykardia a iné srdcové problémy, významne zvyšuje. Nehovoriac o tom, že bylinný prípravok v zásade nemal obsahovať farmaceutické zložky. Tieto a ďalšie sťažnosti viedli európskych zdravotníkov k myšlienke, že nastal čas zaviesť prísnu kontrolu kvality všetkých rastlinných prípravkov, s výnimkou najjednoduchších a najbezpečnejších „byliniek babičky“.

Prirodzene, keď sa o tom dozviem, premýšľal som: sú nejaké podobné údaje o bylinkách a bylinných liekoch, ktoré sa predávajú v Rusku? Bohužiaľ nie. Naša situácia je komplikovaná skutočnosťou, že väčšina „prírodných“ liekov nie je formálne drogami, ale biologicky aktívnymi potravinovými doplnkami a sú prezentované s oveľa menej prísnymi kritériami kvality, bezpečnosti a účinnosti. Zvlášť nepríjemné je, že keďže to nie sú drogy, výrobcovia potravinových doplnkov nie sú povinní hlásiť možné vedľajšie účinky a kontraindikácie, ktoré majú samozrejme doplnky.

Vlani v auguste Rospotrebnadzor zverejnil dekrét "O dohľade nad biologicky aktívnymi prídavnými látkami v potravinách". Podľa Rospotrebnadzor, v roku 2008, 182 organizácií vyrába doplnky stravy, a distribuované viac ako 3,5 tisíc To je len špička ľadovca, pretože viac ako polovica doplnkov stravy v našej krajine sú distribuované neformálne. Obrat potravinárskych prídavných látok, podľa niektorých marketingový výskum, v roku 2008 predstavoval 1 miliardu dolárov.

Účinnosť liekov ako takých v Rusku, na rozdiel od Európy alebo Británie, nikto nehodnotí, pretože nemáme nezávislé organizácie, ktoré by sa o takéto štúdie zaujímali. Ale aj kontrola hygienických a epidemiologických noriem pri práci, ktorú Roszdrav v roku 2008 vykonal, zistila, že takmer polovica výrobcov (45%) nespĺňala stanovené požiadavky. Porušenia sú veľmi odlišné: v najlepšom prípade nie je dostatok dokumentov potvrdzujúcich bezpečnosť byliniek, v najhoršom prípade sa nedodržiavajú základné hygienické požiadavky, ako napríklad čistota priestorov a zariadení.

S dovážanými drogami je situácia ešte smutnejšia: nikto nevie, čo obsahujú. Samozrejme, ak je rastlinný prípravok oficiálne dovážaný ako liek, podlieha opakovanému testovaniu a udeľovaniu licencií vo Vedeckom centre pre vyšetrovanie zdravotníckych výrobkov a Inštitúte štátnej kontroly liekov Federálnej agentúry pre zdravie a sociálny rozvoj. Ak sa však liek dováža ako biologická prísada, jeho zloženie sa podrobne neskúma. „Nevieme, čo je vlastne obsiahnuté v mnohých takýchto prípravách, takže nemôžeme ručiť za ich bezpečnosť,“ hovorí profesor Pavel Vorobyov, vedúci oddelenia štandardizácie Výskumného ústavu verejného zdravotníctva. "Opakovane sa vyskytli prípady, keď ľudia, ktorí užívali tabletky na chudnutie, zomreli na akútne zlyhanie pečene."

Ukázalo sa, že je to dosť smutná situácia, v ktorej by som osobne neriskoval kupovať žiadne drogy, okrem tých, ktoré som poznal už od detstva. A len vtedy, ak sú si istí, že sú montované ďaleko od priemyselných zón a balené v bezpečných hygienických podmienkach.