Tanečná terapia

Psychoterapeutický tanec je jedným z najúčinnejších smerov modernej psychológie, najmä ak potrebujete prekonať vnútornú neistotu a odstrániť emocionálne klipy. Toto know-how však nepatrí psychológom.

Oficiálne sa tanečná motoroterapia (skrátene TDT, Dance-Movement Therapy) objavila v Rusku v roku 1995, kedy bola v Moskve založená Asociácia TDT. Smer sa narodil v USA v polovici XX storočia. Prvé pokusy o kombináciu terapeutického procesu s tancom uskutočnili profesionálni tanečníci Marian Chase, Lilian Espenack, Trudy Shoop a Mary Whitehouse. Po spojení psychológov sa prvýkrát pokúsili prezentovať tanec ako spôsob, ako vytvoriť rovnováhu medzi dušou a telom. Vďaka nim bol tanec úspešne aplikovaný v práci s ľuďmi, ktorí majú vážne psychosomatické problémy. Trochu neskôr, po preukázaní svojej životaschopnosti ako terapeutického smeru, sa tanečná terapia začala šíriť na zdravých ľudí zaujímajúcich sa o osobný rozvoj a psychokorekciu.

Tak či onak, ale takmer každý má rád tanec: od domorodcov vzdialených ostrovov nedotknutých civilizáciou až po prísne biele obojky z Wall Street, od sotva naučených stáť karapuz k úctyhodným starším. Niektorí sa oprávnene považujú za pravidelných diskoték, iní radšej tancujú bez svedkov. Psychológovia vysvetľujú rytmické pohyby ľudstva: na jednej strane je tanec špeciálnym spôsobom komunikácie človeka s vonkajším svetom (a táto metóda, musí byť priznaná, pre mnohých je verbálna komunikácia oveľa jednoduchšia), na druhej strane odstraňuje tanec a dáva možnosť emocionálneho prepúšťania.

Vnútri smeru TDT existuje mnoho techník. Môžu byť vyvinuté samotným terapeutom, požičiavané z cvičení na prípravu profesionálnych hercov alebo z kultúrnych tradícií národov sveta. Všetci však pomáhajú „žiť“ hnutie, dávajú odchod emóciám a prostredníctvom tejto emancipácie cítia v sebe nové sily a ďalšie zdroje.

Tanečná terapia je spravidla súčasťou iných oblastí, napríklad, a pomáha pri riešení stresu, fóbií a komunikačných problémov.

„Keď získame pocit sebavedomia, keď dostávame podporu zvonku, keď mierne rozširujeme obzory vnímania seba samých, okolitá realita reaguje s pozitívnymi zmenami,“ hovorí Alexander Girshon, vedúci tanečný a terapeutický tréning „Vzťahový tanec“. - jedna z najúčinnejších psychoterapeutických pomôcok. “