Thajská masáž

Umenie uzdravenia, ktoré vzniklo v Thajsku asi pred 2500 rokmi. Jeho pôvodný názov nuat phaen boran doslova znamená "masáž starým spôsobom".

Predpokladá sa, že thajská masáž bola vytvorená ako syntéza ayurvédských a budhistických tradícií. Spočiatku bolo umenie masáže súčasťou duchovných pokynov: len muži ju mohli študovať a len od budhistických mníchov. Dr. Shivago Komarpaj, súčasník Buddhy Gautamy a takmer epický charakter, sa považuje za autora prvého thajského masážneho sprievodcu, ktorý má skoro epický charakter: je mu pripočítaný toľko úžasných objavov ako Avicenne. V druhej polovici 18. storočia pri invázii na barmské obyvateľstvo v Siame boli zničené takmer všetky staroveké rukopisy a pozostalé stránky lekárskych kníh sa stále nachádzajú v kláštore v Bangkoku Wat Po.

Postupne uzdravovalo uzdravenie uzdravenia duchovenstva: všímajúc si priaznivý účinok masáže, nástupcovia mníchov ho začali učiť deti a ženy, aby im pomohli uvoľniť sa na konci dňa. V každom z regiónov Thajska vyvinula svoj vlastný štýl, dnes je od sedem do desiatich. Najstaršia zo všetkých škôl je severná, ktorá vznikla v meste Chiang Mai a stále existuje dnes nazývaná škola Shivago Komarpaya alebo Inštitút tradičnej medicíny. Jedná sa o jednu z mála škôl v Thajsku, v ktorých sa študuje cudzinci.

Thajská masáž zahŕňa pomerne intenzívny účinok na telo, jeho účelom je zlepšiť cirkuláciu energie qi pozdĺž meridiánov a harmonizovať prácu všetkých orgánov. Počas procedúry je pán a pacient úplne oblečený (klient dostane ľahké, priestranné pyžamo), sedenie sa koná na podlahe alebo tenký tvrdý matrac. Obyčajne sa nepoužívajú oleje ani kozmetika, v zriedkavých prípadoch sa na čelo alebo nohy aplikujú bylinné kompresie. Intenzívne krútenie a strečing sa striedajú s prvkami reflexoterapie, pán pracuje nielen svojimi prstami, ale aj svojimi lakťami, nohami a kolenami. Kontakt je vždy veľmi malý. Thajská masáž sa tiež nazýva pasívna jóga alebo jóga s partnerom: počas relácie masér terapeut pomáha klientovi vykonávať rôzne asány bez najmenšej námahy, ako keby sklopil a krútil svoje telo. Zaujímavé je, že v niektorých školách jogy (predovšetkým západných) sa študenti učia navzájom robiť túto masáž, aby sa vyvinula flexibilita. Tiež sa vyznačuje intenzívnym účinkom na brucho, ktoré sa považuje za centrum tela.

Môžete sa naučiť thajskú masáž v Thajsku aj na západe (napríklad v Tao Mountain alebo Spirit Winds v USA). V najpopulárnejšom a najznámejšom thajskom inštitúte Tradičná masážna škola Wat Po, intenzívny kurz milovníkov trvá len päť dní (celkovo 35 hodín) a pre lekárov a kúpeľných špecialistov 26 dní (165 hodín), po ktorých sa vydá zodpovedajúce osvedčenie. V západných strediskách je pre majstra zvykom vlastniť niekoľko ďalších praktík: masáž s aromatickými olejmi, masáž s bylinkovými vreckami, masáž chodidiel atď. Dnes je thajská masáž na zozname služieb takmer všetkých kúpeľov a niektorých zdravotníckych kliník.