Svetlana Abu-Hardan o arabskej klasike a populárnej hudbe

Ak sa venujete orientálnemu tancu, samotný tréning nestačí - musíte sa naučiť arabskú kultúru. Predstavujem mojim študentom tento úžasný svet a začínam s hudbou, pod ktorou tancujeme.

Pre skupiny, s ktorými som nebol zamestnaný viac ako dva roky, vždy volím východnú hudbu pre hodiny. Ľahko ho vnímajú aj začiatočníci, nie sú preťažení komplexnými rytmami, a preto sú vhodné pre počiatočnú fázu tréningu. Vždy nájdem preklad piesne, pod ktorou budeme tancovať, aby moji študenti vedeli, čo spevák so sladkým hlasom spieva a môže cítiť hudbu, pretože bez toho nemôžete dosiahnuť integritu predstavenia. Rovnako ako na našej ruskej scéne, aj v arabskej kultúre existuje niekoľko piesní s primitívnou melódiou pre dva tliesky, tri výtlačky, s jednoduchými textami ako „ty si môj najobľúbenejší a ja som tvoj obľúbený“ Snažím sa vybrať najvhodnejšie skladby so zaujímavými melódiami a informatívnymi textami. Niekedy to môže byť mix s prvkami klasickej alebo ľudovej hudby.

Môj učiteľ povedal: "Ak môžete tancovať na klasickú hudbu, potom môžete urobiť niečo iné." S viac skúsenými skupinami sa postupne začneme venovať klasike. Tento tanečný smer sa nazýva „raq sharqi“, ktorý je preložený z arabčiny ako „orientálny tanec“ a je považovaný za najťažšiu disciplínu. Klasický tanec sa hrá pod špeciálne vybranými zmesami klasickej hudby. Prečo sa dokonca miešajú? Faktom je, že v klasickej piesni trvá od 25 minút do troch hodín. Ich performeri sú vlastne na pódiu tri hodiny, a to v jednej skladbe. V súťažiach orientálneho tanca vystupujem vždy v klasickej disciplíne. Pre každé číslo je vopred pripravená hudobná kompozícia pozostávajúca z fragmentov klasického diela.

Najznámejšou arabskou speváčkou je egyptská speváčka Um Kalsum. Ak sa venujete orientálnemu tancu, určite by ste ju mali aspoň raz počuť. Toto je legendárny spevák so silným, bohatým hlasom, ktorý môže spôsobiť úctu v duši akejkoľvek osoby. Obalila srdcia láskou, ktorú cítila, ktorú inšpirovala a o ktorej spievala.

Veľký spevák sa narodil v roku 1904 v Egypte. Na začiatku 30. rokov bol Umm Kalsum uznaný za najlepšieho speváka Káhiry a celého Egypta. Najslávnejší skladatelia a básnici krajiny napísali pre ňu piesne, ľudia k nej boli očarujúci, očarení teplým a nádejným hlasom. V 40. rokoch, na vrchole svojej popularity, bol Umm Kalsum považovaný za národný poklad, tvár Egypta a pýchu celého arabského sveta. Um Kalsum hľadal silu a uznanie aj v politických kruhoch svojej krajiny a snažil sa, aby bol hudobný arabský svet modernejší, pričom sa zachovali tradičné základy umenia.

Dokonca aj bez poznania jazyka, v ktorom Um Kalsum spieval, milióny ľudí pociťujú chvějúcu sa hru hlbokých pocitov vo svojich piesňach, ktoré sú tkané z lásky, nežnosti a láskavosti. A tanec na jej piesne je pre tanečníka veľkou cťou!

Užitočné odkazy

Videozáznamy Belly Dance s Svetlanou-Abukhardan a majstrom Alexey Ryaboshapka vo fitness klube LIVE! Club.