5 príznaky, že esenciálny olej nie je prirodzený

Získanie dobrého éterického oleja je ťažšie, ako sa zdá. Pod rúškom čistého produktu môže byť všetko veľmi drahé, napríklad zmes ropy alebo horšia škodlivá chémia. Tu sú príznaky, pomocou ktorých možno určiť, že esenciálny olej nie je prirodzený.

Esenciálne oleje sú teraz neuveriteľne populárne. Pridávajú sa do priemyselnej kozmetiky, domácich výrobkov pre starostlivosť, liečbu, používajú sa v aromaterapii a dokonca aj vo varení. "Vo všetkých prípadoch skutočne spotrebujeme esenciálny olej ústami," hovorí Anna Gusinskaya-Dikamp, odborník na bio-certifikované výrobky, kurátor projektu Alchemilla. - Práve tam, hlboko do nášho tela, tento prostriedok nakoniec skončí bez ohľadu na to, ako ho používame, ako súčasť kozmetického prípravku, masážneho krému alebo aromatického svetla. Preto výber správneho je veľmi dôležitý. Oleje čisto syntetické alebo s prídavkom chémie sú nebezpečné len preto, že sú ešte stále málo skúmané a nikto skutočne nevie, ako ovplyvňujú psychiku a zdravie človeka ako celku. Kúpou nekvalitného alebo falošného esenciálneho oleja môžete dosiahnuť účinok presne naopak oproti požadovanému. "

Z akých dôvodov môžete určiť, že sa vám páčilo, že éterický olej nie je prirodzený?

1. Olej opúšťa mastnú stopu

V skutočnosti to, čo nazývame esenciálny olej, nie je ako taký olej. Estery sú prchavé olejovité látky. Nesmiešajú sa s vodou a rýchlo sa vyparujú a nezanechávajú mastné škvrny. Esenciálne oleje sa často pridávajú do prírodných rastlinných olejov pochádzajúcich z orechov, semien alebo zeleniny. Takéto oleje sa nazývajú základné oleje. "Nie je ťažké odlíšiť čistý éterický olej od zmiešaného so základným olejom," hovorí Jade shats, Prezident Národného združenia holistickej aromaterapie. - Položte výrobok na list čistého bieleho papiera. Ak po sušení je tukový krúžok, pred sebou zmes. Výnimkou sú esenciálne oleje s vyššou konzistenciou: santalové drevo, vetiver, nemecký harmanček, patchúli. Majú bohatšiu, hlbšiu farbu. "

2. Príliš nízka cena

Hoci vysoká cena nie je zárukou, že máte skutočný éterický olej, príliš nízke náklady sú tiež podozrivé. Aby sa dostalo aj malé množstvo éteru, je potrebné spracovať významné množstvo rastlinných surovín. A ak sú to aj vzácne rastliny, éterický olej nemôže byť podľa definície lacný. "Existuje množstvo olejov, napríklad levanduľa, rozmarínu alebo divokej oranžovej, ktorých výroba nie je veľmi drahá a cena za nich nie je príliš vysoká," hovorí Jade Shuts. "Ale esenciálne oleje z ruží, jazmínu, citrónu, nemorálneho sú veľmi drahé." Pred nákupom esenciálneho oleja v obchode alebo na internete, nebuďte leniví, aby ste si študovali cenu na viacerých miestach. Po malom výskume získate predstavu o primeranej cene pre konkrétny produkt.

3. Na balení nie je latinský názov.

Na bubline tohto éterického oleja musí byť názov rastliny uvedený v latinke. "Okrem toho by mala existovať informácia o tom, aká časť rastliny (listy, koreň, kvetenstvo) sa dostala do produkcie," hovorí Anna Gusinsky. - Uveďte spôsob získavania oleja (napríklad parnú destiláciu). " Ak je nálepka označená iba "levanduľovým esenciálnym olejom", uvedomte si, že ide o výrobok, ktorý sa vyrába len pre tento olej. Je to skôr parfum s levanduľovým zápachom. Bylinné zložky môžu byť prítomné alebo chýbajú. Ale v každom prípade tento "olej" nemá hojivé vlastnosti súčasného podstatného. Anna Gusinskaya-Dikampová odporúča pamätať, že vôbec neexistujú prírodné esenciálne oleje z lipov, konvaliniek, lila, pivónie, kvetov jabĺk, čerešní, manga, jahôd, guava alebo fíg.

4. Plastový alebo priehľadný veľký kontajner

Tieto éterické oleje sú balené v tmavom skle. Biologicky aktívne biologicky aktívne zložky nástroja môžu interagovať. "Tmavomodré alebo hnedé sklo spoľahlivo chráni obsah pred vystavením slnečnému žiareniu," hovorí Jade Shats. - Spýtajte sa aj ako predajca olejových zásob. Mali by byť na chladnom mieste. Vysoká teplota môže zmeniť chemické vlastnosti esterov. " Kontajner vysokokvalitného oleja má spravidla špeciálny dávkovač na krku, ktorý uľahčuje meranie požadovanej dávky. Toto zariadenie tiež chráni silicu pred interakciou so vzduchom. Podľa Anny Gusinsky-Dikamp sa tieto éterické oleje predávajú v malom objeme od 1 do 10 ml. Príliš veľká fľaša by mala byť upozornená. Renomovaní výrobcovia musia na balení uviesť číslo šarže a ich adresu.

5. Olejový tuk na dotyk

Dajte na špičku prsta kvapku akéhokoľvek rastlinného oleja a na podložku iného odkvapkávania dôležité. Potom dotierajte oba oleje do kože, počúvajte svoje pocity a porovnávajte. "Na rozdiel od základného oleja je čistý esenciálny olej trochu kluzký, ale nie mastný a nie ťažký," hovorí Jade Shuts. "Výnimkou sú, ako už vieme, étery bohatšej konzistencie: santalové drevo, vetiver, nemecký harmanček a patchúli."

Teraz viete, ako vypočítať falošný. Ale prírodné esenciálne oleje nie sú rovnako dobré. Ich kvalita závisí od pôvodných rastlinných materiálov. "Preto je zmysluplné ich nakupovať v ekologických obchodoch," hovorí Anna Gusinskaya-Dikamp. - Bioorganické éterické oleje sú nielen koncentráty prvotnej prirodzenej sily. Nie sú zaručené žiadne syntetické zložky a rozpúšťadlá, benzín, stopy regulátorov rastu, pesticídy, fungicídy, insekticídy, herbicídy, nematocídy a iné škodlivé látky. Áno, všetko vyššie uvedené možno nájsť v bežných, aj keď 100% prírodných esenciálnych olejoch! "Pozrite sa na ekologické výrobky, najlepšie s prísnym certifikátom: Demeter (nemožno zamieňať s pseudonárodnou parfumériou Demeter!), S kozmetickými certifikátmi" bio "alebo zelená Euroleaf.

Ďalšou dobrou možnosťou sú oleje označené divokými kukuricami. "Znamená to, že zdrojový materiál pre nich bol zhromaždený v poli, v lese a nepestovaný človekom," hovorí Jade Shuts. - Je nepravdepodobné, že divé rastliny boli vystavené hnojivám a iným chemikáliám.

Organické esenciálne oleje sú samozrejme oveľa drahšie. Ak nie ste pripravení na drahé nákupy, nešetrujte prinajmenšom na tie oleje, u ktorých je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti škodlivých látok, najmä citrusového oleja. Mali by sa určite zakúpiť v ekologických obchodoch. "