Ako používať opaľovací krém

My, vedomí občania, sa chystáme vyjsť na slnku skoro ako keby sme spustili kozmickú loď a neobjavili sme sa na pláži bez vrecka naplneného opaľovacím krémom. Poďme zistiť, ktoré z nich sú skutočne potrebné.

Ako si vybrať opaľovací krém: práca na chyby

Mnoho ľudí si myslí, že SPF ukazuje, ako dlho sa môžete opaľovať bez poškodenia. Napríklad opaľovací krém s SPF10 desaťkrát predlžuje bezpečné opaľovanie.

To však nie je tento prípad. Pojem SPF (faktor ochrany pred slnkom) označuje, koľko UV žiarenia môžete získať bez rizika popálenia týmto opaľovacím krémom. To znamená, že SPF nie je charakterizovaný časom, ale zvýšením odolnosti kože voči popáleninám. SPF50 znamená, že môžete vydržať bez rizika časť UV žiarenia 50-krát väčšiu ako bez neho.

Kritická časť slnka závisí od mnohých faktorov a trvanie opaľovania je len jednou z nich. Dôležitá je aj denná doba, geografia, počasie a samozrejme váš typ fotografie. Výrobcovia kozmetiky na ochranu proti slnečnému žiareniu vám samozrejme nemôžu osobne dodržiavať všetky tieto podmienky, a preto používajú priemerné ukazovatele (pozri tabuľky).

Ďalšou bežnou a nebezpečnou chybou je predpokladať, že SPF produkty zabraňujú opaľovaniu, takže ak chcete získať opálenie, musíte ich vzdať. V skutočnosti, v prvom rade, slnečná kozmetika chráni pred UVB lúčmi, ktoré spôsobujú začervenanie a popáleniny, ale nie UVA, ktoré prispievajú k čineniu.

Dnes je známe, že UVA tiež vedie k melanómu a foto-starnutiu a výrobcovia kozmetiky dodávajú ochranu pred UVA do krémov. To znamená, že nás okradnú o trochu opálenie. Dobrý pomer je pomer UVB k UVA filtrom v množstve 3: 1 (ako napríklad Clinique Sun, Aqualia Thermal Vichy, Antihelios La Roche-Posay).

Ak sa staráte len o krásne svetlé opálenie, vyberte nástroj len s UVB. Ak ste pripravení darovať čokoládu nádych na zdravie, pozrite sa na krém s dodatočnou ochranou UVA, môže byť tiež niekedy označený ako IPD (Immediate Pigment Darkening) alebo PPD (Persistent Pigment Darkening).

Nemali by ste si vybrať medzi vysokým a veľmi vysokým SPF. „Všetky ukazovatele SPF nad 50 podľa modernej klasifikácie sú označené ako 50+. S nimi sa tan takmer neobjaví, pretože blokujú významnú časť UVA. Je potrebné aplikovať tieto prostriedky len podľa indikácií: fotodermatóza, prvé mesiace po agresívnych kozmetických zákrokoch (šupky, fotoexpozícia), plastické operácie. Zdraví ľudia by nemali používať taký vysoký SPF, “hovorí Svetlana Kovaleva, dermatokozmetológ. Tu je tohto dokumentu Európska únia napríklad neumožňuje európskym výrobcom usporiadať preteky za číslicami po SPF. Ukazovatele od 60 do 100 neznamenajú nadprirodzený stupeň ochrany - to je len reklamný ťah. Faktom je, že SPF50 produkty už absorbujú 98% UVB lúčov a všetky krémy 50+ poskytujú rovnaký 99% stupeň ochrany.

Ochranný krém proti slnečnému žiareniu: filtre alebo obrazovky?

Opaľovacie krémy obsahujú dva typy prísad: buď absorbujúce organické filtre, alebo sitá - anorganické pevné látky, ktoré odrážajú UV žiarenie (oxid titaničitý, oxid zinočnatý alebo ich kombinácia).

Filtre prenikajú pokožkou, menia slnečnú energiu na teplo. Na rozdiel od filtrov zostávajú sito na povrchu kože.

„Uprednostňujem filtre - sú spoľahlivejšie, pretože obrazovky sa dajú ľahko vybrať z kože. Filtre sú však častejšie alergické. Preto pre alergikov a ľudí trpiacich atopickou dermatitídou odporúčam len výrobky s minerálnymi sito, “hovorí Svetlana Kovaleva.

Niektoré filtre, napríklad oxybenzón a retinol palmitát, sa považujú za nebezpečné a onkogénne, preto sa im treba vyhnúť. Mimochodom, Environmentálna pracovná skupina sa domnieva, že nie je jediná zložka na opaľovanie 100% bezpečná. A viesť možné následky. To samozrejme neznamená, že ich nemusíte používať, pretože opaľovanie bez nich je neporovnateľne nebezpečnejšie.

Okrem filtrov a obrazoviek by mali opaľovacie krémy obsahovať hydratačné a regeneračné zložky: vitamín E, bisabolol, panthenol, extrakt z nechtíka, jojobový olej a ďalšie. Dobrý krém odolný voči potu, vode a vetru.

Krém, sprej, prášok, palica?

Spreje na opaľovanie a prášky rozprašované vo vzduchu nemusia byť pre dýchacie cesty bezpečné. Je lepšie zvoliť si krém alebo mlieko a na citlivých miestach (kontúra očí, pery, bradavky, pigmentové škvrny a jazvy) aplikovať palicu s SPF50 +. Tieto majú Lancaster, Avene, Uriage, La Roche-Posay a Neutrogena.

Opaľovacie krémy na tvár majú vyššie SPF a sľubujú, že sa budú spárovať, chrániť pred ružovkou, omladzovať, atď. V skutočnosti je koncentrácia účinných látok v nich taká malá, že sa nedá počítať so zázračnými účinkami. Preto stačí vybrať si jeden dobrý univerzálny liek na tvár a telo.

Ako používať opaľovací krém?

Výrobok sa musí absorbovať do pokožky skôr, ako vyjdete na slnko. Preto je potrebné natrieť 15-20 minút predtým. A opakovať tento postup každé dve hodiny - koniec koncov, potíme sa, kúpame sa, utierame uterákom. V tomto prípade, zakaždým, keď budete musieť použiť 2 mg na štvorcový centimeter kože. To znamená, že aspoň dve polievkové lyžice na tele a pol lyžičky na tvári.

Čo použiť ako prvé - bežný krém alebo nástroj s SPF - neexistuje konsenzus. Odborníci blog Krása mozgy radí znamená s filtre aplikované pred deň krém alebo sérum, a finančné prostriedky s obrazovkami - po.

A nezabudnite, že opaľovacie krémy nie je možné skladovať viac ako jednu sezónu - zakúpená fľaša bude musieť byť použitá len tento rok v lete. To je nepochybne dôvodom viacerých sviatkov. Alebo aspoň do krajiny.