Inna Vidgof na jogu a downshifting

Medzi tými, ktorí sa zaoberajú východnými praktikami, existuje veľa downshifterov. Čo prinúti ľudí, aby sa vzdali všetkého, čo dosiahli, a začali znova život?

Nedávno populárne slovo "downshifting" znamená niečo ako "krátku hru". Úspešný podnikateľ zrazu zatvára spoločnosť, predáva byt v centre Moskvy, necháva krásnu ženu a ide napríklad do Tibetu alebo Altai, aby žil jednoduchý a tichý život. Čo povzbudzuje ľudí k takýmto činom a ako to súvisí s jogou?

Vážna prax jogy vždy zmení človeka. Začne cítiť svoje telo iným spôsobom - ľahšie, viac zadarmo. Potom sa potláčajú emócie, prebúdzajú sa psychologické bloky, myseľ sa stáva čistejšou, intuícia ostáva. Príbuzní a priatelia cítia novú energiu v praxi a často sa tiež začínajú snažiť o to, aby svoj život viac harmonizovali.

Ale stane sa to iným spôsobom. Niekedy rodina, priatelia a kolegovia nie sú pripravení prijať takúto aktualizáciu. Zdá sa im, že blízka osoba ide príliš ďaleko do seba, stáva sa asocial, a dokonca, že bol prijatý do nejakej sekty. A praktik sa naopak cíti - ľudia okolo neho nerozumejú, pretože sú na inej úrovni osobného rozvoja. Za takýchto okolností môže práca stratiť význam, rodinný život sa môže zdať ako záťaž a príbuzní môžu zasahovať do cesty duchovného hľadania. A potom existuje túžba upustiť od všetkého a vlniť sa do Indie alebo niekde inde, mimo osvietenia.

A človek urobí krok, ktorý iní vnímajú ako takú "hru na pád". Zdá sa im, že osoba "sa pohybuje nadol" (slovo pochádza z angličtiny nadol a posun). V hmotnom zmysle to je. Ale z duchovného hľadiska možno takýto vývoj je posunom nahor, "hore".

Veľa mojich známych inštruktorov a práve s nadšením praktizovalo zmenu zhromaždenia na jogu, flexibilnú pracovnú dobu, nový sociálny okruh, schopnosť ísť do zahraničia po dobu šiestich mesiacov alebo dlhšie. Napríklad, nie je potrebné ísť ďaleko. Inštruktor "LIVE!" Viktor Korolkov, môj partner v prvom cykle programu Joga pre začiatočníkov, je teraz cestovateľom: zmenil svoju pohodu pre výlety a život v Indii, Tibete, Nepále. Dokonca ho trochu závisím. Ďalší môj priateľ, jogín a tanečník, predal byt v Moskve vo všeobecnosti, kúpil si dom v Goy a šiel tam žiť. Ale príklad je ešte strmší: úžasná žena, profesorka biológie, ktorá pracovala na talianskej univerzite až štyridsať rokov, cestovala do Indie v komunite Osho. Potom prestala svoju prácu, začala cestovať oveľa viac, začala meditovať veľa. Po nejakom čase objavila v sebe talent na brušné tance, začala si šiť kostýmy pre seba, vystupovala a viedla tanečné a meditačné tréningy - stretli sme sa s ňou v jednej z nich.

Chcel by som poznamenať, že všetci títo ľudia nemali čas na to, aby sa pred týmito zmenami dostali k rodine. Zdá sa mi, že je potrebné začať hľadať skutočné ja vo svojej mladosti - pokiaľ nemáte rodinu, ale máte silu a zdravie, aby ste v prípade potreby zmenili svoju profesiu, rekvalifikovali sa a radikálne premenili. Tu som pravdepodobne šťastie. Nikdy som pracoval v kancelárii a v skutočnosti je z kancelárie, že downshifters beží najčastejšie. Začal som sa zaoberať jogou v mladom veku a bol schopný zachovať si svoju profesiu: spojil som výučbu angličtiny a špecializáciu tlmočníka s prácou inštruktora jogy. Priatelia sa odo mňa neodvrátili, naopak, mnohí z nich sa začali praktizovať. Spoznala som svojho manžela po niekoľkých rokoch intenzívnej praxe a do tej chvíle sa môj vnútorný chaos už premenil na harmóniu.

Verím, že by sme sa nemali báť zmeniť pracovné miesta a sociálny okruh. Ale blízky ľudia sú iná vec. Ktokoľvek, kto sa už podarilo získať druhú polovicu a ešte viac detí, by si mal pamätať na slová Exupery: "Sme zodpovední za tých, ktorí boli skopírovaní". Dokonca aj keď v duchovnej extáze chcete skutočne zabudnúť na všetko a vlniť sa na koniec zeme, musíte sa pokúsiť nájsť kompromis. Napríklad stráviť časť času doma, časť - odchod. Nie je to skutočnosť, že možno nájsť kompromis, ale určite stojí za to vyskúšať.

Najdôležitejšou vecou v tomto celom príbehu je pochopiť, či ide o únik, či už idete do prázdnoty, nikde? Skrývať sa v jaskyni v Himalájach je oveľa jednoduchšie než nájsť vnútorné jadro a rozvíjať sa duchovne, zdržiavať sa na jednom mieste a pokračovať v podnikaní. Ktokoľvek, kto chce nielen prelomiť, ale aj stavať, nielen vypájať mosty, ale aj začínať život od nuly, stále si želám večný vietor. V Bhagavad-Gite je napísané: "Je lepšie robiť zle splniť osobný dlh, než je zahraničný dlh výborný." Každý z nás má svoju vlastnú cestu.

Ako sa cítite o downshifting?

Užitočné odkazy:

Videohovory "Dych jogy", "Jóga pre začiatočníkov" s Innou Vidgofovou a Viktorom Korolkovom, "Jóga pre začiatočníkov" s Innou Vidgofom a Raviom Kumarom vo fitness video knižnici klubu "LIVE!"

Pozrite si video: . YOGA - Staw ramienny Shoulder joint (November 2019).