Strach z tmy: ako pomôcť vášmu dieťaťu riešiť

Temnota je hlavnou príčinou obáv detí. Dieťa má bohatú predstavivosť a keď padá noc, jeho fantázie sú zmätené realitou. Tu sú niektoré spôsoby, ako pomôcť dieťaťu zbaviť sa strachu z tmy. Slávny španielsky psychológ Mons Domenech vo svojej knihe Monsters Under the Bed ich vedie.

Pokúste sa presvedčiť dieťa, že úplná tma neexistuje. Povedzte nám, že vaše oči si zvyknú na tmu a začneme sa pohybovať v tme. Navyše, aj keď v jeho izbe nie sú žiadni dospelí, stále ste doma v blízkosti.

Nedovoľte dieťaťu sledovať televízne relácie, karikatúry a filmy, ktoré zobrazujú alebo diskutujú o násilí. Uistite sa, že obrázky nevidí, aj keď sa objavujú v "nevinných" karikatúrach. Buďte opatrní s historickými programami, ktoré hovoria o vojnách. To všetko ovplyvňuje citlivosť dieťaťa. Nepoužívajte strašidelné hry a praktické vtipy. V skutočnosti nie je nič smiešne, že nosia masku alebo falošné tesáky.

Bude to užitočné ovládať niekoľko jednoduchých cvičení hravým spôsobom, čo pomôže dieťaťu úplne uvoľniť. Nezabudnite, že existuje priame prepojenie medzi negatívnymi emóciami a svalovým napätím. Relaxačné cvičenia by sa mali vykonávať vo večerných hodinách, keď sa dieťa začína obávať blížiacej sa noci.