Kozmetické sondy sa hemžia mikróbmi

Mám zlú správu pre milovníkov make-up kozmetiky od samplerov v nákupných centrách. Vedci zistili, že voľný expresný make-up môže spôsobiť zápal spojiviek, herpes a iné infekčné ochorenia.

Dva roky vedci z Jefferson Medical College (Pennsylvania, USA) zozbierali vzorky kozmetiky - od smotany až po maskaru - z obchodov po celej Amerike. Na druhý deň zverejnili výsledky svojho výskumu. Ukázalo sa, že 67% vzoriek je nákazlivých. Je desivé, že absolútne všetky sondy našli E. coli, av mnohých prípadoch adenovírus a herpes vírus.

"Len málo ľudí spája E. coli s rúžom Chanel, ale mechanizmus je veľmi jednoduchý," povedala Elizabeth Brooks, profesorka biológie, ktorá viedla štúdiu. „Niektorá pani si neumývala ruky po použití toalety, potom prešla k stojanu a aplikovala make-up prstami alebo otestovala krém ...“ Neviem, ako sa cítite, ale cítim sa zle pri tej myšlienke.

V niektorých vzorkách vedci našli streptokoky, stafylokoky, chlamýdie a gonokoky - ani si neviem predstaviť, ako sa tam dostanú, hoci všetko je tak jasné.

Okrem toho Brooks oddelene zbieral a analyzoval sondy v sobotu: podľa štatistík to bolo v ten deň, že najväčší prílev návštevníkov a tých, ktorí si želali niečo prekryť, bol v nákupných centrách. Ukázalo sa, že v 100% sobotňajších vzorkách sú vírusy. „Verejná kozmetika je dokonalým prostredím pre infekcie,“ hovorí Brooks. „Stojany so sondami sú zvyčajne pod silným osvetlením a zahrievajú sa, čo prispieva k množeniu baktérií.“

Odborníci odporúčajú vyskúšať iba kozmetiku, ktorá sa nemusí aplikovať prstami, alebo vždy použiť vatovaný disk. Zdá sa mi to zvláštne: ak je v kréme gonococcus, nezáleží na tom, či ho použijete so špinavou rukou alebo čistou špongiou. Navrhujem, aby sa takáto krutá prax úplne minimalizovala. Obmedzte sa, aj keď stojíte pred MAC a za hodinu budete mať párty, kde musíte byť krásni.