Fitness počas menštruácie

Zvyčajne vnímame najťažšie dni v mesiaci ako oficiálny "zdravotnícky pracovník" športu: žalúdok sa znižuje, celé telo bolesti, nálada je na nulu ... V skutočnosti, takmer akýkoľvek spôsob fitnes môže pokračovať. Hlavná vec je počúvať sa a dodržiavať jednoduché pravidlá!

Zaujímavý fakt: počas menštruácie ženy dokážu perfektne tolerovať vysoké zaťaženie a robiť fitness s maximálnou účinnosťou. Stacy Simsová, športová doktorka z Stanfordskej univerzity a autorka mnohých vedeckých prác o fitness a menštruačnom cykle, hovorí: v týchto dňoch v mesiaci sú naše hormóny viac ako ... mužské. "Úroveň estrogénu a progesterónu znižuje metabolizmus zrýchľuje a vytrvalosť zvyšuje," vysvetľuje Sims. "Samozrejme, že ide o slabý hormonálny skok, ale výrazne ovplyvňuje všeobecný stav." Samotná Sims vyhral triatlonský šampionát počas jej obdobia.

Fitness v týchto dňoch môže byť nielen veľmi úspešné, ale aj užitočné. Na rozdiel od bežného nesprávneho poňatia, "keď to bolí - musíte ležať", adekvátna záťaž sa zbaví bolesti brucha a všeobecnej slabosti. Počas športu sa zrýchľuje krvný obeh v panve, prechádza napätie v dolnej časti chrbta a hlavne sa produkujú endorfíny - "hormóny šťastia", ktoré pomáhajú zvládnuť zlú náladu. Stručne povedané, začnite trénovať, ale nezabudnite na jednoduché pravidlá:

- ak počas menštruácie trpíte veľmi silnými, kŕčovými bolesťami, je lepšie odložiť intenzívne tréningy;

- ak máte dysmenoreu, poraďte sa so svojím lekárom o možnom zaťažení - môžu ďalej cyklus prerušiť;

- Nepokúšajte sa piť kávu a Coca-Cola, aby sa rozveselili pred tréningom: kofeín zvyšuje menštruačné bolesti;

- ak ste v telocvični alebo v štúdiu, položte na tmavú uniformu - len aby ste počas tried neboli zložité a nerozoberali;

- piť viac vody: počas menštruácie telo stráca extra tekutinu;

- ak máte endometriózu alebo fibromy (choroby, ktoré spôsobujú veľmi silné krvácanie počas menštruácie), športy počas menštruácie sú kategoricky kontraindikované.

Okrem toho musí byť zaťaženie upravené v závislosti od toho, akú kondíciu vykonáte.

beh

Ideálna lekcia pre dni pred menštruáciou: podľa štúdie publikovanej v roku 2008 v britskom časopise Journal of Sports Medicine je bežať najlepším spôsobom, ako riešiť PMS. Vyberte si najpohodlnejšiu a najbezpečnejšiu trasu - aby ste nehrozili stratu alebo stratu na nejakom náraze (počas menštruácie, akékoľvek zranenia sa liečia horšie). Neplánujte v tejto dobe prielom v behu - to zvyčajne, ale môžete predĺžiť trvanie a načítať neskôr. A v dňoch najťažšieho krvácania je najlepšie nahradiť bežku a prudko sa prechádzať vonku.

plávanie

Napriek bežnej mylnej predstave je možné a potrebné navštíviť bazén v "kritických dňoch": svalové kŕče a bolesti chrbta sa vyskytujú vo vode. Samozrejme, nie je nevyhnutné, aby ste sa prerušili cestami so zdĺhavým plazom - plavte pokojným tempom alebo sa prihláste na lekciu aqua aerobiku s miernym zaťažením spodného tela. Majte na pamäti, že "olympijská" studená voda môže zvýšiť svalové kŕče a ak je to možné, vybrať si teplý bazén. Samozrejme, nesmieme zabúdať na hygienu: použite tampón alebo špeciálnu silikónovú čiapočku.

V hale

Dobrý kardio tréning je skutočná spása pre tých, ktorí majú menšiu brušnú bolesť počas menštruácie. Cvičenie na bežeckom páse, elipse alebo stacionárnom bicykli rozšíri krvné cievy, zlepší krvný obeh a zbaví vás týchto príznakov. Od silových cvikov si vyberajte tie, ktoré vyvíjajú a posilňujú svaly chrbta - "uvoľnia" spodnú časť chrbta. A snažte sa urobiť cvičenie trochu jednoduchšie ako zvyčajne: počas menštruácie už telo stráca 300 ďalších kalórií denne.

V skupine

Aerobik, tanec, bojové umenie - každá aktivita, ktorá prináša potešenie a mierne zvyšuje pulz, bude užitočná počas menštruácie. Plus tanečné školenie spočíva v tom, že nie sú spojené s bežným športom (čo je v dnešných dňoch tak ťažké vytiahnuť), čo znamená, že vyžadujú menej motivácie a sú zárukou, že budú rozveseliť. Existujú dôkazy, že počas menštruácie ženy výrazne zlepšili pamäť - používajú to na to, aby sa naučili novú choreografiu.

Fitness doma

Počas menštruácie sa najviac nechcete nikam pohybovať a ležať pred televízorom - v poriadku, len to urobte, ale namiesto radu zapnite program z fitness videozáznamu. Dokonalé prispôsobenie yogalates alebo hatha joga: Strečing a asan sú odporúčané najmä počas menštruácie. Zbavia pocit utrpenia, nevoľnosti a celkovej únavy. Je lepšie začať cvičenia "zdola nahor": dôsledne pracovať a uvoľniť nohy, potom panvu, brucho a tak ďalej. A dokončite tréning s meditačnými alebo dychovými cvičeniami. Nálada sa výrazne zlepší a nebude potrebná ani séria, ani upokojujúci koláč.