Existuje alergia na prácu?

Prvý deň v kancelárii po prázdninách - a okamžite kašeľ, nádcha, podráždenie na koži ... Kolegovia vtip, hovoria, sú alergickí na prácu. Napodiv, môžu mať pravdu! Koniec koncov, potenciálne alergény v kanceláriách oplývajú.

Väčšina látok, ktoré môžu spôsobiť vznik alergií v kancelárii, vstupuje do tela s vdychovaným vzduchom a patrí k aeroalergénom. Symptómy "alergie na prácu" sú známe. Tam je dusný nos a bolesť v krku, ako s chladom, ale nie je tam žiadna teplota, oči zčervenal a vodnaté, a vyrážka sa objaví na koži. Mimochodom, skutočnosť, že ste rýchlo unavený, chodiť spať, často "uchopiť" prechladnutie, môže byť tiež dôsledkom kancelárskych alergénov. Ako môžu odolať, ak trávime väčšinu času v práci?

Alergia na klimatizáciu

Kancelárske klimatizačné zariadenia často venujú pozornosť len vtedy, keď sa zlomia - niekoľko rokov po ich inštalácii. Počas tejto doby sa vírusy a baktérie akumulujú v drenážnom systéme kameniva, čo môže spôsobiť vznik závažných respiračných ochorení. „Pre alergikov sú najnebezpečnejšími obyvateľmi klimatizácií rôzne kliešte,“ hovorí Natalya Botvinnikova, senior internista, alergik Detskej kliniky Medsi v Blagoveshchensky Lane. „Na druhej strane klimatizačné zariadenie zvyšuje cirkuláciu vzduchu v miestnosti, čím zvyšuje kancelársky prach, čo môže tiež spôsobiť alergickú reakciu.“

Čo robiť Vykonajte včasné ošetrenie a dezinfekciu klimatizácie. Filtre by sa mali meniť každý mesiac a prístroj by sa mal čistiť každých šesť mesiacov. "Nezabudnite na prevenciu: čistenie prívodných a výfukových ventilov a klimatizačných systémov používajúcich domáce dezinfekčné prostriedky by sa malo vykonávať aspoň raz alebo dvakrát mesačne," dodáva. Sergej Sysoev, Vedúci špecialista skupiny EcoStandard.

Počítačová alergia

Všimli ste si, že len čerstvo zakúpený počítač začne cítiť v práci? Vyhrievanie na 50-55 ° C, jeho telo vyžaruje špeciálne chemické zlúčeniny - trifenylfosfáty. Tieto látky dodávajú pevnosť a sú odolné voči ohňu. Zároveň je trifenylfosfát pomerne silným alergénom, pretože môže spôsobiť vznik nosa a vznik vyrážky. Jeho prideľovanie klesá počas prvého týždňa aktívnej počítačovej prevádzky. Avšak aj celý rok jeho koncentrácia v kancelárskych priestoroch môže prekročiť maximálne prípustné hodnoty.

Ďalší problém spojený s prácou na počítači je akumulácia prachu na klávesnici, myš, systémová jednotka. "Prach zo systémovej jednotky má malý, ale stále elektrický náboj," vysvetľuje Vitaly Rolkov, Otolaryngology. - Rýchlo priľne k pokožke, usadí sa v dýchacom trakte a spôsobí ťažké ataky alergie. Klávesnica a počítačová myš môže byť vynikajúcou živnou pôdou pre baktérie a huby. Väčšina z týchto mikroorganizmov sa zistí, ak nie jedna osoba používa počítač, ale niekoľko, alebo ak je zamestnanec zvyknutý jesť na pracovisku. “

Čo robiť Vyvetrajte miestnosť tak často, ako je to len možné, pravidelne raz mesačne, čistite systémovú jednotku pred prachom, raz týždenne utrite myš a klávesnicu a každý mesiac ich odstraňujte pomocou vysávača. Po práci v počítači si umyte ruky. To je obzvlášť dôležité, ak techniku ​​používajú viacerí ľudia naraz.

Alergia na tlačové kazety

Hoci sú moderné kazety dostatočne tesné, kontakt s jemným atramentovým prachom môže vyvolať reakciu. „Alergia na„ práškový “prach navyše komplikuje skutočnosť, že nie je ľahké presne určiť, ktorá zložka spôsobila túto reakciu,“ hovorí Natalia Botvinniková.

Čo robiť Použite zariadenia na čistenie vzduchu s HEPA filtrom. „Filtre tejto triedy môžu zachytávať jemné častice do 0,1-0,3 mikrónov,“ hovorí Sergej Sysoev. „Pre každodenné čistenie je lepšie použiť vysávač s HEPA filtrom, ako aj vymeniteľné jednorazové vrecká na prach alebo vrecko na vodu.“

Ak sa ako alergická osoba musíte obrátiť na prášok na náplň, napríklad keď je vymenená, urobte to lepšie v maske alebo so špeciálnymi filtrami na nos.

Alergia na stavebné materiály

Vinylové tapety, linoleum, parketový lak, olejové farby, stropné polystyrénové penové panely - podľa odborníkov, dokončovacie materiály v 80% prípadov sú spúšťacím mechanizmom alergických reakcií.

Je to z častíc stavebných materiálov vo väčšej miere a pozostáva z kancelárskeho prachu. Tiež na povrchu farby, omietky, tapety, najmä ak je vlhkosť v miestnosti je vysoká, mnoho typov húb rozvíjať.

Čo robiť Denné mokré čistenie miestnosti. Všeobecné čistenie s použitím dezinfekčných prostriedkov - aspoň raz za mesiac. Nebude zbytočné používať v kancelárii systém na dezinfekciu vzduchu na báze ultrafialového žiarenia.

Alergia na izbové rastliny

Na jednej strane izbové rastliny môžu filtrovať alebo absorbovať znečisťujúce látky, čím zlepšujú atmosféru v kancelárii. Na druhej strane - ich peľ môže spôsobiť alergie. „Okrem toho, kvôli hojnejšiemu zalievaniu pôdy, sa plesňové huby môžu množiť, spóry, ktoré spôsobujú alergie,“ hovorí Natalia Botvinnikova.

Čo robiť V kancelárii by nemali byť rastliny s jemným peľom (pelargónie, prvosienka) alebo so silnou vôňou (korenené bylinky). Je lepšie zvoliť rastliny s veľkými listami: dieffenbachia, dracaena, arrowroot, ficus, sheflera, chlorophytum osobne čistí vzduch. Nemali by však byť príliš veľa - limit na 2-3 kópie v miestnosti.

Alergia na detergenty

Všetky povrchy ošetrené saponátmi sú potiahnuté tenkou vrstvou chemikálií. Sušenie, odletieť v malom uzavretom priestore miestnosti, dostať sa do dýchacích ciest, usadiť sa na koži. Najnebezpečnejšie z hľadiska vývoja alergie sú produkty obsahujúce chlór, ktoré sú už dlho zakázané na predaj v Európe, ako aj chemikálie so silným, silným zápachom.

Čo robiť Minimalizujte používanie "chémie" na čistenie kancelárií. Namiesto toho používajte rohože odpudzujúce nečistoty, utierky z mikrovlákien, parné čističe, moderné vysávače. Čistiace prostriedky bez zápachu a chlóru. A používajte ich raz týždenne v predvečer víkendu, kedy bude možnosť správne vetrať miestnosť.

Ako sa vyrovnať s pracovnými alergiami

Na to dnes existuje mnoho prostriedkov - antihistaminikum, bariérové ​​lieky, ako aj lieky, ktoré rýchlo zmierňujú alergie, najmä nosné kvapky. Ich účinok je však často krátky. „Telo si na ne zvykne,“ hovorí Natalya Botvinnikova. - Zároveň sa z roka na rok príznaky alergickej osoby zvýšia a spektrum alergénov sa rozšíri. To znamená, že ak ste skôr reagovali výlučne na prach, potom v budúcom roku môže dôjsť k reakcii na kvitnutie rastlín atď. V tejto situácii môže byť vynikajúcim riešením tohto problému vedenie kurzov ASIT (alergén-špecifická liečba), ktoré pomôžu telu prispôsobiť sa každodennému kontaktu s alergénmi. “