Chcem sa oženiť: radu psychológov

„Chcem sa oženiť“ je jednoduchá ženská túžba. A pre niektoré, bohužiaľ, neuskutočniteľné. Čo bráni uzavrieť manželstvo a vybudovať stabilný vzťah? Diskutovali sme o tom s psychológmi. A dostali sme toľko pripomienok a tipov, že sme ich rozdelili do niekoľkých článkov, ktoré nájdete na stránke každý utorok.

Zdá sa, že všetko je zrejmé. Ak mladá dáma nerobí osobný život, nie je dosť atraktívna. Ale veci nie sú také jednoduché. Osamotené sú skutočné krásy. A psychologické bloky zasahujú do manželstva omnoho viac ako tuk alebo nedokonalé rysy tváre.

Aké sú tieto psychologické bariéry?

Chcem sa oženiť, ale ešte nie je pripravený

Spravidla si ani neuvedomujeme túto nedostupnosť. Na čom je najčastejšie založený?

Minulá skúsenosť osobného života. "Proces prechodu na nového partnera u žien trvá dlho," - hovorí Julia Terekhova, psychológ, tréner „Julia Sviyash Center“. "Pokiaľ neprežijeme celú škálu emócií z prelomenia predchádzajúceho spojenia, nebudeme schopní úplne sa ponoriť do nových vzťahov." Najlepšia voľba je tu urobiť si oddychový čas: nenechajte sa utiecť od svojich emócií (dokonca aj negatívnych), nechajte sa nimi prejsť. Napríklad, dohodnite sa so sebou, že si dovolíte plakať celý mesiac, chopiť sa stresu a sťažovať sa svojim priateľom. Ale presne za 30 dní ho zastavte a začnite nový život.

Ak chcete prehodnotiť svoje pocity, môžete napísať list bývalému mužovi. „Povedz mu o svojich emóciách, bolesti, myšlienkach. Tu je hlavná vec proces: plač, pamätajte, starosti. Ale neposielajte písanie, “radí Julia Terekhová.

Family. Niekedy rodičia sťažujú ženám budovanie silných vzťahov. „To sa často stáva v rodinách, kde rodičia doslova potláčajú svoje deti hyper-starostlivosťou, pevne ich kontrolujú na 30 a 40, nedovoľujú im oddeliť sa. Deti v takýchto rodinách sú prakticky zotročené rodičmi, ktorí tiež ovplyvňujú výber partnerov, hovorí Julia Terekhova. Výsledkom je, že dieťa nie je pripravené oddeliť sa od rodiny, dostať sa zo svojej komfortnej zóny a často sa tiež bojí nadviazať nové kontakty. “

Ak chcete vyriešiť tieto problémy, je to len jeden spôsob - presunúť sa od rodičov a prevziať zodpovednosť za zariadenie svojho života. „Ak je pohyb nemožný alebo nedal hmatateľný výsledok, častejšie si predstavte, ako by ste postupovali, keby ste nemali rodičov,“ radí Irina Grigorieva, psychológ, školiteľ, Centrum pre online psychológiu.

Naučte sa robiť rozhodnutia sami a prestaňte čakať na schválenie príbuzných. Akékoľvek problémy s komunikáciou? „Hovorte s cudzincami častejšie. Aspoň sa opýtajte na cestu alebo presný čas, je to malý, ale aj malý krok správnym smerom, “hovorí Irina Grigorieva.

Sebectvo. Stáva sa tiež, že naše vlastné plány alebo návyky nám bránia v budovaní seriózneho vzťahu. Ako často môžete počuť: "Chcem sa oženiť, ale neviem si predstaviť, ako sa o niekoho postarám." Alebo aj tu: „Chcem sa oženiť, ale najprv budujem kariéru (budem absolvovať inštitúciu / kúpi byt - podčiarknu potrebné)“. Muži pociťujú taký "súbor priorít", takže v tomto prípade nie je dievča zvlášť ťahané.

Rodina alebo kariéra? Ak sa nemôžete rozhodnúť interne, urobte pauzu. „Myslíš, čo ťa robí šťastným? A úprimne mi povedzte, mohli by ste sa vzdať svojho sna o šťastie milovaného človeka? Je to v poriadku, ak ste odpovedali záporne, "- hovorí Irina Grigorieva. "Takže, kým vaša priorita je sebarealizácia, nie rodina."

Chcem sa oženiť, ale neviem, koho potrebujem

Nemyslite si, že tento príbeh je z kategórie "Mám toľko fanúšikov, ktorí by som si vybral za manžela?" Ide o to, že si často vyberáme partnerov, nepočúvame sami seba a nie úplne pochopíme, prečo tieto vzťahy potrebujeme. Aký je problém?

Stereotypy myslenia. „Niektorým dievčatám sa hovorí už od detstva: manžel musí byť pokojný a slušný,“ vysvetľuje Irina Grigorieva. - Dievča vyrastie a táto inštalácia zostáva v jej hlave. Keď sa stane dospelým, vyberie si len takého partnera, hoci v skutočnosti nemusí takúto osobu vôbec potrebovať, ale emocionálnejšiu osobu. Z toho vyplývajú problémy. “ Na ich riešenie je potrebné pochopiť, ktoré maskulinné vlastnosti, zvyky a charakterové vlastnosti vás najviac zaujmú. Je to vy, nie vaša matka, priateľka alebo psychológ. „Premýšľajte o tom, pamätajte na ľudí, ktorí vám dávajú úctu a záujem, a vytvorte zoznam ich atraktívnych vlastností. Hang na prominentnom mieste, aby ste naň narazili častejšie a prestaňte konečne počúvať rady iných, “hovorí Irina Grigorieva.

Projekcia očakávaní. „Mnoho žien jednoducho nevidí mužov, s ktorými budujú vzťahy. Berúc na vedomie niektoré z ich individuálnych vlastností alebo akcií, myslia na nich veľa. V dôsledku toho sa stýkajú len so svojimi predstavami o partnerovi, a nie s realitou, “vysvetľuje Yuliya Terekhova. V tomto prípade žena očakáva od partnera akcie, ktoré môžu byť pre neho nezvyčajné.

A keď koná inak (to je, na rozdiel od jej očakávaní), je urazená. „Na tomto základe môže existovať množstvo konfliktov, ktoré sú založené na nedorozumení a odmietnutí inej osoby,“ hovorí Irina Grigorieva.

Je jasné, že najlepšou voľbou je jednoducho zastaviť očakávania a plány pre niekoho účet. Štart malý: snažte sa lepšie spoznať svojho partnera, opýtajte sa, prečo sa správal týmto spôsobom a nie inak. A v žiadnom prípade sa nesnažte samostatne vysvetliť svoje činy alebo si na neho myslieť.

Nabudúce sa budeme rozprávať o tom, ako sú vzťahy ovplyvnené ženskosťou a ako nám päty pomáhajú vydávať sa.