Mumps, čierny kašeľ, osýpky: aké sú riziká „detských“ ochorení pre dospelých?

Lekári sa domnievajú, že je lepšie stretnúť sa s niektorými chorobami v detstve: u dospelých sa väčšina z nich vyskytuje s komplikáciami. Prečo by mali byť opatrní?

Plané kiahne, rubeola, osýpky, mumps, čierny kašeľ ... Z nejakého dôvodu sme si istí, že môžu ochorieť len v detstve. A veríme, že aj keby sa to nestalo, v škole sme boli očkovaní "zo všetkého". Lekári však v tomto prípade radia náhodne, aby dúfali. A choďte k lekárovi, pozrite sa s ním na zdravotnú kartu svojich detí, v prípade potreby prejdite testami a očkujte. Bude to chvíľu trvať, ale vyhnete sa vážnym problémom. A čo presne.

Plané kiahne (kiahne)

"Infekcia kuracie kiahne sa vyskytuje cez vzduchové kvapky," hovorí Dali Macharadze, Doktor lekárskych vied, profesor, imunológ na klinike „SM-Doctor“. - A vyskytuje sa u dospelých s rovnakými príznakmi ako u detí. Jedným z hlavných príznakov ochorenia je svrbivá vyrážka, vrátane slizníc. Ľudia vo veku nad 40 rokov s ovčími kiahňami môžu zažiť ostrú bolesť v medzirebrovom priestore a výskyt svrbivých papúl v oblasti hrudníka.

Inkubačná doba: 11-21 dní

Čo je nebezpečné. "Plané neštovice sú u dospelých tolerované veľmi ťažko, s komplikáciami, existuje tu riziko nervových zakončení," hovorí Nona Hovsepyan, konzultačný lekár v nezávislom laboratóriu INVITRO. "A dokonca aj tí, ktorí už boli chorí, sa môžu nakaziť: neexistuje žiadna záruka stabilnej a celoživotnej imunity." Izolácia a odpočinok sú dôležité pre chorého. A samozrejme, v žiadnom prípade nemôže hrebeň rany: jazvy po nich zostať navždy. Zvlášť nebezpečné ovčie ovce pre tehotné ženy: môže to viesť k potratu alebo malformáciám plodu.

rubeola

Akútne infekčné ochorenie, často zamaskované ako nachladnutie: mierne bolesti hlavy, nádcha a kašeľ. „Teplota (zvyčajne nízka) môže zmiznúť za niekoľko dní a choroba sa najčastejšie lieči symptomaticky: antipyretické a tonické lieky,“ vysvetľuje Dali Macharadze. - vyrážka s malým bodom rubeoly, najčastejšie na krku, trupe a bokoch. Lymfatické uzliny sú často zapálené.

Inkubačná doba: 11-24 dní.

Čo je nebezpečné. «Infekcia tehotnej ženy (pre plod) je veľmi nebezpečná, najmä v prvom trimestri, hovorí Nona Hovsepyan. - Ak má osoba rubeolu v detstve alebo bola zaočkovaná, má po celý zvyšok života trvalú imunitu. Preto pri plánovaní tehotenstva je potrebné vyšetriť ženu a zistiť, či má protilátky proti tomuto ochoreniu. “ Okrem toho rubeola prenesená v dospelosti ohrozuje rozvoj artritídy.