Maslow Abraham Harold

Jeden zo zakladateľov humanistickej psychológie, ktorý sa v polovici dvadsiateho storočia vyhlásil za alternatívu k klasickej psychoanalýze. Moderní psychológovia radi vtipkujú: "Freud zistil, kde penis rastie a prečo, Maslow - kde robí a prečo."

Abraham Maslow (Abraham Harold Maslow, 1908)-1970) sa narodil 1. apríla a ak by sa jeho otec, rodák z južnej ruskej provincie, pred niekoľkými rokmi nepohol do nového sveta, svet by poznal budúceho psychológa, s najväčšou pravdepodobnosťou pod menom Abram Grigorievich Maslov. Rodinná história Abraháma Maslowa je vykresľovaná v trochu tmavých tónoch: jeho otec, ktorý je hnusný a ženský, sa doma nevyskytoval celé mesiace a pani Maslova narušila hnev a odpor k deťom. Väčšina z jej oduševňujúcej šialenstva sa roztrhla nad svojim najstarším synom, Abrahámom. Jedného dňa, priamo pred očami, matka zabila dve mačky, ktoré priniesol do domu na kŕmenie. Abrahám si spomenul vôňu mačiek celý svoj život a cítil nenávisť k svojej matke.

Vo veku 18 rokov, Maslow, rodák z Brooklynu, syn prisťahovaleckej módy, slávnej a nemotorné postavičky, sa sotva dostal do New York City College, kde sa začal zaujímať o psychológiu. Na istý čas bol Maslow ovplyvnený americkým psychológa, zakladateľom behaviorizmu (inými slovami, behaviorálnou psychológiou). Na rozdiel od svojho idolu, ktorý bol známy ako pekný muž, žolík a veľký milovník žien, Abraham Maslow bol plachý a neustále: vo svojej mladosti sa láskyplne zamiloval do svojho bratranca, dlho hľadal jej láskavosť a hneď ako sa o to pokúsila, vzala si ju. Bolo to jediné a veľmi šťastné manželstvo v živote Abraháma Maslowa.

Po absolvovaní vysokej školy vstúpil Maslow na Cornellovu univerzitu, kde sa od prvého roka rozhodol študovať psychológiu do hĺbky. Avšak tentokrát s učiteľom nemal šťastie: Edward Titchener mal slávu najuderavejšieho pedanta a skeptika. Práve kvôli nemu ho Maslow preniesol na katedru filozofie na univerzite vo Wisconsine, kde vo veku 26 rokov už dostal doktorát.

Maslowova prvá významná publikácia, Motivácia a osobnosť, bola uvoľnená až v roku 1954. Avšak od začiatku 50. rokov minulého storočia zaradil do svojich prednášok kapitoly z budúcej knihy, ktoré sa konali v oddelení psychológie na univerzite Bradice (predmestí v Bostone, USA). Toto oddelenie Maslow smerovalo do roku 1968. Tiež s podporou študentov, ktorí doslova milovali svojho charizmatického učiteľa, Abraham Maslow dva roky (1967-1968) viedol Americkú psychologickú asociáciu.

Maslow žil dlhý, úspešný a úplne šťastný život: urobil to, čo Cervantes definoval ako "skutočný hrdinstvo" vo svojej dobe - jednoducho urobil svoju prácu a miloval jednu ženu. V júni 1970 zomrel Abraham Maslow z infarktu. V jednej z jeho posledných diel napísal: "Počas celej svojej práce som sa postavil proti" rozpadu "psychológie na samostatné trendy, smery a školy. Vždy som veril, že týmto spôsobom vedci len obmedzujú vývoj vedy o psychológii ako celku, potláčajú ju. Je to paradox, ale z tohto dôvodu ma neustále obviňoval z protivedetického prístupu k tejto téme. " Samotný Maslow nikdy neopomenul príležitosť na vtipku na túto tému a keď sa stretol s niekým z vedeckej elity, predstavil sa: "Abraham Maslow, anti-doktrína". A niekedy dodal: "Bol by som rád, keby boli tieto slová napísané na mojom hrobe." Nie je napísané.

Pozrite si video: Abraham Maslow and Self Actualization 1968 (Február 2020).