Jóga pre začiatočníkov: príprava na obrátené pózy

Shirshasana, alebo stoj na hlave, sa nazýva kráľovná ásan. Toto je jedna z najužitočnejších pozícií v jogy. Ale skôr, ako zvládnete toto a iné prevrátené pózy, stojí za to prejsť malým tréningom.

Ako je užitočná shirshasana a iné obrátené pózy? V prvom rade je to vynikajúca prevencia. kŕčové žily - v dôsledku odtoku krvi z nôh a vykladania plavidiel. Zlepšujú tiež trávenie v dôsledku stimulácie krvného obehu v brušnej dutine. Obrátené postoje vám umožnia trénovať srdcový sval, prehĺtať dych a zbaviť sa pľúc. Nakoniec normalizujú hormonálnu rovnováhu a saturujú mozog množstvom kyslíka.

Podľa filozofie jogy, shirshasana a ďalšie prevrátené ásany usmerňujú tok energie v tele z nižších energetických centier na vyššie a zvyšujú harmonickú myseľ. Niektorí pokročilí jogíni sa ponoria do obrátených pozícií v hlbokej meditácii pomocou špeciálnych Pranayama a vizualizáciu.

Invertované pózy sú samozrejme užitočné len vtedy, keď sú správne vykonané. V počiatočnej fáze sú tieto ásany často najťažšie a z viacerých dôvodov. Po prvé, aby sme správne vykonali stoj, predlaktia alebo ramená, potrebujeme pomerne pohyblivé ramenné kĺby a silné svaly v ramenách, ramenách a chrbte. To vám umožní správne udržiavať polohu tela a zmierniť najviac krehké časti chrbtice - krku a dolnej časti chrbta. Po druhé, musíte byť schopní urobiť dostatočne hlboký náklon, to znamená aspoň voľne spustiť dlane na podlahu, pričom vaše nohy zostanú rovno. To si vyžaduje dobrú pohyblivosť bedrových kĺbov. Nakoniec musíte byť schopní vykonávať bandhina zaistenie maximálnej stability tela.

Preto predtým, ako sa vydáte na obrátené pozície, musíte pracovať na kĺboch ​​ramien, panvy, chrbtových svalov a naučiť sa, ako udržať bandhas v ásanoch. Zvlášť na to som pripravila sadu pomocných cvikov a polverzných pozícií.

kyvadlo

Dajte ruky do kolena a ohnite sa dopredu, rukami a hlavou k podlahe. Preneste hlavnú váhu na prednú polovicu nohy. Mierne dotiahnite svaly hrádze a nasmerujte pupok na chrbticu. Otočte telo striedavo vľavo a vpravo, prenášajúc väčšiu váhu na pravú a ľavú nohu. Neohýbajte sa kolenami. Urobte 8-10 krát.

Aké je použitie: prehlbovanie koryta.