Čo potrebujete vedieť o flexibilite

Bez falošnej skromnosti poviem, že som celkom flexibilná osoba, dokonca aj pre inštruktora jogy. Možno preto sa často pýtam, ako sa to dá dosiahnuť. Chcem rozptýliť niektoré mýty o flexibilite.

Mýtus jeden. "Flexibilita závisí len od prírodných údajov: niekto je mäkký a niekto je drevený, čo sa nedá výrazne zmeniť. “

Prírodné údaje sú dôležité. U niektorých ľudí sú kĺby pohyblivejšie a pre nich je ľahšie ohýbať, ohýbať alebo otáčať nohy v rôznych polohách. Práve na tomto princípe sú deti vyberané v sekcii gymnastika. Pokiaľ ide o vývoj extrémnych telesných pozícií v čo najkratšom čase, potrebujeme určité sklony, inak sa človek jednoducho nebude vyrovnávať.

Ale ak nehovoríme o profesionálnej gymnastike, prírodné údaje nie sú také dôležité. Normálna fyziologická flexibilita je schopnosť ohýbať sa dopredu s rovným chrbtom bez pocitu nepohodlia, ohýbať sa viac či menej hlboko a otáčať, sedieť na zemi s prekríženými nohami. Je k dispozícii všetkým, ktorí sa pravidelne zaoberajú strečingom.

Druhý mýtus. „Po tridsiatich rokoch je strečing zbytočný a dokonca škodlivý. Nebudete dosiahnuť výsledok, len dostanete traumu. “

Áno, v detstve je takmer všetko mäkké a flexibilné. Deti ľahko položia svoje dlane na podlahu do svahu, vstanú na most, a s vekom to všetko niekde pôjde. Faktom je, že malé deti majú viac tkaniva chrupavky ako kostné tkanivo, a preto sa pre nich ľahšie ohýbajú. Okrem toho, deti po celú dobu beží, skákanie, spinning, krčí a stúpa. Kĺby neustále pracujú a ich pohyblivosť je udržiavaná prirodzene.

S vekom je stále viac a viac chrupavkového tkaniva nahradené kosťou, ale ak sa veľa pohneme, naša flexibilita zostane s nami. Pohyb pohybu je samozrejme iný. Čím staršia osoba, tým menšie šoky, ako je beh a skákanie sú mu ukázané, a väčšia pozornosť by mal venovať na také činnosti, ako je jóga, Pilates alebo Wushu. Ale aj keď ste sa na počítač nedostali desať rokov, nemusíte si myslieť, že sa všetko stratí. Naopak, musíme naliehavo začať angažovať, aby sme neboli úplne otupení. To by sa malo robiť veľmi starostlivo, opatrne a bez toho, aby ste sa snažili o rýchly výsledok. Telo sa postupne prebudí a mobilita sa obnoví.

Tretí mýtus. „Čím intenzívnejšie ťaháte, tým rýchlejšie sa pretiahnete a vo všeobecnosti sa strečing nestane bez bolesti“.

Vďaka drakonickému prístupu k pretiahnutiu v sovietskych športových sekciách tento názor stále existuje. Aby ste sa zbavili tohto stereotypu, musíte pochopiť: čo vlastne poskytuje flexibilitu - svaly alebo väzy?

Anatomicky nie je možné vytiahnuť svaly. Môžu sa len zmenšiť, získať nervové impulzy a relaxovať, keď nie sú žiadne impulzy. Nech robíte čokoľvek, urobte svaly dlhšie, než sú, nebude to fungovať. Do určitej miery môžete väzy natiahnuť, ale je potrebné prekročiť normu - a sú zranení.

Mobilita tela zabezpečuje spoje. Niektoré z nich prirodzene majú mnoho smerov pohybu, najmä bedra a ramena. Iné sú viac obmedzené v pohybe, ako je koleno a lakť. Pravidelné kurzy jogy Hatha zachovávajú a dokonca zlepšujú prirodzenú prirodzenú pohyblivosť kĺbov. Okrem toho posilňujú svaly, a čím silnejší svalový korzet, tým viac sú kĺby chránené pred zranením a degradáciou.

Preto by mal nastať správny vývoj pružnosti bez náhlych kývavých pohybov, ktoré poškodia väzy a opotrebujú kĺby. Tiež neberte príliš hlboké pozície, pre ktoré telo ešte nie je pripravené. V žiadnom prípade nemôže tolerovať silnú a ostrú bolesť, prípustná je len mierna bolesť ťahu. A čokoľvek ste zvládli - povraz, lotos alebo krútenie - chrbtica by mala zostať natiahnutá a bez stresu. Okrem toho by ste mali vždy držať bandhi: robia telo viac zhromaždené, pevné a chrániť najviac krehké časti chrbtice - krčka maternice a bedrovej.

Mal by som dodať, že v praxi hatha jógy sa niekedy dostaneme príliš ďaleko s fyzickou stránkou otázky: chcem sa dostať do rozdelenia rýchlejšie, položiť si hlavu za hlavu ... Je prirodzené užívať si úspechy vášho tela, ale nemali by ste zabúdať, že hlavným cieľom jogy nie je rozvíjať flexibilitu , sily alebo agility. Jóga je predovšetkým sebapozorovanie a zlepšovanie osobnosti prostredníctvom rozvoja povedomia. Je to tento prístup, ktorý umožňuje zachovať harmóniu fyzického a duchovného, ​​vyhnúť sa zraneniam a dosiahnuť pokrok.

Užitočné odkazy:

Video relácie "Dych jogy", "Jóga pre začiatočníkov" s Innou Vidgof a Viktorom Korolkovom, "Jóga pre začiatočníkov" s Innou Vidgof a Ravi Kumarom vo fitness videotéke klubu "LIVE!".

Pozrite si video: 1983-0723 Guru Purnima Talk, Assume your position, Seminar, Lodge Hill, UK, DP, subtitles (August 2019).