Psychologické testy: ako zistiť celú pravdu o sebe?

Takmer každý z nás je presvedčený, že o sebe vie všetko. Ale je to naozaj? Odporúčam vám absolvovať niekoľko jednoduchých a vzrušujúcich testov. Možno ich výsledky prekvapia aj tých sebadôverujúcich skeptikov.

„Keď sa poznáš, budeš vedieť vesmír.“ Pred tisíckami rokov tento nápis zdobil vchod do starovekého gréckeho chrámu Apollo v Delphi. A v roku 1890 sa stal aj epigrafom prvej publikácie v histórii psychologických testov. Článok bol nazvaný "Mentálne testy a merania" a bol publikovaný v britskom časopise Mind ("Mind"). Odvtedy nebol záujem o psychologické testy, ktoré sa rozšírili medzi masami, uhasený.

Takzvané projektívne testy sú považované za najviac aplikované a fascinujúce. Toto sú cvičenia, v ktorých človek prenáša (projektuje) svoje pocity, emócie a model správania na nejaký objekt alebo obraz, najčastejšie kresbu. A potom ho interpretuje buď samostatne alebo s pomocou špecialistu. Projektívne testy prišli s módnym americkým psychológom Lawrence Frank v roku 1939. So všetkými zjavnými nedostatkami serióznosti a jednoduchosti takéto testy neposkytujú menej presné výsledky ako najzávažnejšie diagnostické dotazníky.

Takže navrhujem dva spôsoby, ako si trochu pobaviť, a zároveň sa naučiť niečo nové o sebe. Hlavná podmienka - najprv dokončiť úlohu až do konca, a až potom si prečítajte, čo sa stalo.

"Neznáme svetovej šelme"

Tento test bol vynájdený a použitý v jeho praxi slávnym americkým psychoterapeutom Albertom Ellisom, ktorý rád opakoval: „Budete šťastní len vtedy, keď prestanete obviňovať svoju matku, zlú ekológiu alebo prezidenta za vaše problémy a pochopíte, že sú úplne a úplne odrazom vás“ ,

úloha

Na prázdny hárok papiera, umiestnený zvisle, nakreslite neexistujúce zviera. Nie mačku, nie rybu, a nie slona, ​​ale podľa slov Leonida Filatova, "táto skutočnosť nemôže byť." Konaj ako boh na tvoju dušu. Optimálny čas na dokončenie úlohy je niekoľko minút.

Čo sa stalo

Prvá vec, na ktorú by ste mali dávať pozor, je miesto, kde sa presne nachádza vaša šelma na hárku. Ak je to presne v centre - ste vlastníkom primeraného sebahodnotenia. Ak obraz zaberá hornú časť hárku - vaše vlastné sebavedomie je príliš vysoké (čím bližšie k okraju, tým je výraznejšie), a ak je ten nižší, je podhodnotený.

Ak je hlava zvieraťa otočená doľava, znamená to tendenciu k reflexii a bolestivému mysleniu. Vpravo je o aktivite a obozretnosti, asertivite a odhodlanosti pri realizácii plánov. Ak je tlama šelmy zobrazená v plnej tvári - to naznačuje tendenciu k egocentrizmu.

Ak ste dali svoje zviera uši, to znamená, že máte záujem o informácie, zvedavý a opýtať sa, vaša myseľ je celkom živá. Ďalší - pád. Otvorené ústa s jazykom visiacim smerom von naznačujú, že ste s najväčšou pravdepodobnosťou hovorivý a často neobmedzený vo výrazoch. Ak sú ústa otvorené a tieňované (väčšinou deti kreslia takto), strach alebo nedôvera k ostatným má posledné miesto vo vašom živote. Ústa s tesákmi (zuby, kly, atď.) Sú zvyčajne známkou agresivity. Tretím dôležitým prvkom sú oči. Najčastejšie sú tiež spájaní so strachom - čím sú väčšie a lepšie nakreslené, tým väčší tlak kladiete na strach a úzkosť. V tomto prípade dlhé a nadýchané riasy znamenajú, že budete potrebovať obdiv a súhlas iných a pravdepodobne venujete veľkú pozornosť ich vzhľadu. Prítomnosť peria na obrázku tiež hovorí o tom istom. Rohy - znak otvorenej agresie, najmä v kombinácii s inými dravými atribútmi - pazúry, ihly, štetiny. Ale prítomnosť štítov, škrupín, škrupín atď. Naznačuje, že ste zraniteľní a potrebujete ochranu.