Prečo to robíte?

Psychológovia sú presvedčení: takmer žiadny z fajčiarov si nie je úplne vedomý, prečo a prečo fajčia. Avšak iba tým, že to pochopíte, môžete konečne prestať.

Fajčiari sú okamžite náchylní na dve závislosti: fyziologické a psychologické. Ak chcete úplne očistiť telo nikotínu a iných špín, ktoré sú obsiahnuté v cigaretách, postačí sa držať ďaleko od tabaku iba dva alebo tri týždne. Psychologická závislosť je zložitejšia a viacstranná. Kto nepýta fajčiarov, každý má svoj vlastný závažný dôvod, prečo sa sám otrávil. Zdá sa, že je to celkom individuálna a jedinečná vec, ako sú odtlačky prstov. Všetky naše stimuly sú však dlho skúmané a spočítané. Tu sú najpopulárnejšie.

Sedáciu. Najčastejšie. Veľmi často sa fajčiari schovávajú za to, že fajčenie ich upokojuje a pomáha s nimi vyrovnať sa. "Nikotín skutočne znižuje svalový tonus, ktorý sa vyskytuje počas stresu," vysvetlil mi dobre známy moskovský psychológ "a následne pomáha znižovať pocit stresu, ktorý fajčiar v súčasnosti prežíva. Ďalšou vecou je, že odstránenie príznaku napätia neznamená zbavenie sa samotného napätia. To je jeden z dôvodov, prečo niektorí ľudia považujú za také ťažké prestať fajčiť. A tu žiadne náplaste nebudú pomáhať, pokiaľ si človek neuvedomuje, aké pocity a skúsenosti sa pokúša uhasiť tým, že zapália ďalšiu cigaretu. "

Psychosociálne. Je to typické pre ľudí s komunikačnými problémami.Fajčenie ich vníma ako prostriedok sebaurčenie, spôsob sociálnej adaptácie a uznania. Napríklad mnohí veria, že nájsť si prácu v novom tíme, kde väčšina fajčí, je najjednoduchšie nájsť spoločný jazyk s kolegami v fajčiarskej izbe. A povedzme, milovníci kovbojských westernov a romantických čiernych a bielych melodramov sú presvedčení, že fajčenie im dáva zvláštny šarm a šikovnosť. V tomto ohľade, pamäť navrhuje príbeh cool chlapa z reklamy Camel. Pamätáš si, že pekný muž? Milióny za ním fajčili a on zomrel na rakovinu pľúc, než zomrel a povedal: "Ľudia! Robte to, čo chcete, len nefajčite! "

Reflex. Vlastné pre ľudí so skúsenosťami s fajčením viac ako tri roky. Tu sa všetko deje rovnako ako u Pavlovových psov. Pre mnohých skúsených fajčiarov je zapaľovanie pravidelnej cigarety takmer automatickým procesom: urobil prácu, údený, večera alebo večera - cigaretu na dezert a niektorí dokonca ani nedokážu povedať, že je pre nich príjemnejšie, ak majú sex alebo dym po sexe.

Potmehúdsky. Rozlišuje ľudí, ktorým chýba láska a pozornosť. Koľkokrát som počul: "Áno, fajčenie je strašne škodlivé, ale ako pekné ..." Ja ako fajčiar súhlasím s tým. Ale pravda tiež spočíva v tom, že toto potešenie z kategórie neprimerane drahé. Inými slovami, hoci príjemné, ale zbytočne riskantné. Približne ako napríklad jesť panvice na noc, milovať sa s prvým obchodníkom alebo cestovať do Kambodže bez zdravotného poistenia.

Stimulujúce. Osobitné pre neistotu ľudí. Mimochodom, toto je aj môj prípad! Som jedným z tých, ktorí úprimne veria, že fajčenie pomáha efektívne premýšľať, zvyšuje morálku a pomáha sústrediť sa. Pokaždé, keď čelím vážnym problémom a problémom, prvá vec, ktorú urobím, je zapálenie cigarety.

Takmer za každým z týchto stimulov leží nevedomá túžba kompenzovať seba-pochybnosti, strach alebo túžbu potlačiť nepríjemné skúsenosti. Tak či onak, odborníci trvajú na tom, že prvý krok, ako prestať tráviť čas a peniaze na cigarety raz a navždy, je pochopiť, prečo fajčíme vlastne.

Povedomie - to je presne to, čo tlačí rozhodnutie na prekonanie zvyku. A potom, ako sa hovorí, otázka technológie. Niekto si vyberá triedy a tvrdí, že pomáhali prestať fajčiť navždy. Iní majú rád, vstávajú na lyžiach alebo idú na osvietenie v Indii.

Metodu som si ešte nevybrala, ale ani som si neuvedomil, prečo a prečo skutočne fajčím. Zvyčajne sa to smej ako Porthos: "Bojujem, pretože bojujem". Fajčím, pretože fajčím ... A práve teraz, keď som to napísal, prvýkrát som si všimol, ako hlúpe môj argument vyzerá.

Viete prečo fajčíte? Prečo fajčíte? Čo dostanete a čo stratíte, ak nefajčíte?