Ja jamba

V tibetskej medicíne nás veľmi dobre nepoznajú ani tí, ktorí ju praktizujú. Najčastejšie pochádza z východnej Sibír a Burjatsko. V Moskve je len málo skutočných tibetských lekárov. Ja Jamba je len jedným z nich: študoval tibetskú medicínu z primárnych zdrojov.

Jamba sa narodil v Vnútornom Mongolsku, v Uygurskej autonómnej oblasti Číny. Lekársky inštitút nebol jeho osobnou voľbou. Koncom 70-tych rokov, keď Jah dokončil školu, si deti v Číne nevybrali kariéru sami. Absolvent na konci skúšky mohol napísať iba tri želania, kde by chcel študovať. Jha si vybrala literárnu fakultu Štátnej univerzity v Pekingu, Matematickú univerzitu vo vnútornom Mongolsku a poslednú zo všetkých Lekárskych inštitútov. Len tak, len v prípade. "Problém" Jha bolo, že príliš dobre zložil jednu záverečnú skúšku, ktorá bola zavedená v Číne o 30 rokov skôr ako v Rusku. Všetci najlepší absolventi boli automaticky distribuovaní na lekárske univerzity. Tak, takmer proti jeho vôli, Jamba sa stal lekárom. Tri roky bol študentom na Tibetskej lekárskej fakulte. Potom pracoval päť rokov v nemocnici svojho rodného mesta, potom ďalších päť študoval na Tibet Medical Institute. „Po škole už môžete pracovať, ale inštitút je hlbšie. Ako a kedy zbierať rastliny, pre ktoré sa používa každá časť výhonku a koreňa, ako pripraviť dávkové formy z nich - to všetko musí byť známe o stovkách bylín, hovorí. Nemáme žiadnu špecializáciu, takže každý lekár môže so všetkým zaobchádzať. “

Päť rokov po promócii, v roku 1994, sa Dr. Jamba presťahoval z Číny do Elista, kde pracoval viac ako desať rokov. Posledné tri roky pracuje v Moskve.

Na Inštitúte tradičnej orientálnej medicíny Jamba úzko spolupracuje s reflexnými terapeutmi z Číny. Tibetská pulzová diagnostika je veľmi podobná čínskej, jediné rozdiely sú v nuanciách: v akom bode merať pulz a ako. Prístup k liečbe je však zásadne odlišný. Čínska medicína je založená na akupunktúre, tibetskej - na bylinnej medicíne. Základným kameňom čínskej filozofie je začiatok jin a jangu, zatiaľ čo hlavnou tibetskou dogmou je učenie chorôb vetra, žlče a hlienu. „Od narodenia má človek všetky tri prvky v rovnováhe,“ vysvetľuje Jamba. „Podvýživa, ťažká klíma a tvrdá práca vedú k nerovnováhe, teda všetkým chorobám“. Napríklad, tam je choroba tepla a chladu. Horúce ochorenia vyžadujú chladné alebo studené lieky a naopak.

Dr Jamba verí, že tibetská medicína lieči všetky choroby, ale je obzvlášť účinná pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu, kameňoch v žlčníku a obličkách. Najčastejšie je určená pre chronických pacientov, ktorým západná medicína nepomohla. To je hlavný problém. „Ostrí pacienti k nám neprichádzajú,“ hovorí Jamba. „Najprv idú na kliniku, potom do nemocnice, celé roky chodia k lekárom a keď sa zúfalo, obracajú na mňa, je oveľa ťažšie pomôcť. Pretože čím skôr začnete, tým ľahšie sa vylieči. Keby ste prišli ku mne okamžite, bolo by to jednoduchšie. Dokonca aj akútne ochorenia, zápaly, zranenia, môžeme liečiť lepšie. Dokonca aj v Číne som mal prípad. Priniesli niekoľko ľudí s pneumóniou. A boli sme v službe spolu s mladým lekárom z európskeho lekárstva. Každý z nich si vzal troch pacientov a my sme argumentovali, kto by sa uzdravil rýchlejšie. Tri dni sme obaja dali kvapkadlo, aby sa teplota znížila. Potom som začal zaobchádzať s bylinkami a on pokračoval v odkvapkávaní. Moji pacienti sa po troch dňoch zotavili a týždeň kašľal. Prečo? Pretože používal studené lieky, ktoré ochladzujú telo, tvoria vietor - teda kašeľ so spútom. Samozrejme, že prvé tri dni som použil rovnaké antibiotiká na zmiernenie akútneho stavu, ale potom som začal dávať teplé lieky, aby sa pacient rýchlo zotavil a neboli žiadne komplikácie. Preto, teraz v Číne, Európania a naši tradiční lekári vždy zaobchádzajú spoločne - to je oveľa efektívnejšie. “

Paradoxne je možné liečiť aj alergie pomocou exotických bylín. „Od roku 1983 praktizujem medicínu a veľmi zriedkavo sa stretávame s pacientmi, u ktorých by byliny spôsobovali alergie,“ hovorí lekár.

Hlavným problémom Rusov, a najmä žien, je podľa Dr. Jambu samozrejme choroba zima: „V Rusku mám často pacientov trpiacich neplodnosťou. Je to výsledok hypotermie. Keď som prišiel, bol som prekvapený, ako ľahko sa ženy v zime obliekajú. To je príčinou mnohých ochorení. Studené stúpa z nôh, začína ochorenie obličiek. Bolesť chrbta, kŕčové žily, drozd, choroby reprodukčného systému - všetko kvôli chladu.