Fitness: skrytá hrozba

Je ochrnutie ohrozujúce začiatočník jóga, môže srdce odmietnuť na bežeckom páse, je realistické utopiť sa na aqua aerobiku? Spýtal som sa týchto a ďalších expertov skôr hlúpe, ale mučiť mnoho otázok poraziť fitness raz a navždy.

Ja, mladá matka so sebazáchovy, ktorá sa zhoršila po narodení dieťaťa, bola práve mučená s rôznymi strachmi. Vrátane tých, ktoré sú spojené s najbežnejšou, nie extrémnou fitness. Čo keď si zlomím nohu? Utopiť? Prehrieva? Je však potrebné obnoviť formu po narodení, tak som sa rozhodol vysporiadať sa s najviac smiešnymi fóbiami a so skutočnými skrytými hrozbami, ktoré ma čakajú v tréningu.

Prvá obava: jóga a paralýza

Tento strach inšpiroval sériu Dr. House. V jednej z epizód, pacient vstúpi do nemocnice, ktorá je ochrnutý pri vstupe do obrátenej polohy - niečo v krku popraskané a ahoj. „Áno, je to možné, ak máte bolesť chrbtice a okrem toho ste sa preceňovali,“ hovorí RAVI KUMAR Dovluru, inštruktor „LIVE!“ - Ale, samozrejme, je to exotické. Medzistavcová hernia však ohrozuje zdravého človeka, ak sa bez náležitej prípravy pokúsi vykonať shirshasanu - stoj. Je lepšie vyskúšať túto pozíciu v druhom alebo treťom roku praxe, keď budete s istotou stáť na ramenách a pažiach. “ Nenechajte sa ponáhľať na sarvangasana ("breza") - v počiatočnom štádiu je lepšie vykonávať s pomocou niekoľkých deky, ako je tomu v Iyengar jogy.

Môžete trpieť v prípade nesprávneho výkonu svahov. Aby nedošlo k poškodeniu dolnej časti chrbta, človek by sa mal ohýbať dopredu zo stojacej polohy kvôli rotácii bedrových kĺbov, skôr než ohybom v chrbte. Hrozí nebezpečenstvo poranenia pri ohnutí dopredu zo sedenia na podlahe s predĺženými nohami. Teplý a hladký strečing hamstringov pomôže vyhnúť sa.

Ďalším nebezpečenstvom je zranenie kolenných kĺbov. "Problém je z veľkých ambícií," hovorí Inna Vidgof, inštruktorka "LIVE!" - Niečo sa ukázalo - a hneď chce viac! A človek sa začne „napínať“ do lotosovej pozície a svaly a kĺby nie sú pripravené. Po prvé, je potrebné rozvíjať pohyblivosť bedrových kĺbov, vykonávať jana-shirshasana, upavishta-konasana a badhakonasana.

Druhý strach: smrť na bežeckom páse

Áno, sú smrť! Existujú prípady srdcového infarktu na kardiovaskulárnych strojoch u ľudí so srdcovým ochorením s nadmerným zaťažením. Môžete však zasadiť zdravé srdce, ak pravidelne a trvalo prekračujete svoj maximálny maximálny pulz, vypočítaný podľa vzorca „220 mínus vek“. „Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že čím väčší je pulz, tým rýchlejšie schudnú. Ale 70-80% maximálnej tepovej frekvencie stačí na spaľovanie tukov, “hovorí Maria Maltseva, inštruktorka skupinového programu. V príspevku „Rýchlo schudneme: intervalový tréning“ sme písali o tom, čo môžete robiť a intenzívnejšie, ale nemali by ste ho zneužívať. Monitor srdcovej frekvencie je voliteľný, stačí jednoduchý test: kardio-záťaž sa považuje za optimálnu pre srdce, pri ktorom môžete hovoriť, aj keď s ťažkým dýchaním.

Tretí: zranenie v simulátore

Na silových trenažéroch je ľahké získať strečing. Spása - neznižujte hmotnosť až do konca (potom nebudete potrebovať nebezpečnú námahu, aby ste ju znovu zdvíhali) a nerozťahujte lakte a kolená na koniec tak, aby vektor rozloženia zaťaženia neklesol priamo na spoj.

Hlavným zákonom simulátora je poslúchať trénera bez otázok. „Ak inštruktor povie, aby ste nezdvíhali ruky s činkami nad ramenami, znamená to, že ich nezdvihnete,“ hovorí inštruktor „LIVE“. Natalia Lebedeva. „V opačnom prípade môže dôjsť k poraneniu ramenného kĺbu a roztiahnutiu svalov a klamu.“ Natalia tiež odporúča, aby ste si neudržiavali chrbát rovno: väčšina úsilia by mala byť mierne klenutá v dolnej časti chrbta, ak nechcete trpieť bolesťou nôh a chrbta.

Strach zo štvrtého: výrony, dehydratácia a mdloby na aerobiku

Príčinou problému môže byť nesprávne vybavenie. "Krok aerobik v bežných teniskách je zaručené blokovanie nohy a v dôsledku toho, dislokácia," hovorí Maria Yerlashova, inštruktor "LIVE!" Láska k práci v papuče alebo akejkoľvek inej obuvi, ktorá neopraví členok a členok - počkajte na skoliózu, medzistavcové prietrže, výrony a dokonca zlomeniny. Ale všetko, čo potrebujete, je kúpiť správnu športovú obuv ("Ako si vybrať tenisky?").

Nesprávne a nesprávne oblečenie. „Dámy, ktoré majú chuť na chudnutie, sú pripravené pracovať aj v termálnom spodnom prádle, aby sa viac potili,“ hovorí Maria Maltseva. - Áno, a vyskúšajte to najlepšie. V dôsledku toho je možné prehriatie a dokonca aj úpal, ktorý môže spôsobiť vážne následky vrátane zástavy srdca. Ale pot nie je spojený s spaľovaním tukov, ale priamo súvisí s termoreguláciou a dehydratáciou. Ak chcete dosiahnuť maximálny efekt bezpečne, používajte špeciálne priedušné fitness oblečenie. V ňom strata tekutiny neprekročí prípustné 3% "(" Ako si vybrať tvar fitness, ktorý má byť v tvare ").

Skrytá hrozba tanečného aerobiku - zvýšený tlak na kĺby. „Ak si nevložíte päty na podlahu v žiadnych základných krokoch a namiesto toho, aby ste sa pevne postavili na nohy, na jar sa objavia problémy s chrbticou a kolenami,“ hovorí inštruktor „LIVE!“ Natalia Kolesnikova. Okrem toho môžu byť kolená zranené, ak pristane na úplne rovných nohách.

Bojové prvky, ako napríklad Fit-bo, sú tiež nebezpečné. „Neodporúčam vám narovnať lakte a kolená na koniec a skákať na nohách, ak nechcete zraniť kĺby,“ hovorí Alexey Vasilenko, inštruktor „LIVE!“ "Nemali by ste ani zadržať dych, aj keď je to pre vás jednoduchšie: je to plná prudkého nárastu tlaku a straty vedomia."

Piaty strach: choďte na dno

Voda je najšetrnejší a zároveň efektívny simulátor („Vodný aerobik nie je len pre babičky“). Ale vždy zvážte svoje schopnosti, hĺbku a teplotu vody. Pri nízkych teplotách sa môžu vyskytnúť záchvaty, ktoré spôsobujú paniku. "Hlavná vec na vode nie je báť sa," hovorí Andrei Mikhailov, inštruktor vodných programov vo fitness klube FizKult v Mitino. „Čím nižšia je hustota tela, tým lepšie je vztlak, takže nezaťažujte svaly, relaxujte - a zostanete na povrchu.“

Všeobecne som si uvedomil, že všetky nebezpečenstvá sa dajú ľahko vyhnúť, ak počúvate inštruktora a zdravý rozum. Máte nejaké obavy súvisiace s fitness? Podiel, prekonáme spolu.