Prečo sa testovať

Včasná diagnóza pomáha predchádzať mnohým chorobám alebo ich naopak spôsobuje? Je to stojí za to, aby sa testy "len v prípade", ak ste zdravý? Urobil som trochu vyšetrovanie.

„Áno, ako môžete! Takže nejdú do gynekológa! Rakovina krčka maternice sa dá ľahšie diagnostikovať ako vyliečiť! “- kričal som pred ďalším priateľom. Áno, medzi priateľmi som známy ako šialený propagátor pravidelných dodávok rôznych látok do rôznych laboratórií. Koniec koncov, nie sú tam žiadni zdraví ľudia, sú nedostatočne vyšetrení. „Práve preto, že sa často vzdávate veľa zbytočných testov, ste stále chorý!“ Priateľka skepticky zhrnula.

Ukazuje sa, že jej slová nemajú zmysel. Viaceré nedávne štúdie dokazujú, že čím viac sme vyšetrení, tým častejšie sme chorí. To neznamená skoré odhalenie určitých chorôb - skôr veľa zbytočných skúseností a lekárskych manipulácií. Napríklad v súvislosti s masovou hystéziou o HPV (ľudský papilomavírus) sú ženy testované na ňu oveľa častejšie ako je potrebné a potom „vyliečené“. "Takmer každý má HPV, ale nie vždy to znamená rozvoj rakoviny," píše profesor Philip Castle, autor štúdie. „V súčasnosti sú tisíce žien liečené šokovými dávkami imunomodulátorov a koagulujú krčka maternice, aby boli v bezpečí.“ To isté platí pre mamogram, ktorý robí "len v prípade", už dvadsať. Medzitým optimálny vek pre prvé takéto štúdium - od 40 rokov. „Mladé ženy ešte nemusia byť ožiarené,“ hovorí Hasan Gaybudullin, onkológ a špecialista na prsia. - Je to zbytočné a nebezpečné. Stačí vykonať raz ročne ultrazvuk prsníka. “ Tomogramy vo veľkých množstvách sú tiež škodlivé: zvyšujú riziko rakoviny, aj keď, samozrejme, nie sú v rovnakej miere ako röntgenové žiarenie.

Samozrejme, boom zbytočných testov sa týka nielen žien. Čím skôr budú obaja potenciálni rodičia testovaní na neplodnosť, tým je menej pravdepodobné, že sa narodí dieťa. „Moji ruskí pacienti majú dva extrémy: sú to buď šialení hypochondrovia, alebo naopak úplne ignorujú vykonanie testov,“ hovorí Sarah Belzer, pôrodníčka, rodinná terapeutka z Hamburgu. - Mnoho ruských párov ku mne prichádza po piatich alebo šiestich mesiacoch snaženia otehotnieť a požiadať o predpísanie výskumu a liečby. A to je mimoriadny stres, ktorý situáciu len zhoršuje. V Nemecku je normálne ticho „vyskúšať“ dva roky. “

Znamená to, že nemusíte byť testovaní, ak vám nič nevadí? “Existuje určité minimum lacného výskumu, ktorý by každý mal robiť každý rok,” hovorí Irina Zalem, PhD, terapeutka a expertka programu Netallergy.ru. - Všeobecné testy krvi a moču sú často prvým krokom k správnej diagnóze. Môžu byť použité na identifikáciu akútnych a chronických zápalových procesov v tele, anémie, cystitídy, ochorení krvi a kĺbov spojivového tkaniva. Ak máte diabetikov vo vašej rodine, je tiež potrebné každoročné testovanie množstva cukru v krvi. Kardiogram, vyšetrenie očného lekára a RTG hrudníka nie sú zbytočné. Okrem uvedených testov ministerstvo zdravotníctva odporúča, aby sa každý rok vykonala štúdia hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi, ako aj test nádorových markerov. Zaujímavé je, že napríklad v Amerike je povinný zoznam analýz odlišný. Neexistuje fluorografia, hit sovietskeho lekárskeho vyšetrenia, ale je tu tonometria (kontrola vnútroočného tlaku), očkovanie na chlamydiách a audiogram (kontrola sluchu).

Veľa nebezpečných chorôb pokračuje bez akýchkoľvek príznakov. A ak sú diagnostikované včas, možno sa vyhnúť veľmi vážnym problémom. Ďalšou vecou je, že analýza je bezvýznamná. „Musíte urobiť len tie štúdie, ktoré vám lekár odporučí,“ hovorí Elena Chachychina, vedúca laboratória Invitro. - A mal by správne interpretovať výsledky. Pamätajte na dôležitú vec: akákoľvek analýza je chemická reakcia, ktorá nie je imunná voči deformácii. Spoľahlivosť nikdy nebude 100%, takže nepanikárte a neverte výskumu bezpodmienečne. Ale iné veci sú rovnaké, stále odporúčam, aby sa krvné a močové testy vykonávali každoročne, pre ženy - pravidelný náter. Pomôže vám to vyriešiť, ak je všetko v poriadku v tele. “

Zostanem teda so svojím názorom a pravidelne budem vykonávať potrebné minimum analýz. Ako hovorí jeden z mojich šikovných priateľiek, „topánka je lepšia ako nečistá.“ Zaujímalo by ma, čo si myslíte?

Pozrite si video: Testovanie - prečo testovať (Október 2019).