Sexuálne obťažovanie v práci: ako sa postaviť pre seba

Každý z nás niekedy dovolíme jednoduché, nezáväzné, flirtovanie s kolegami. Ale čo keď neformálna komunikácia v práci je mimo kontroly a teraz nás hlava strihať s pohľadom alebo sa zaobchádza s mastnými vtipy ... Je možné sa chrániť pred sexuálnym obťažovaním a dôstojne, aby ste sa dostali z chúlostivej situácie? Chápeme spolu s psychológmi.

V heterosexuálnom tíme je vždy, tak či onak, koketovanie, vtipy alebo komplimenty. Predpokladá sa, že flirtovanie zlepšuje náš výkon, zlepšuje náladu a vytvára príjemnú pracovnú atmosféru. Riadok medzi nevinnými príznakmi pozornosti a sexuálnym obťažovaním je však veľmi tenký, a preto psychológovia odporúčajú, aby boli pri komunikácii s kolegami z opačného pohlavia opatrní, aby nedošlo k náhodnej situácii "k hriechu".

"Na jednej strane je vždy nejaké erotické napätie medzi mužom a ženou, sú navzájom priťahované. Na druhej strane je sex agresívou, vášeň, ktorá samozrejme nemá miesto v práci, "komentuje Marina Agapova, Klinický psychológ, vedúci Eko-centra pre psychologické zdravie, Mesopotamia.

Avšak niekedy na návrh šéfkuchára, ktorý vám dá výťah na metro, môže byť len dobrá výchova, dobre, alebo túžba povzbudiť vás. "Akékoľvek správanie by sa malo posudzovať v kontexte. A frivolné vtipy, na ktoré si váš šéf zvykol, môže byť len jeho obvyklým spôsobom správania, "poznamenáva Alena Augusta, psychológ, komunikačný špecialista a obchodný tréner.

Rozumieme podrobnejšie ako odlíšiť sexuálne obťažovanie od bežnej dobročinnosti.

Znaky obťažovania

- Jasná sexuálna farba reči

"Toto sú vtipy a náznaky na témy pohlavia, komplimenty nielen na vašich ľudských vlastnostiach a ženskej kráse, ako na postave a iných" vynikajúcich "kúzloch," vysvetľuje Alyona Augusta.

- Čaká na spätnú väzbu

Ak vám šéf jednoducho ukáže svoju pozíciu, zvyčajne nečaká nič na oplátku. V prípade sexuálneho správania chce človek určite získať odpoveď - obdiv, zvláštnu pozornosť alebo hravý vzhľad.

- porušenie osobného priestoru

"Ak sa človek z nečakane pokúsi priblížiť sa k vám pol metra alebo menej bez toho, aby mal konkrétny cieľ, je pravdepodobné, že ide o porušenie osobných hraníc a sexuálneho obťažovania," vysvetľuje Anna Sukhová, psychológka, odborník na životný tréning a psycho-korekciu správania.

- Intrusívne správanie

Situácie, kedy šéf pokračuje vytrvalo vám príznaky pozornosti, napriek kategorickému "nie", sa tiež týkajú obťažovania.

- Pozvanie na spoločné trávenie času

«Večera a akékoľvek stretnutia mimo práce sú provokácie. Kontrola, či sa môžete správať týmto spôsobom alebo nie, "hovorí Anna Sukhova.

Ako sa správať v prípade sexuálneho obťažovania?

- Ignorovať príznaky pozornosti. Šéf pozýva, aby priniesol? Volanie do reštaurácie? Pozrite sa na skutočnosť, že ste veľmi zaneprázdnení naliehavou prácou.

- Povedzte firmu "nie." A čím skôr odmietnete šéfa, tým ľahšie to bude znova posilniť váš pracovný vzťah. "Ak sa človek okamžite odmietne, jeho odpor nebude taký silný. A ak poviete "nie" iba pätnásty krát, reakcia šéfa bude oveľa ostrejšia - bude sa cítiť zle, "vysvetľuje Marina Agapova.

- Pripojte tretie strany. «Požiadajte priateľa, aby vás spoznal, príďte do spoločnosti v spoločnosti mužov. Ak ste ženatí, dajte mi vedieť, že manželstvo je pre vás dobré, "odporúča Anna Sukhová.

- Snažte sa hovoriť úprimne, Šéf je tiež osoba, a preto je plne schopná pochopiť vaše pocity. Alyona Augusta verí, že rozhovor so šéfom o takýchto témach by mal byť zdôraznený vážne a úctivo, bez obvinení, dohôd alebo koquetry.

- Buďte nadšení. Ak ste chytili muža s sadistickými spôsobmi alebo jednoducho nadmerne nafúknuté "ego", nikdy vám neodpustí, že ste odmietli sex. Preto sa dôstojnosť môže zachovať len zmenou práce. "Manipulácia šéfa vás bude ponižovať a ublížiť, zatiaľ čo veľmi beznádeje situácie sa stane obeťou vás. Preto sa nebojte, aby ste sa s takouto situáciou rozlúčili, "komentuje Anna Sukhová.