Nechajte žiadne sladké

Ukladať vysoké dane, obmedziť predaj v blízkosti škôl, nepredávať deťom mladším ako 17 rokov - takéto opatrenia sa v USA navrhujú na boj proti šiškám a sóda. Koniec koncov, cukor, podľa nedávnych štúdií, je toxický pre pečeň rovnako ako alkohol.

Každý vie: cukor je zdrojom "prázdnych kalórií". Ale to nie je jediný problém, experti z University of California v San Franciscu trvajú. Nielen stolový cukor, ale aj fruktóza, sú predmetom prekážok: „Dostávame čoraz viac vedeckých dôkazov, že fruktóza je schopná vyvolať ochorenia pečene,“ hovorí článok publikovaný v časopise Nature.

Cukor je toxický pre pečeň rovnako ako alkohol, vedci hovoria. Nadmerná konzumácia cukru spôsobuje obezitu, ktorá je často sprevádzaná diabetom, hypertenziou a množstvom ďalších nebezpečných chorôb. "To ukazuje, že výskum. T v Spojenom kráľovstve je až 17 000 prípadov rakoviny spojených s nadváhou ročne- hovorí Dr. Julie Sharp, hovorkyňa Britského centra pre výskum rakoviny (Cancer Research UK). „Obezita je po fajčení druhým najdôležitejším rizikovým faktorom.“

Na pozadí tohto všetkého sa zdá, že myšlienka lekárov zaoberať sa výrobkami obsahujúcimi cukor, ako sú cigarety a alkohol, je celkom logická: zvýšiť daň z predaja a pokúsiť sa obmedziť prístup k nim, aspoň pre deti a mládež.

V malých dávkach, cukor nie je nebezpečný, výskumníci zdôrazňujú. Ľudia vždy jedli sladkosti. Ale spočiatku obsah ľudskej potravy obsahoval iba prírodné cukry, ktoré dostal s ovocím a medom a počas obdobia zberu meral - niekoľko mesiacov v roku. Maximálna bezpečná dávka stolového cukru pre človeka je asi deväť čajových lyžičiek denne, pre ženu - šesť. Dnes, podľa American Heart Association, priemerný občan USA konzumuje až 30 lyžičiek cukru denne.

Jedným z faktorov ovplyvňujúcich problém je - skrytý cukor, Cukor sa nachádza v zložení úplne neočakávaných produktov. Tu je len niekoľko príkladov:

Omáčky: paradajky a barbecue. Cukor v kečupe môže byť pekný: až 4 lyžice na pol šálky. V barbecue omáčkou a všetky - 2-3 lyžičky v dvoch lyžice omáčky. Preto je lepšie sezónne jedlá s nimi veľmi mierne.

Smoothies. Koktaily na báze ovocného pyré a / alebo mlieka vždy obsahujú prírodné cukry - fruktózu alebo laktózu. Kuchár v reštaurácii alebo výrobca môže do nápoja pridať aj stolový cukor. Takže urobiť smoothie lepšie doma a sami.

Müsli, hotové cereálie a sušienky. Aj keď výrobca nazval svoj výrobok „vločkami pre fitness“, neznamená to, že v nich nie je cukor: nenesie žiadnu zodpovednosť za takéto označenie. Pozorne si prečítajte etiketu. Fooled veľmi ľahko!

Šalátové zálievky bez tuku. Sú to tuky, ktoré dávajú jedlám chuť, takže ich vyhodením sa výrobcovia musia spoliehať na korenie a / alebo cukor (alternatívne sladkú ovocnú šťavu alebo med). Olivový olej by bol stále zdravší.

Aby nedošlo k omylu s výberom, musíte venovať pozornosť zloženiu výrobkov. Ak je cukor v zozname zložiek (a jeho derivátov - fruktózy, melasy, medu, kukuričného sirupu), ideálne by mal byť na konci zoznamu. Kým predaj sladkých potravín nie je regulovaný vôbec, kupujúci by mali byť obzvlášť vedomí.