Ako menej unavený?

Zatvorte celý biznis na pár dní pred sviatkami, prácu pre odpočinkových kolegov - niekedy musíme pracovať na hranici svojej sily a schopností. Ako sa unaviť menej? Zdieľame tipy na výživu, lekárov, psychológov a obchodných koučov.

Vyčerpanie je výsledkom nesprávnych životných a stravovacích návykov. „Podľa môjho názoru je problém únavy a ľudských schopností predovšetkým psychologickým problémom, považuje Vladimir Didenko, Lekársky riaditeľ projektu Medaboutme. - Existuje mnoho prípadov, keď ľudia robili nemožné na hranici svojej sily, rovnakých športovcov. Je to spôsobené aktiváciou sympathoadrenálneho systému organizmu: premieňa nervové impulzy na biologicky aktívne látky, čo umožňuje rýchlu zmenu metabolizmu. Hlavnou úlohou pri prevencii únavy je teda regulácia činnosti mozgu. Aká je jeho podstata?

Ako menej unavený: tipy odborníci na výživu

Z našej stravy závisí do značnej miery na tom, ako efektívne sa vyrovnávame s každodennými úlohami.

- Nezabudnite na raňajky! Výrazne znižuje hladinu stresového hormónu (kortizolu), ktorého zvýšená hladina má negatívny vplyv na pracovnú kapacitu.

- Sledujte pitný režim. V priemere musíte použiť 2-3 litre tekutiny denne, v závislosti od teploty vzduchu a fyzickej aktivity. "Dokonca aj mierna dehydratácia môže viesť k únave a bolesti hlavy," hovorí Natalia Nefedová, Projekt výživy, výživy a zdravého životného štýlu BODYCAMP. - A nezanedbávajte množstvo spotrebovaného kofeínu. 1-2 šálky kávy denne zvyšujú metabolizmus a stimulujú duševnú aktivitu, viac - vyčerpávajú zásoby energie. “

- Pamätajte si korenie. „Chuť korenia, najmä korenisté, vyvoláva produkciu endorfínov v mozgu - chemikálií, ktoré zvyšujú produkciu energie a zvyšujú náladu,“ hovorí. Marina Patsky, Dietológ, endokrinológ.

- Zahrnúť potraviny s nízkym glykemickým indexom (GI) v potrave. Prekonať únavu pomôže udržať hladinu cukru v krvi. Poskytuje svoje výrobky s nízkym GI - celozrnné obilniny, bobule, ovocie a zeleninu. "Venujte pozornosť zeleným produktom: petržlen, kôpor, tmavo zelená kapusta, šalát, zelené listové šaláty," radí Marina Patzkikh. "Sú bohaté na chlorofyl, ktorý zvyšuje hladinu kyslíka v tele, čo tiež dáva obrovský výbuch energie." A nezabudnite na špargľu a zelený hrášok - neutralizujú prirodzený toxín amoniak, ktorý spôsobuje ospalosť a únavu.

Ako menej unavený: rady lekárov

Účinnosť priamo závisí od celkovej aktivity mozgu, ktorá sa mení počas dňa. Úspornejšie vynakladanie svojich energetických zdrojov pomôže správnemu spôsobu dňa, pričom podporí drogy a zabezpečí primerané cvičenie.

- Posilniť nervový systém vitamínmi. Napríklad komplexy s vitamínmi skupiny B. "V prípade chronickej únavy je vhodné užívať nootropiká," dodal. Arusyak Tashyan, lekársky expert riaditeľstva dobrovoľného zdravotného poistenia IC „MAKS“. - Pozitívne ovplyvňujú stav nervových spojení medzi mozgovými bunkami, zlepšujú pamäť a inteligenciu. Obzvlášť populárne sú teraz prípravky na báze extraktu z listov ginkgo biloba. Toto je biologický nootrop, ktorý posilňuje krvné cievy mozgu, upokojuje nervy a zlepšuje spánok.

- Venujte pozornosť bylinným stimulanciám. Dobre osvedčený ženšen obyčajný, čínsky lemongrass, Aralia Manchu. Mali by sa užiť ráno.

- Dostať spánok, Je dôležité nielen počet hodín, ale aj kvalita spánku. Ak chcete nervový systém odpočívať, vzdať kontemplácii všetkých monitorov pred spaním. Svetlo vyžarované prístrojmi ovplyvňuje epifýzové telo, zastavuje produkciu melatonínu a v dôsledku toho narušuje spánok. „Zaistite chladnú teplotu v spálni,“ hovorí Natalya Nefedova. „Počas nočnej doby teplota tela klesá a príliš teplý vzduch v miestnosti môže prerušiť spánok.“

- Pozorovanie biorytmov (sovy a larvy), Ak sa venujete najťažším veciam na svojom vrchole energie, urobíte viac a budete menej unavení.

- Presúvajte vždy, keď je to možné. Zmeňte svoju pozíciu, choďte po schodoch, robte cvičenia pre oči a hlavu, mávajte rukami. „Na udržanie jednotných polôh (napríklad pri sedení pri počítači) telo trávi oveľa viac energie ako pri pohybe,“ vysvetľuje Natalia Kiselnikova (Volkova), Docent Katedry psychologických vied, spoluzakladateľ projektu Reforma. - Fyzické zaťaženie navyše umožňuje rozložiť nahromadený stres a stimulovať produkciu endorfínov. Mimochodom, ak sa cítite ospalý a pred nami je ešte niekoľko hodín tvrdej práce, choďte na ulicu. Slnečné svetlo je nepriateľom melatonínu a ospalosti. “

- Inhalujte éterické oleje. Najlepšie energetické stimulanty sú oleje z grapefruitu, citróna, rozmarínu. Ak chcete rýchlo zmierniť únavu, dajte 2-3 kvapky na handričku a vdychujte hlboko vôňu. Ďalšia možnosť - aromakulon, ktorú môžete nosiť.