Ako sme stratili váhu v Indii

V Indii sme strávili dva nezabudnuteľné týždne! A nebola to len príjemná dovolenka na oceáne: pomocou detoxikačnej terapie a praxe jogy sme znížili množstvo žalúdka a tuku v páse.

Denná rutina v tejto prehliadke jogy bola čo najbližšie k prírodným rytmom: ranné stretnutie začalo pri východe slnka, o 5.30 hod. A večer skončil neskoro o 21.30 hod. Každý deň každý robil rôzne čistiace procedúry. Trvalo to dosť času, a preto ma veľmi potešilo, že aj napriek takému náročnému dňu členovia kapely nevynechali hodiny a prednášky. Niektorí prišli na rannú lekciu, dokonca ešte pred tým, ako ho vymenovali. Ide o očistný postup, ktorý začína v 7:00 a môže trvať aj celý deň v závislosti od toxicity organizmu a odozvy na očistu.

Na začiatku detoxikačného programu, tak ako v minuloročnom turné do Keraly, každý navštívil lekára Ayurvédy. Pomocou pulzných meraní, pozorovaní a rozhovorov špecialista určil vedúcu dávku každého pacienta. Po tom, on dal odporúčania o výžive a liečbe, ktorá pomohla dosha k rovnováhe.

Pre tých, ktorí nevedia, vysvetľujem: dosha, podľa ayurveda, je základná životná sila, ktorá určuje pomer piatich prvkov v tele. Ak vo vašom tele dominujú prvky vzduchu a éteru, znamená to, že prevláda vata-dosha. Oheň a voda sú základom pitta dosha, a zem a voda sú kapha doshas. Každý človek má svoju vlastnú rovnováhu prvkov, ale môže byť narušený. Napríklad, ak je vaša pitta dosha príliš vzrušená a nevyvážená, nervové poruchy a útoky agresie sú pravdepodobné. Kvôli tejto disharmónii sa môžu objaviť rôzne ochorenia, napríklad žalúdočný vred. Aby sa tomu zabránilo, dosha by mala byť udržiavaná v rovnováhe s pomocou špeciálnych postupov a vhodnej výživy.