Kamenná terapia

Od dávnych čias ľudia používali kamene na liečbu rôznych chorôb, pripisovali im posvätné a mystické vlastnosti. Do dnešného dňa sa zachovala viera v liečivú silu kameňov, ktorá sa formovala v technike praktizovanej v mnohých kúpeľoch.

Kamenná terapia je založená na princípe reflexológie: vyhrievané a chladené kamene sú navrstvené na bioaktívne body tváre a tela a potom s nimi majster vytvára masáž. Väčšina odborníkov používa masážny olej alebo rôzne druhy aromatických olejov. Kamene počas sedenia sa menia, keď sa ochladzujú alebo ohrievajú (v závislosti od počiatočnej teploty), a po dlhom čase sa dajú do tečúcej vody alebo slnka zbaviť „negatívnej energie niekoho iného“.

Počet, veľkosť, skaly a teplota kameňov závisia od blaha klienta a požadovaného efektu. Teplé kamene sa zahrejú a uvoľnia hlboké vrstvy svalov, zatiaľ čo studené, naopak, tón nahor. Okrem toho, ako každá reflexológia, masáž kameňa ovplyvňuje nielen svaly, ale aj vnútorné orgány. Odborníci sa však domnievajú, že to nie je najdôležitejšia vec. „Stretnutie je tiež akýmsi duchovným zážitkom,“ hovorí Marie Nelson, autorka najsilnejšej americkej školy kamennej terapie. Kamenná terapia pomôže tým, ktorí hľadajú obnovenie narušenej harmónie tela, mysle, duše v každodennom živote. S takýmito maximami je možné zaobchádzať inak, ale nikto nepopiera, že výsledok kamennej terapie do značnej miery závisí od talentu a zručnosti masážneho terapeuta.

Existujú desiatky škôl kamenné terapie po celom svete, z ktorých väčšina sa riadi podobnými pravidlami. Napríklad hladký čadič sa najčastejšie používa ako horúce kamene, pretože tento kameň sopečného pôvodu si dlhodobo udržiava teplo. Sardonyx, mramor a kremeň, naopak, dobre udržiavajte v chlade. Najefektívnejšie je súčasné použitie studených a horúcich kameňov. To vedie k zúženiu kapilár a krvných ciev v koži, k zvýšeniu svalového tonusu, k eliminácii žilovej stagnácie ak magickým pocitom, vďaka ktorým je masážny proces neuveriteľne príjemný.

Špeciálnym typom kamennej terapie je tibetská horúca nefritová masáž. Tento zelený drahokam bol v starovekej Číne považovaný za predka všetkých šperkov, kameňa cisárov, symbol mieru a múdrosti. Pri tejto masáži sa používajú nielen kamene, ale aj špeciálne jadeitové lôžko, ktoré sa predhrieva.

Kamenná terapia má kontraindikácie: tehotenstvo, infekčné ochorenia, zápalové procesy, vrátane na koži.

Pozri tiež: tibetská gymnastika tváre, gymnastika tváre, masáž Ájurvéda