Maratón zúfalej ženy v domácnosti

Americká Moira Jolf oznámila svetu o senzačnom spôsobe výcvikových kurzov. Podľa nej, tréning krátkodobého tréningu alebo "výbušného tréningu" za 40 minút denne sa môžete pripraviť na olympijský maratón v krátkom čase.

Sme už snívať, že bežať. Nehovorila však o tom, ako presne sa na to pripravím. A teraz je čas čestne pripustiť: žiadny spôsob. V súčasnosti zhromažďujem len informácie o ľuďoch, ktorí už prebehli maratónovú vzdialenosť alebo sa aktívne pripravujú na túto udalosť. Informácie o mori. Každý deň, pocit. Jedným z posledných je výbušný tréning, ktorý vynašiel určitý Moira Jolf z Sharon, Massachusetts, USA.

Príkladom ženy v domácnosti a matkou štyroch detí sa jej celý život snazil zúčastniť sa triatlónovej súťaže - špeciálneho typu maratónu, ktorého vzdialenosť je prekonaná v troch etapách: beh, plávanie a jazda na bicykli. Napriek množstvu domácich prác sa jej podarilo venovať niekoľko hodín denne tréningu. "Bežal som na štadióne, tak ako som mal silu, plaval som v bazéne a potom som jazdil bicyklom po okrese," povedala Moira. Avšak, podľa nej, vyčerpávajúce školenie prinieslo výsledky. A bol tu jeden jednoduchý dôvod: to bolo nesnesiteľne nudné. Kvôli diverzifikácii svojich tried, Moira a jej sestra prišli s tým, čo sa zdalo byť revolučnou metódou: skracovali tréning na minúty, ale zvýšili intenzitu cvičení. Namiesto hodinového joggingu - 40 minút sprintu, namiesto vyčerpávajúceho vyhrievania - krátke, ale intenzívne potápanie s prvkami výkonnej aqua aerobiku. V roku 2009 sa Moira Jolf zúčastnila Sharon's Back Triathlon. A aj keď sa nepodarilo vziať cenu, rozhodla sa povedať o svojom výbušnom tréningu na svete.

Chcem objasniť: zúfalá žena v domácnosti nevymyslela nič zásadne nového. Intervalový tréning, keď sa aeróbne a anaeróbne cvičenie strieda s krátkodobým odpočinkom, sa úspešne používa už desiatky rokov. Jolph však zlepšil metódu: intenzívnejšie vykonávala cvičenia a intervaly medzi nimi boli kratšie. Inovatívna myšlienka už bola hodnotená odborníkmi združenia IDEA Health & Fitness Association a nazvala ju novou hranicou v oblasti fitness, teda "novou hranicou".

"Význam takého tréningu je v intenzite cvičení," povedal Alexey Vasilenko, inštruktor na televíznom kanáli "LIVE!". - Ak vstaneme na bežiacom páse, potom bežíme plnou rýchlosťou, ak vezmeme činky v ruke - snažíme sa na plný program. Cvičenie trvá päť až sedem minút. Ale po každom setu je povinná zastávka pitom, teda cvičenie s nižšou intenzitou. " Ja osobne verím Vasilenko za slovo: pracuje v sieti klubov svetovej triedy a denne vyučuje lekcie zo série Interval (to znamená interná aerobik). Niekoľkokrát som chodil na tréning: cvičenia s vysokou intenzitou striedajú s cvičeniami s nízkou intenzitou a vyvíjajú veľkú silu a vytrvalosť.

Vo všeobecnosti je z hľadiska psychológie intervalový výcvik oveľa lepší ako tradičné. Zvyčajne je endorfín (želaný hormón šťastia), ktorý je výsledkom fyzickej aktivity, vyrovnaný únavou z tých istých pohybov s rukami a nohami. Tu nehovoríme o monotónnosti: teraz skočíme, potom sme bežali, potom sme vytlačili. Existujú výbušné metódy a slabé stránky. Vysoká intenzita tréningov nie je vhodná pre každého: ide o vážne zaťaženie, aj keď sú rozptýlené s zastávkami. "Po prvýkrát sa ľudia v mojej triede dôrazne neodporúčajú, aby sa netopierali, ale začali s miernym tempom," vysvetľuje Vasilenko. "Nechajte jazdiť ako blázon, ale postupujte pešo, postupne zvyšujte rýchlosť."

Je pravda, že Moira Jolfová, ktorá si uvedomila sen a zúčastnila sa súťaže v triatlone, úprimne pripustila, že oceňuje výbušný tréning za to, že si zo svojej sily užíva 40 minút denne. Pre matku štyroch detí, vidíte, je to dôležité.