Ako si vybrať termosku na zimné prechádzky

Najlepšia voľba pre voľný čas na novoročné sviatky je chôdza na čerstvom vzduchu. A najlepší spoločník v takýchto prechádzkach je voňavý horúci čaj. Hovoríme, ako si vybrať termosku, ktorá bude dlho udržiavať teplotu nápoja.

Pri výbere termosky by ste mali jasne pochopiť, na aké účely ju budete používať (nalievanie do nej len nápoje alebo s vami), ako dlho budete bez „tankovania“ atď. Aké parametre by ste mali venovať pozornosť?

Zobraziť termosky

Sú len tri hlavné: na nápoje, jedlo a univerzálne. Líšia sa dizajnom, šírkou krku a množstvom krytov. „Univerzálne modely majú dve zátky: úzke - na nápoje, široké - na jedlo, - poznámky Alexander Voloschuk, vedúci predaja, Arktika, - V potravinárskych termoskách so širokým hrdlom je teoreticky možné variť aj nápoje. Teplota však nie je taká vysoká, ako teplota určená pre kvapaliny. Dôvod je práve v širokom krku: čím väčší je priemer, tým rýchlejšie sa obsah termosiek ochladí. “

Ale existujú nezvyčajné modely. „Jedná sa napríklad o termosky s filtrom na preosievanie čajových lístkov, odľahčené fľaše termosiek s pijanmi - sú určené pre šport a aktívny životný štýl,“ hovorí Alexander. - Tam sú tiež termosky so zátkovým čerpadlom, ktoré je vhodné pre domáce použitie. Tam sú termosky vo forme kanvice s výtokom alebo banky s hrncom. Ten vám umožní ohrievať kvapalinu na ohni.

Objem termosky

Obvykle sa pohybuje od 0,35 do 3,5 litra. Koľko objemu si vyberiete závisí od toho, koľko ľudí a ako dlho budete musieť byť doplnené.

Teplota skladovania

Podľa tohto parametra výrobcovia zvyčajne uvádzajú obdobie, počas ktorého termoska naplnená vriacou vodou neumožňuje pokles teploty vody pod 50 ° C. „Treba však chápať, že skúšky sa vykonávajú pri izbovej teplote bez otvorenia zátky medzi meraniami. To znamená, že ak výrobca indikuje 48 hodín (niektoré modely to môžu urobiť), potom v podmienkach zimnej prechádzky sa tento čas môže znížiť, - vysvetľuje Alexander. „Normálne si termosky zachovávajú svoju teplotu po celý deň.“

Tam je taká jemnosť: čím väčší objem termosky, tým lepšie udržiava teplotu. „Preto napríklad pri dlhej ceste je lepšie vziať termosku z jedného a pol litra a na ňu navariť,“ dodáva Alexander.

Termoska

* Materiál žiarovky, „Termosky sú dodávané so sklenenou alebo kovovou bankou. V sklenenej termoske, na rozdiel od kovu, môžete skladovať mliečne výrobky. Sklenená žiarovka je však menej odolná voči otrasom. To znamená, že takéto termosky sa môžu rozbiť, ak sa prevádzkujú na prechádzkach alebo na výletoch, “hovorí náš odborník.

* Korok. Môže byť hluchý as tlačidlom. Aký je rozdiel? „Tlačidlo je pohodlnejšie na použitie, ale je menej odolné ako hluché a teplo vďaka dizajnu šetrí. Aj čajové lístky sa v ňom môžu uviaznuť a je dosť ťažké ich umyť, môžu sa objaviť pachy, “vysvetľuje Alexander Voloshchuk.

Slepá dopravná zápcha sa považuje za spoľahlivejšiu. „Zvyčajne sú takéto korky vybavené niekoľkými drážkami, vďaka ktorým sa korok nemusí úplne otvárať, stačí otočiť jeden alebo dva otočky a nápoj sa môže naliať do šálky,“ hovorí Alexander.

* Šálka. Najjednoduchšie je považované za klasické: je možné ochladiť vriacu vodu na príjemnú teplotu, vypiť z nej a tiež znížiť tepelné straty.

Niektoré modely obsahujú extra pohár. „Je to výhodné, keď si vezmete jednu termosku pre dvoch. A ak sú tieto dve šálky navzájom navinuté, získa sa termomug. V ňom, teplo z nápoja trvá oveľa dlhšie ako v bežnom, “vysvetľuje Alexander Voloshchuk.

Stáva sa tiež, že pohár v termoske chýba, namiesto neho je pitná miska. To je dobrá voľba pre tých, ktorí sú neustále na cestách alebo používajú termosku na volante. „Ale v tomto prípade buďte opatrní: nelejte vriacu vodu do termosky alebo nechajte nápoj trochu vychladnúť, aby ste sa nespalili. A majte na pamäti, že takéto veko môže zvýšiť tepelné straty, “komentuje náš expert.

* Materiál tela. Klasickou možnosťou je kovový povlak. „Tam sú tiež termosky s príjemným dotykovým„ hodvábnym “náterom. Na prevádzku v drsných podmienkach používajte termosky s antivandalským povlakom "kladivkový smalt", ktorý chráni puzdro pred trieskami a poškriabaním. K dispozícii je aj kovové striekanie, ktoré tiež plní funkciu ochrany puzdra. Tí, ktorí majú radi lov často používajú termosky s pogumovaným povlakom. Nedáva žiadny pohľad na slnko, ktoré môže odradiť vtáka alebo zviera, “hovorí Alexander Voloshchuk.

Požiadali sme Alexandra, aby to všetko zhrnul a poskytol konkrétne odporúčania, ako si vybrať termosku pre rôzne prípady.

Krátka prechádzka v parku

Na krátku prechádzku parkom je najlepšie vziať do úvahy klasický objem modelu 0,5-1 l. Bez dodatočných detailov (napríklad pera), ktoré narúšajú termosku v batohu. Navyše, extra detaily sú extra váhu, ktorú nosíte. Vynikajúcou voľbou pre túto príležitosť by boli aj termosky s pohodlnou pitnou misou na pitie.

Chôdza s deťmi

Pre dieťa sú vhodné termosky s objemom 0,35 až 0,5 litra, s pijačom alebo bez neho. Ak si vyberiete termosku s pijanom, nalejte do nej teplý nápoj, aby sa dieťa nespaľovalo.

autotravel

Chystáte sa na malý výlet? Vyberte si termosku s úzkym dnom: pohodlne ležia v ruke a zapadnú do štandardných držiakov. Skontrolujte, či v termoskách nie sú žiadne komplikované uzávery alebo ventily, ktoré vyžadujú otvorenie oboch rúk. Je dobré, ak má termoska pogumovaný podklad: je stabilnejšia a neumožňuje kĺzanie na plastovom paneli vozidla.

Uistite sa, že v blízkosti otvoru na pitie je nainštalovaný vhodný ventil, ktorý vás ochráni pred náhodným rozliatím nápoja.

Cestovanie autom vo veľkej spoločnosti? Vezmite všetky dvojlitrové termosky s niekoľkými šálkami do súpravy. Môže byť užitočná termoska pre potraviny s objemom 0,5 - 1 litra, potom nebudete musieť jesť v neznámych kaviarňach a jedálňach na ceste.

surfovanie

Pešo, lyže, hory - v každej kampani bude dobrá termoska rovnako dôležitá ako zápas alebo lucerna. Vyberte si model s malým objemom s antivandalovým povlakom, ktorý chráni termosku pred odrezaním a poškriabaním, alebo termosku. Aj v kampani s ohňom budú užitočné termálne hrnčeky, z ktorých môžete piť bez vypálenia rúk. Dodávajú sa s karabinou, s ktorou sa dá zavesiť na batoh, čo šetrí miesto v ňom.