Resveratrol

Prírodný antioxidant, flavonoid z šupky a jámy hrozna, ktoré britský biológ David Sinclair nazval liek na starobu.

V roku 1994 objavilo červené víno chemikáliu, ktorá by mohla stimulovať obranyschopnosť tela - resveratrol. Väčšina z nich sa nachádza v hrozne rastie v chladnom podnebí. Táto látka pomáha prežiť hrozno a tiež aktivuje enzýmy, ktoré ovplyvňujú gény starnutia človeka. Resveratrol vo svojej čistej forme zabraňuje oxidácii cholesterolu a tvorbe krvných zrazenín, znižuje riziko aterosklerózy, srdcových infarktov a mŕtvice a stimuluje mozog, zlepšuje pozornosť a pamäť. V súčasnosti študuje asi tucet laboratórií na svete protirakovinové vlastnosti resveratrolu.

Laboratórne pokusy ukázali: resveratrol zvyšuje priemernú dĺžku života ovocných mušiek a červov o 15-70%. „Pred 70 rokmi sme zistili, že obmedzenie príjmu kalórií zvyšuje životnosť potkanov. Ľudia sa už 70 rokov snažia nájsť vysvetlenie, “hovorí David Sinclair.„ Teraz sme ukázali, že môžeme kontrolovať priemernú dĺžku života jednou molekulou. “

Tento nový objav bol obzvlášť spokojný s odborníkmi na výživu, ktorí začali propagovať rôzne „vínne diéty“ na chudnutie a kozmetológmi, ktorí ľahko ponúkli veľké množstvo omladzujúcich ošetrení tváre a tela na základe vedľajších produktov výroby vína (vínna terapia).

V poslednej dobe, Geoffrey Skurray a Steven Clare z University of West Sydney vyvinuli metódu na zvýšenie terapeutických účinkov červeného vína. Austrálski vedci zistili, že takzvané pektolytické enzýmy, ktoré sa pridávajú do drvených sudov na povzbudenie procesu fermentácie, podporujú extrakciu resveratrolu z kože bobúľ. Domnievajú sa, že miernym zvýšením dávky enzýmov je možné zvýšiť obsah resveratrolu vo víne o 37% bez zhoršenia jeho chuti. Výhodou metódy je, že nevyžaduje zmenu modernej technológie výroby vína.

Súčasne farmaceutické spoločnosti aktívne vyrábajú rôzne výrobky založené na prirodzenom resveratrole. Medzi nimi sú drahé (napríklad Longevinex alebo NSI) a cenovo dostupnejšie (Nature's Way, NOW International, SmartBomb, Swanson Vitamíny, Tiens atď.). Avšak, lekári varujú, že by ste nemali pin vysoké nádeje na tieto doplnky stravy. Faktom je, že resveratrol sa u ľudí slabo vstrebáva, zapája sa do chemických reakcií, na prevenciu ktorých by sa mali užívať ďalšie lieky.

Teraz tím Sinclair pracuje na syntetickom analóge resveratrolu. Je známe, že liek s pracovným názvom SRT501 je tisíckrát silnejší ako prírodný resveratrol obsiahnutý v červenom víne a telo ho ľahko vstrebáva. „Súčasná vlna výskumu sľubuje predĺženie vašich zdravých rokov natoľko, že na 90 rokov sa budete cítiť, ako keby ste mali 60 rokov,“ hovorí Sinclair. „A dnes sa musíte pýtať nie„ je to možné? “„ Ale kedy sa to stane? “.

Pretože americký úrad pre potraviny a liečivá neuznáva podmienky predlžujúce život, Sinclair povedal, že vyvíja liek na liečbu cukrovky, Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby. David Sinclair, Sirtris Pharmaceuticals, sľubuje priniesť SRT501 na trh v rokoch 2012 alebo 2013.

Ako schudnúť rýchlo?

Vytvorte si prispôsobené fitness cvičenie a program chudnutia online pod vedením inštruktorov "LIVE!"

Pozrite si video: Joe Rogan and Dr. Rhonda Patrick on Resveratrol (November 2019).