Jedna, dve alebo viac detí v rodine: ako správne vychovať

Vyrastie jediné dieťa egoistu, budú súťažiť dvojčatá? A ak je v rodine niekoľko detí - každá z nich sa stane sebestačnou osobou? Všetko záleží na rodičoch, presnejšie na ich túžbe správne vychovať deti.

Od staroveku si ľudia všimli: životné stratégie a charakter osoby sú priamo spojené s poradovým číslom jeho narodenia. Potvrdzuje to aj výskum psychológov a sociológov, ktorí považujú rodinu za systém s vlastnými jasnými zákonmi a štruktúrou. Rodičia však môžu vychovávať dieťa s harmonickou a šťastnou osobnosťou bez ohľadu na to, či je jediný v rodine, alebo nie, starší, stredný alebo mladší. Je potrebné venovať pozornosť len niektorým víťazným bodom a nástrahám životných scenárov.

Jediné dieťa v rodine: výhody a nevýhody

„Všetci moji“ - takto môžeme opísať pozíciu jediného dieťaťa v rodine. A toto sú všetky výhody a všetky nevýhody. Jediné dieťa nemusí s nikým zdieľať rodičovskú pozornosť, lásku, starostlivosť a iné morálne a materiálne zdroje - to je výhoda. Výsledkom sú aj nedostatky: túžba a priori zaujať vedúcu pozíciu namiesto toho, aby sa to dosiahlo v súťaži, slabá schopnosť pracovať v tíme a korelovať ich túžby a ciele s potrebami a schopnosťami iných ľudí. Aby toto všetko učilo dieťa, rodičia musia jasne budovať hranice v rodine, učiť dieťa pozorovať emócie a činy druhých.

Hlavným nebezpečenstvom pre jediné dieťa je, že okrem všetkých druhov výhod dostáva všetky nádeje a túžby rodičov, pretože nie sú žiadne iné deti. Existuje teda veľké nebezpečenstvo zakopania pod váhou nenaplneného a nevteleného. „Nepodarilo sa mi to, nech to má“ - rodičovská stratégia, ktorá berie dieťa veľmi ďaleko od vlastného ja.

Ak chcete zachrániť rastúce dieťa pred neznesiteľnou záťažou, nechajte sa sami realizovať svoje sny - koniec koncov sa pre neho stanete aj skvelým príkladom osoby, ktorá vie, ako stanoviť ciele a dosiahnuť svoju vlastnú prácu, prekonávať chyby, obavy a neúspechy.

Ak vyrastalo iba jedno dieťa a je odhodlané k nezávislosti a odlúčeniu, nedržte sa na ňom. Cítite obrovský nevyužitý potenciál rodičovskej lásky? Okolo vás je veľa zanedbaných detí tým, že im pomáhate, naučíte svoje dieťa, aby bolo milosrdné a pozorné.