Anorexia

Duševná porucha, pri ktorej osoba zámerne odmieta jedlo alebo prísne obmedzuje svoju spotrebu, aby dosiahla ideálnu, podľa jeho názoru, fyzickú formu.

Vo svete viac ako 10 miliónov ľudí trpí nervovou anorexií. 90% pacientov sú ženy vo veku 12 až 24 rokov. Zvyšných 10% tvoria ženy s vyššou vekovou hranicou a muži.

Kto je náchylný k anorexii

"Anorexia je náchylná na jedincov určitého psychologického typu," hovorí Maria Osipová, psychoterapeutka a špecialista na potravinovú závislosť. - Jedná sa o mäkké, poslušné, povinné dospievajúce dievčatá s vysokou úrovňou IQ. Pre tých, ktorí trpia touto poruchou prijímania potravy, nadmerná pozornosť na vlastnú hmotnosť a tvar tela, sú charakteristické bolestivé obavy týkajúce sa množstva a obsahu kalórií v jedle. Majú nízke sebavedomie, veľmi zraniteľné sebavedomie a zároveň sú náchylné k perfekcionizmu. Ich vnímanie života sa zužuje, nevedia ako používať svoje schopnosti, takže všetky duševné a duševné zdroje sa používajú na dosiahnutie jedného cieľa - schudnúť. "

Na kontrolu hmotnosti sa používajú pilulky na chudnutie, diuretiká a preháňadlá, vyčerpávajúce hladové údery a nadmerné cvičenie. V tom istom čase sa zdá, že aj vyčerpaná osoba je na sebe tlustá - jeho vnímanie jeho tela je skreslené.

Niekedy sa obdobia pôstu prerušujú obdobiami nekontrolovanej žalúdočnosti, po ktorých nasleduje zvracanie, preháňanie, čo je tiež charakteristické pre bulímia, Americkí vedci z univerzity v Pittsburghu a University of California Medicine zistili, že pacienti s anorexiou majú abnormality v oblasti mozgu zodpovedné za vnímanie chuti. V dôsledku toho sú menej schopní vychutnať jedlo.

Postupne stráca hmotnosť vedie k narušeniu fyziologických funkcií tela. V srdci sa vyskytujú poruchy, tlak klesá, vypadávajú vlasy a zubná sklovina sa stáva tenšou. Kosti sa stávajú krehkými a môžu sa vyskytnúť záchvaty. Sexuálna túžba zmizne, dievčatá prestávajú menštruovať. Choroba je sprevádzaná depresiou, únavou, podráždenosťou, poruchami spánku a kognitívnymi funkciami (schopnosť sústrediť sa, jasne premýšľať).

Prítomnosť anorexie sa môže zistiť, ak index telesnej hmotnosti je menej ako 85% normy. Tento index sa vypočítava pomocou vzorca Quellet: hmotnosť (v kg) vydelená výškou (v m) v štvorci. Kritické pre zdravie je zníženie telesnej hmotnosti o 30% v porovnaní s normou. Optimálny index štvorčekov pre dospievajúcich je 17,5-19, pre ženy 18,5-24,9.

"Najčastejšou príčinou tohto ochorenia sú neharmonické vzťahy v rodine," vysvetľuje Maria Osipova. "Rodičia anorexikov sú zvyčajne zúfalí pohŕdajúc, nadmerne kontrolujú dieťa, nechávajú kruté poznámky o svojom vzhľade, neustále sa s ním stretávajú."

Americkí vedci z Univerzity v Severnej Karolíne dospeli k záveru, že dedičná predispozícia zohráva úlohu pri výskyte anorexie. V skupine, ktorú študovali, malo 56% tých, ktorí trpeli touto chorobou, príbuzní s podobnou poruchou.

Jedným z hlavných spôsobov liečby anorexie je psychoterapia vrátane rodinnej terapie. Pri extrémnom vyčerpaní sa odporúča hospitalizácia. Počas liečby sa môžu použiť antidepresíva a utišujúce lieky, ktorých účinok je však krátky a nie vždy zodpovedajú očakávaniam.

V USA a Európe existujú nemocnice, ktoré sa špecializujú na liečbu anorexie. V Rusku sa liečba uskutočňuje predovšetkým súkromnými odborníkmi v oblasti potravinovej závislosti, ako aj niekoľkými kliníkami. Oficiálny liek odkazuje pacientov na psychiatrické nemocnice a psychiatrov. Zoznam organizácií, ktoré pomáhajú pacientom s anorexiou v Rusku, nájdete.

Úmrtnosť pri anorexii je podľa rôznych zdrojov okolo 20%. Približne polovica z týchto prípadov je samovražda. Po obrátení na špecialistov sa 50% anorexií úplne vyrovnalo s ochorením. Treba však mať na pamäti, že anorexia je chronické ochorenie, a preto akonáhle ste vyliečené, musíte byť neustále sledovaný lekárom.

Pozrite si video: MY ANOREXIA STORY (August 2019).