Ako podvádzame štítky

"Obilie", "Neobsahuje cholesterol", "Bohatý zdroj vlákniny" - americká agentúra na ochranu spotrebiteľov oznámila zoznam najneobvyklejších podvádzacích štítkov na výrobkoch. Poďme to prísť na to.

Lingvisti majú takúto vec: "falošní priatelia prekladateľa". Napríklad, anglické slovo geniálne vás, byť človekom, pre ktorého je váš rodný jazyk ruský, pravdepodobne bude preložený ako "dômyselný". V skutočnosti to znamená "dobré". Keď sa v obchode objaví ďalší "fitness chlieb", rastlinný olej "bez cholesterolu" (povedz mi, odkiaľ pochádza cholesterol z rastlinného oleja, ak je čisto živočíšny?) Alebo "ľahká" majonéza, ihneď som upozornil. Pre mňa sú také štítky na štítkoch rovnaké falošné priateľov. A dlho ich obchádzam.

Ako si vybrať produkty

Tí, ktorí stále veria v lákavé prejavy obchodníkov, americkí odborníci z nezávislého Centra pre výskum a vývoj v oblasti výživy CSPI (Centrum pre vedu vo verejnom záujme) sa zaoberajú svojim krátkym výkladovým slovníkom.

"Grain", "Multigrain", "From whole grains": mnohí výrobcovia pečiva nehanebne dali takéto nápisy na svoje pečivo, hoci v skutočnosti je v zložení zoznamu rafinovaná múka najvyššej kvality (úplne bez vitamínov a minerálov, tepelne neupravených obilnín). Celé zrno (dodávatelia vlákniny, vitamíny B a E), plačúca mačka.

"S kúskami ovocia": v skutočnosti je obsah ovocia v priemyselných výrobkoch často minimálny a na balení nie je vôbec to, čo sa v zložení nachádza. Napríklad čerstvé pomaranče a ananásy môžu byť zobrazené na obale šťavy, ovocného koktailu alebo nektáru. V skutočnosti sú nahradené kukuričným sirupom, koncentrátom cukru a hroznovej šťavy. Ak sa k výrobku pridá skutočné ovocie, výrobcom nie je povinné opätovne uviesť ich počet.

"Bohatý zdroj vlákniny", "Obsahuje veľa vlákniny": Každý deň sa tento wellness program hrdo priraďuje stále viac a viac produktov v supermarketoch. Až do cookies a sladkostí. Problémom je, že vo väčšine prípadov vlákno v nich nie je tradičného pôvodu (z celých zŕn, strukovín, zeleniny alebo ovocia), ale laboratórne (napríklad zriedený prášok polydextrózy, extrakt z koreňového čakanky) a jeho schopnosť znižovať krvný tlak a cholesterol nie je vedecky to ukázalo.

"Posilňuje imunitný systém", "Obsahuje antioxidanty": Rád tento nápis uvádzajú na obaloch priemyselných štiav a nápojov zo zeleniny a ovocia, instantných obilnín a müsliových zmesí na raňajky. "Majte na pamäti, že určite nebudete úspešní v odpudzovaní útoku vírusu ani omladení s takýmito jedlami," varujú odborníci centra vo svojej správe.

"Prírodné", "Úplne prirodzený produkt": Stále neexistujú jasne vymedzené právne predpisy, v ktorých prípadoch sa takýto termín pre výrobcu môže používať na etiketách. Výsledkom je, že vedľa tohto nápisu na balení môžete nájsť, napríklad, vysoko fruktózový kukuričný škrob - často sa kladie na miesto cukor v ovocných nápojoch a granola baroch. Hoci sa získava z fruktózy, ale chemicky. Rovnaké ako prírodné sú umelé zložky. Napríklad namiesto skutočných jahôd, broskýň alebo čerešní v jogurte, čokoláde a sóde sa používa syntetický náprotivok. Užitočnosť tohto druhu náhradníkov nemôže hovoriť.

Samozrejme, podobný zoznam úmyselne falošných potravín je pokles v mori v porovnaní s lavínou nových krásnych prázdnych nápisov. Nie je prekvapujúce, že mnohí spotrebitelia v Spojených štátoch a Európe sú pripravení úplne opustiť "označenie" potravín. Pred pár rokmi sa narodilo aj hnutie bez štítkov: jeho členovia sa pokúšajú jesť iba jednozložkové výrobky. Vo svojej strave, sezónne zeleniny, ovocia, orechov, obilnín, rýb, mäsa. Dobré pre zdravie a nie je potrebné hádať, čo zložité "čiastočne hydrogenované tuky" znamenajú v zozname zložiek. Čím viac, tým atraktívnejšia je táto myšlienka. A vy?