Parazity: liečba a prevencia

Podľa štatistík WHO je približne 4,5 miliardy ľudí na celom svete infikovaných hlístami. Riziko, že sa medzi nimi v lete mnohokrát zvýši: paraziti vstupujú do našich tiel s nemytým ovocím, zle varenými kebabmi atď. Ako sa tomu vyhnúť a čo robiť, ak sa už infekcia stala? Vysvetlené s odborníkmi a lekármi.

Úprimne priznávam: pred začatím práce na tomto texte som sa zvyčajne neobťažoval dôkladne umyť ovocie. "Je to v poriadku: myslím, mikróby!" „Medzitým je tento prístup plný nepríjemných následkov,“ varuje Anna Vinokurová, lekár infekčných chorôb kliniky „Medsi on Solyanka“. „Zle umyté ovocie, bobule, zelenina, ako aj znečistená voda alebo špinavé ruky, sú všetky faktory infekcie parazitmi, prvoky a červami-hlístami. Niektoré druhy červov sa môžu dostať do nášho tela aj so zle tepelne spracovanými rybami, mäsovými výrobkami (najmä bravčovým mäsom) alebo v úzkom kontakte so zvieratami (vrátane domácich zvierat, psov, mačiek).

Riziko „spoznávania“ im osobne stúpa v teplej sezóne. „V našich klimatických podmienkach trvá obdobie infekcie zvyčajne od apríla do októbra a najnebezpečnejšie letné mesiace sú spôsobené vysokou teplotou vzduchu,“ hovorí Anna Vinokurová. „Zároveň sa podceňuje prevalencia infekcií hlístami: iba v našej krajine sa každý rok zistí viac ako pol milióna ľudí nakazených červami, z ktorých viac ako 80% tvoria deti.“

Riziková zóna zahŕňa nielen deti a osoby so zníženou imunitou, ale aj tie, ktoré majú v zásade zhoršenú gastrointestinálnu funkciu. „Povedzme, že ak už máte problémy s črevami, je takmer neschopný odolávať parazitom,“ vysvetľuje Vladimir Zhivotov, osteopatický lekár, zakladateľ kliniky Kraniobalans. - Dôvodom potlačenia funkcie čreva je často zovretie nervu vagus spôsobeného generickou alebo získanou traumou. Bohužiaľ, nie každý si to pamätá, zaobchádza len so symptómami choroby, nasmeruje všetku pozornosť na oblasť gastrointestinálneho traktu a tento prístup je plný recidív.

Čo sú nebezpečné parazity

Vyprovokovaním vývoja parazitických infekcií v našom tele - giardiózy, toxoplazmózy atď. Takmer všetky z nich veľmi rýchlo vypnú imunitný, tráviaci, nervový systém nášho tela. Parazity môžu tiež spôsobiť mnoho chronických ochorení dýchacích ciest, gastrointestinálneho traktu, kardiovaskulárnych a reprodukčných systémov, od astmy po pankreatitídu alebo mŕtvicu.

Parazity: príznaky infekcie

Skutočnosť, že sa to stalo, nie je vždy možné uhádnuť hneď. Existujú dve fázy ochorenia.

* Akútne. Trvá prvé 2-3 týždne po vstupe parazitov do tela. "Vyznačuje sa zvýšením teploty na 37,1-37,2, čo v priebehu niekoľkých dní neklesá," vysvetľuje Alla Ostanina, Ph.D., gastroenterológ IMC "Klinika číslo 1". "Existujú aj príznaky z gastrointestinálneho traktu a asteno-neurotický syndróm spojený s intoxikáciou tela sa často vyvíja: slabosť, rýchla únava, letargia a znížený výkon."

V akútnej fáze sa môže vyskytnúť aj horúčka a alergické reakcie. "A edém, rôzne vyrážky na koži, bolesť svalov, kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny, veľkosť pečene a sleziny," dodáva Anna Vinokurová.

* Chronické fázy. Môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Jej príznaky sú zvyčajne vymazané. „Závisia od miesta, kde sa parazit usadil v tele,“ hovorí Anna Vinokurová. - Najčastejšie trpí gastrointestinálny trakt: je narušená absorpcia živín a minerálov. Odpadové produkty červov vedú nielen k inhibícii normálnej črevnej mikroflóry, ale tiež k zníženiu imunity, čo prispieva k rozvoju chronických bakteriálnych infekcií. Keď sú infikované niektorými parazitmi (Toxoplasma), môžu byť prenášané z tehotného plodu.

Ale nie panike: vo väčšine prípadov s parazitmi nie je tak ťažké zvládnuť. Riziko infekcie s nimi so správnou prevenciou sa znižuje na nulu.

Parazity: prevencia a liečba

Klasická medicína na to používa integrovaný prístup. „Liečba zahŕňa nielen odčervenie pomocou liekov, ale aj detoxoterapiu a fyzioterapiu,“ hovorí Alla Ostanina. „Preto sa vykonáva len pod ambulantným alebo ústavným dohľadom gastroenterológa a / alebo infektiológa.“ Takže sa nesnažte liečiť chorobu sami - bude oveľa užitočnejšie jednoducho sledovať symptómy (aby ste včas navštívili lekára) a postarať sa o prevenciu.

* Nezabudnite na osobnú hygienu. Pred každým jedlom si umyte ruky, po použití toalety, verejných priestranstiev atď.

* Použitie tradičných metód medicíny. Napríkladfytoterapia: liečivé rastliny s laxatívnym účinkom, horké byliny pomáhajú zbaviť sa parazitov. „Mrkva a mrkvová šťava, vlašské orechy, granátové jablká, mäta, cesnak a tekvicové semienka majú tiež antihelmintické účinky, sú vhodné na prevenciu,“ hovorí Anna Vinokurová.

* Dôkladne umyte ovocie a zeleninu. "Najčastejšie sa ovocie a zelenina umyjú v tečúcej vode pomocou mäkkej špongie alebo kefy, ale v skutočnosti to nestačí," varuje. Vuada Mohamed Ali, PhD, všeobecný lekár, chirurg Európskeho zdravotníckeho centra. - Je tiež lepšie liečiť ovocie špeciálnym čistiacim prostriedkom. Ale ak nie je, potom roztok jablčného octu s vodou (vezmite obe zložky v rovnakom pomere). A potom ich opláchnite tečúcou vodou. “

Ajurvédski špecialisti majú ďalší recept. "Ovocie môžu byť namočené na 10-15 minút v slanej vode - 1 polievková lyžica. soľ na liter vody - alebo roztok tamarindu (1 lyžička na liter vody) a potom opláchnite v tečúcej vode, “odporúča Anuraj Rajendran, 3. generácia ajurvédskej medicíny lekár, špecialista na Atreya Ayurveda.

* Správne pripraviť živočíšne produkty. Dôležité sú tu dva body. „Po prvé, kontrola zdroja - je lepšie nekúpiť ich od pochybných výrobcov,“ hovorí Anna Vinokurová. - Po druhé, nezabudnite zahriať mäso a ryby. Riečne ryby v surovej, sušenej, mierne slanej forme by sa nemali používať na zabránenie infekcii pásomnicami. “

* Pri odpočinku v prírode dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. Naši odborníci radia, aby neplavali v znečistených sladkých vodách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti pasienkov, zalievajúcich zvierat. „Celkovo stojí za to dodržiavať rovnaké zásady hygieny ako doma: nespotrebovávajte surovú vodu, špinavé ovocie a zeleninu,“ hovorí Vuada Mohamed Ali.

* Sledujte zdravie domácich zvierat. Nebuďte leniví, aby ich k veterinárnemu lekárovi každých šesť mesiacov: vyšetrenie a včasná liečba pomôže zabrániť vážnym červom všetkým členom vašej rodiny.

Postupujte podľa týchto jednoduchých pravidiel na ochranu seba a svojich blízkych pred infekciou parazitmi.

Pozrite si video: Parazity v tele diagnostika (November 2019).