Chuťové puky: ako rozvíjať chuť bez otvorenia očí

V našej dobe "junk" potravín, delikátna vôňa a chuť sú hlavnou ochranou zdravia. Ich tréning pomôže ľahko rozlíšiť novšie a novšie kvalitných výrobkov, Slávny francúzsky šéfkuchár Guillaume Joly ukázal, ako to robia profesionáli.

Ako rozvíjať chuťové poháriky

Kým začnete vedome trénovať chuťové poháriky, nevyskytne sa vám, koľko cenných informácií obsahuje vôňu a chuť. S plátok masla, môžete určiť jeho kvalitu, že čerstvé jahňacie vôňa trávy a mlieka, a dobré merlot - slivky.

Dnes, jemná chuť v jedle nie je výsadou gurmánov, ale životne dôležitou nevyhnutnosťou. Riziko vážneho ohrozenia vášho zdravia riskujete, ak zneužívate soľ a cukor, rýchle občerstvenie, deň po dni, keď sedíte na rovnakých výrobkoch.

Hlavným problémom je predávkovanie potravinárskymi syntetickými látkami. Každý rok spoločnosti vyrábajú korenie, gumu viac mäty, sladká sóda viac "ovocie". Takéto intenzívne bombardovanie umelou chuťou kazí a upcháva chuťové poháriky. Po mangovej žuvačke alebo energii sa skutočné ovocie zdá matné. Podľa Tatyana Kumchenko, vedúci oddelenia analytickej chémie Voronezh štátnej technologickej akadémie, moderné deti, od útleho veku, ktorí sú zvyknutí na berry-ochutené jogurt, snažia prírodné bobule, nepoznávajú a nechcú jesť.

Apoteóza zlého jedla nie je ani priemyselné nezdravé jedlo, ale domáce nyamki. Tu je stručná definícia z Lurkomorye, zábavnej ruskej verzie Wikipédie: „Lem sa skladá z mäsa alebo kuracieho mäsa, syra a korenia, často s pridaním zelenín, kocky bujónu, vegety, kečupu a zvyškov, ktoré boli v chladničke. Niekedy je nyamka pripravená na budúcnosť niekoľko dní a následne sa zahrieva v mikrovlnnej rúre, zakaždým, keď suší stále silnejšie. “

Môžete sa naučiť cítiť jedlo. Ponúkam magisterský kurz pre začiatočníkov.

1. Naučte sa kľúčových hráčov

Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako trénovať vkus, je naučiť sa rozpoznávať potraviny a jedlá podľa vône a chuti. Kuchári majú v tomto zmysle najcitlivejší nos.

Vo svetových kulinárskych školách sa študenti naučia slepo rozlišovať medzi bylinkami, korením, syrmi a rastlinnými olejmi. Preskúmajte, ako blízki príbuzní menia jedlo: šalotka, pór, biela a červená cibuľa. Naučiť sa rozlišovať medzi ich odtieňmi, môžete urobiť diétu zaujímavejšie a zdravé, pretože čím viac potravín, tým viac vitamínov a mikroelementov v ňom.

Nie je to tak pekné, ale tiež sa vyvíja veľmi veľa - stať sa zručnými v pokazenom jedle. Aká je chuť šťavnatého olivového oleja, kyslé mlieko? Heroically prechádza tieto pocity, budete potom okamžite odlíšiť zastarané zložky v akomkoľvek pokrme.

Prax učiť vôňou a ochutnať tucet populárne korenie (rozmarín, oregano, šafran, kmín, mleté ​​korenie, kurkuma, atď), surovej zeleniny a ovocia. Nech vás inšpiruje príklad Guillaume Jolyho.

2. Nemiešajte, neskladujte, neskladujte dlhú dobu.

Pre vytrvalých prívržencov nyamok taká výzva znie bláznivo, chápem. Ale skúste sa prekonať, ani si neviete predstaviť, ako môže kardinál liečiť (alebo skôr ožiť) vašu chuťovú paletu, ak začnete vyskúšať viac čerstvých jedál s minimálnym tepelným spracovaním.

Marina Gladkikh, autorka knihy «, prešiel na dospelého. A zistil som, že najlepšia chuť je z prírodného produktu. „To, čo som miloval - omáčky, vyprážané mäso, koláče, sendviče - sa teraz zdá neprirodzene tučné, klonujúce, slané. Čokoláda je spojená s papierom - bez zápachu, nič dobrého, len chémie. Teraz často klíčim a jím pšenicu, ovos, cícer, červenú a čiernu šošovku a mung. Zvýšený čuch. Podľa vône, ktorá prichádza od človeka, môžem určiť, čo jej je a ako sa vzťahuje na svoje telo. “

3. Nezabudnite na mená, ale na vôňu a chuť

Pamätáš si nejaký horký produkt? Ak áno - gratulujeme, viac ako 30% z nás neidentifikuje horkosť. Ako studená a teplá vôňa piva? Dokážete rozlíšiť rybí pokrm od jedla so zatvorenými očami? A červené víno z bielej? Ako sa mení chuť jedla, keď ho žuť? Čo cítite, keď držíte nos a dávate do úst sladkosť, začnete žuť a potom sa len nadýchnite? (Kontrola, sladká chuť by sa mala zintenzívniť a zbohatnúť.)

Sledovať všetky tieto pocity a dať im osobné definície. Nebojte sa vyzerať smiešne kvôli neočakávaným porovnaniam. Aj keď nejaké jedlo vonia na vykurovací olej pre vás. Keď znalci vysokej kuchyne s elegantným vzhľadom hovoria o bohatej alebo komplexnej palete chuti, znamenajú presne to.

Štyri nečakané fakty o našej chuti.

1. Pohlavie a pôvod silne ovplyvňujú chuťové poháriky. Chuť je silnejšie vyvinutá u žien ako u mužov av predstaviteľoch mongolskej rasy ako v Caucasoid.

2. Okrem štyroch známych chutí - slaných, sladkých, kyslých a horkých - neurovedci nedávno oficiálne pridali ďalšie dve: mastné a umami (bohaté slané a mäsité pocity z fermentovaných proteínových výrobkov, ako sú syr Roquefort a sójová omáčka).

3. Naša chuť počas choroby, stresu, tehotenstva alebo dlhodobého preťaženia sa môže úplne vypnúť, selektívne (napríklad prestať rozlišovať kyslé) ​​alebo sa zblázniť (v skutočnosti neexistuje chuť v jazyku, ale cítite to).

4. Ľudia s vášňou pre korenené, veľmi teplé jedlá, výrobky s poškriabaním alebo prepichujúcim povrchom majú vysoký prah bolesti. Takéto jedlo im pomáha stimulovať receptory bolesti v ústach.

Ďakujeme hotelu za pomoc pri organizovaní streľby. .