Jar! Čas piť vitamíny

Veľmi často sa na konci zimy - skoro na jar, ľudia sťažujú na únavu, podráždenosť, dennú ospalosť a nespavosť v noci. Jedným z dôvodov tohto stavu môže byť hypovitaminóza.

Zvyčajne v každodennom živote hovoríme o nedostatku vitamínov, ale je to nesprávne. V medicíne znamená avitaminóza absenciu akéhokoľvek vitamínu. V súčasnosti je tento stav veľmi zriedkavý. Hlavnými príčinami hypovitaminózy sú nedostatok vitamínov z potravy, zhoršená absorpcia, narušenie využívania vitamínov v tkanivách.

Nezabudnite na správnu vyváženú stravu - najlepší zdroj vitamínov a minerálov. Potraviny dodávajú telu širokú škálu stopových prvkov. Napríklad pomaranče obsahujú nielen vitamín C, ale aj beta-karotén a vápnik. Produkty poskytujú telu vlákninu, ktorá pomáha tráveniu a zabraňuje mnohým chorobám, vrátane rakoviny, cukrovky a srdcových ochorení. Hrsť orechov denne, aspoň tri ovocie (najlepšie pomaranč, jablko a banán), čerstvé zeleninové šaláty - to je to, čo potrebujete.

To však nie je také jednoduché. Inštitút výživy Ruskej akadémie vied vykonal štúdiu, ktorá ukázala, že v posledných rokoch obsah vitamínov a minerálov v zelenine, ovocí, mäse, rybách dramaticky klesol.

V dôsledku denaturalizácie (všetky druhy čistenia, destilácie, rafinácie), mnoho užitočných látok zmizne z prírodných produktov, vrátane vitamínov. Podľa Moskovského inštitútu výživy, dokonca aj s vyváženou stravou, máme 30-40% deficit základných vitamínov. Tento nedostatok sa musí doplniť.

Aký komplex vám bude vyhovovať? Existuje 13 známych vitamínov, ktoré sú rozdelené na vo vode rozpustné (osem komplexov vitamínov skupiny B a vitamín C) a rozpustné v tuku (A, D, E, K). Denná spotreba týchto látok by mala byť zanedbateľná, pretože sa môžu hromadiť v tukových tkanivách. Prebytočné vitamíny rozpustné vo vode sa neakumulujú - sú odstránené močom a potom. Ich denná spotreba je významná.

Zdá sa, že vyzdvihnutie vitamínov dnes nie je ťažké. Stačí prísť do lekárne a pozorne si prečítať návod. Ale nie je. V niektorých prípadoch nie sú vitamínové komplexy a potravinové doplnky vhodným liekom, ako si mnohí ľudia myslia.

Niektorí sú závislí na vitamínoch a, ako sa hovorí, žuť ich s hrsťami. Ako ukazujú nedávne štúdie, spotreba veľkých množstiev vitamínov je nebezpečná pre zdravie. Najmä akumulácia A, D, E, K rozpustných v tukoch v tele môže viesť k vážnym následkom - poškodeniu pečene a obličiek. Vždy je lepšie poradiť sa s lekárom. Zvlášť ak trpíte chronickými ochoreniami endokrinného systému, gastrointestinálneho traktu, pečene. Ak sa rozhodnete užívať vitamíny, vypočujte si názor amerických expertov. Odporúča sa, aby užívali vitamíny na tri týždne, potom si prestávku (až desať dní) a piť veľa vody. Potom opakujte kurz.

Pýtate sa: „Používate vitamíny sami?“ Áno, vitamíny a potravinové doplnky zvyčajne v zime a skoro na jar. V prípade prepracovania, po utrpení choroby, ale predtým som sa vždy poradil so svojím najlepším priateľom - lekárom.

Dávajte pozor a buďte zdravý!

Užitočné odkazy:

Video "50 +" s Tatianou Lisitskaya v fitness-video knižnici klubu "LIVE!".