Kozmická kondícia: tréning v nulovej gravitácii

Existuje priestor vo fitness? Môžem bežať, hojdať svaly a hrať basketbal v nulovej gravitácii? Skutočný kozmonaut mi povedal o fitness v priestore.

Vždy som si istý, že astronauti sa môžu pochváliť najsilnejším zdravím. Kým som sa nestretol s jedným z nich. Fedor Yurchikhin trikrát preletel do vesmíru: v rokoch 2002, 2007 a 2010, tretíkrát vo veku 51 rokov. Iba v roku 1997, po mnohých pokusoch, podstúpil Fedor lekársku prehliadku a začal tréning a tréning. "Už niekoľko rokov som bol absolútne nevhodný, a potom som sa zrazu stal" s osobitosťami ", hovorí Fedor. - A môj prípad nie je výnimočný: dokonca sa môžeš stať astronautom s problémami s vestibulárnym aparátom, aspoň to bol príklad. Je dôležité pracovať na seba a lekári to ocenia. " Vo všeobecnosti je starší inžinier z Mission Control Center, ako sa ukázalo, plne schopný vydržať drsné životné podmienky na obežnej dráhe.

Priestorové podmienky naozaj nie sú sladké. Hlavným simulátorom, ktorý každý deň používame, je planéta Zem: gravitačná sila neustále nabúda svaly, kosti a kardiovaskulárny systém. V nulovej gravitácii toto zaťaženie chýba, a preto počas mesiacov, keď boli na obežnej dráhe s astronautmi, svaly výrazne atrofovali. Denné tréningy pomáhajú predchádzať. Milióny ľudí na Zemi robia bez kondície a nefukujú kníh a vo vesmíre sa pravidelná fyzická námaha stáva životne dôležitou potrebou. "Tréningový režim je veľmi prísny," hovorí Fedor. - Máme predpísanú prax každý deň dvakrát za hodinu, ale rád som skôr kombinoval obe triedy a trénoval raz za dve hodiny. MCC a lekári na Zemi sa s mnou stretli, ďakujem za to. Vesmírne simulátory neustále prenášajú parametre výcviku na Zem a vždy je známe, kto cvičil a kto zmeškal tréning. "

Aj napriek prísnemu programu denného pohybu, ľudia v priestore strácajú až o 20% svalovej hmoty a až o 18% kostnej hmoty za šesť mesiacov. Je to ako otočenie 20-ročného športovca do 80-ročného muža. Let do Marsu plánovaný na nasledujúce roky, ktorý trvá asi tri roky, ohrozuje astronautov so stratou 40-50% svalovej hmoty.

Je zrejmé, že pozemský váhový tréning s voľnými hmotnosťami vo vesmíre je nemožný, pretože bežné voľné váhy tu doslova nevážia nič. Preto má ISS špeciálny priestorový simulátor ARED, v ktorom šikovný systém valcov, diskov a gumových zmesí zaisťuje zaťaženie až do 600 kg.

Jednoduchšie vesmírne projektily - cvičebný bicykel. Aj bežiaci pás bol prispôsobený na cvičenie v beztrestnosti, ilúzia gravitácie, na ktorej vytvára pás s popruhmi. Chôdza, jogging, squat pomáhajú podporovať nielen svalový tonus, ale aj reflexy, aby nezabudli, ako urobiť obvyklú prechádzku na Matku Zem.

Na vesmírnom trenažéri môžete dosiahnuť rýchlosť až 16 km / h. Astronautka Sunita Williamsová využila najoriginálnejšie použitie tohto projektilu: kým na ISS sa podarilo zúčastniť sa každoročného maratónu v Bostone.

Príbeh Sunitiho však nie je jedinečný: mnohí astronauti sa snažia realizovať svoje pozemské športové koníčky v beztrestnosti. "Na 15. výstave Clayton Andersen vzal s sebou basketbalový kôš," povedal Fyodor Yurchikhin, "a my sme sa prispôsobili, aby sme odhodili loptičku ricocheting od stropu."

Američania dokonca vyvinuli špeciálnu vesmírnu športovú hru - floatball. Vyzerá ako americký futbal s basketbalovými prvkami. Ak sa chcete pohybovať s loptou v nulovej gravitácii, hráči tlačia zo stien a od seba. V hre je niekoľko viacfarebných loptičiek, ale môžete dosiahnuť cieľ nielen s nimi: pravidlá vám umožňujú používať svojich protivníkov v tejto funkcii a spustiť ich správnym smerom. Hra sa vyvíja a snáď nie je ďaleko, keď celý svet začne hovoriť o majstrovstvách floatball a tréningové základne sa objavia na Mesiaci alebo na Marse.