Dokázané: fajčenie je hlúpe

Fajčenie ťa robí hlúpe - urobil som taký záver zo štúdie, ktorú som čítal druhý deň. Myslím si, že existuje určitý vzťah medzi týmto fenoménom a skutočnosťou, že sa zdá, že náš štát podporuje závislosť od nikotínu.

Ako študent sa mi zdalo, že v dramatických chvíľach s cigaretou vyzerám výraznejšie a v lyrických vyzerám zrelšie. Zároveň som nemal rád chuť tabakového dymu. Preto som prestala fajčiť bez ťažkostí, keď som začala kašeľ ráno chrapľavo a príliš často trpia bronchitídou. Ale ako sa ukázalo, neboli to najhoršie následky. Naozaj dúfam, že som sa vyhla mentálnemu úpadku.

Priame spojenie medzi počtom cigariet a úrovňou IQ si všimli izraelskí vedci z Medical Center. Chaim Sheba v Tel Hashomer. Po skúške 20 000 mladých ľudí objavili vedci nepochybnú tendenciu: hladšia - čím hlúpejšia.

IQ tých, ktorí fajčili aspoň balenie denne, v priemere o sedem jednotiek menej ako nefajčiari (94 vs. 101). IQ tých, ktorí fajčia viac ako balenie, v priemere 90.

Je pravda, že jednoduché porovnanie počtu cigariet a úrovne inteligencie nevysvetľuje, čo je príčinou a aký je dôsledok: fajčenie poškodzuje intelekt alebo menej inteligentní ľudia častejšie siahajú po cigarete? Ak prvý, potom stupefaction doplní už rozsiahly zoznam negatívnych účinkov fajčenia (rakovina, ochorenia srdca, sexuálne poruchy, atď).

Avšak znalosť nebezpečenstva fajčenia spôsobuje, že len veľmi málo ľudí prestane fajčiť. Naopak, takéto informácie injektujú sklamanie a strach, ktoré robia fajčiarov nervóznym a dosahujú ďalšiu cigaretu. To, čo naozaj funguje, je kompetentná štátna politika proti tabaku.

Tu je príklad pre všetky deti - vláda amerického štátu New Jersey, čo je 1% vládnych príjmov z predaja cigariet, teda asi 10 miliónov dolárov ročne. Veľa tam fajčili! Výsledok kampane proti tabaku na úkor pracovníkov v odvetví tabaku bol však najlepší v krajine (a teda aj vo svete): od roku 1999 do roku 2006 sa spotreba cigariet znížila na polovicu a podľa roku 2009 je 62% dospelých fajčiarov závislých od závislosti.

Svetová zdravotnícka organizácia sa sťažuje, že iba 5% krajín dodržiava svoje odporúčania a boj proti fajčeniu nebude účinný, pokiaľ vlády na celom svete profitujú z daní z cigariet 500-krát viac ako na boj proti fajčeniu.

To platí najmä pre Rusko, ktoré v posledných rokoch viedlo k zoznamu najviac fajčiacich krajín. Fajčíme 60% mužov a 30% žien. Podľa námestníka Vladimíra Medinského ročne zomrie 300 000 ľudí na následky fajčenia, teda na obyvateľstvo malého mesta. Pred dvoma rokmi prijala Štátna duma zákon „O pristúpení Ruskej federácie k Rámcovému dohovoru WHO o kontrole tabaku“, ale to nemalo žiadny vplyv na smutné štatistiky.

Tabak v Rusku je veľmi atraktívna komodita a ceny cigariet a daní z ich predaja sú oveľa nižšie ako v iných krajinách, uviedol Dmitrij Yanin, predseda predstavenstva Konfederácie ruských spotrebiteľských spoločností (KonfOP). „V najchudobnejších krajinách EÚ - Bulharsku a Rumunsku - sa rozpočet dostáva z predaja balíka cigariet 55 rubľov. V tomto roku sa tabakové spoločnosti stali veľkorysými a zaplatia 5 rubľov, - povedal Yanin. - Nie je predávať cigarety v dochádzkové vzdialenosti, zvýšiť ceny a dane z nich niekoľkokrát, úplne zakázať fajčenie na verejných miestach - chcem veriť, že to sú akcie orgánov v blízkej budúcnosti. Môžete však odstrániť farebnú a dotieravú reklamu na cigarety z chodníkov a z metra práve teraz. “

Vzhľadom k tomu, že štát sa s fajčením zvlášť nezaoberá a ani sa nesnaží zvýšiť daň z cigariet, nevedomky si začnete myslieť: podľa ktorého pravidiel sa hra hrá a vo všeobecnosti, kto je tu zodpovedný? Štát, jednotliví úradníci alebo samotné tabakové spoločnosti?

Som si istý, že naše orgány nevedia o najnovšom výskume izraelských vedcov. Samozrejme, toto je náhoda, ale vidím nejakú súvislosť medzi smiešne nízkymi cenami cigariet a faktom, že fajčenie je hlúpe. Toto je súčasťou všeobecného trendu: čím viac sú hlúpe ľudia, tým lepšie sú zvládnuteľní. Mysliaca osoba je nepohodlná, zarábať peniaze nie je tak jednoduché. A ešte viac je pre neho nemožné vysvetliť, prečo máme také absurdné zákony a takú hroznú úmrtnosť.