Je to váš psychológ?

Neexistujú oficiálne normy upravujúce psychoterapeutickú aktivitu v Rusku. Preto pri výbere psychológa alebo trénera musíte spoliehať len na šťastie a svoje vlastné pozorovania ...

V našom živote si neustále volíme: automechanika, prezidenta, kaderníka, inštruktora fitness, budúceho manžela, meditačného gurua, učiteľa pre dieťa. A psychológa, samozrejme - pre dušu. Psychológovia sú však dobrí, zbytoční, zlí a škodliví. Pokusom a omylom som sa, myslím, naučil rozlišovať medzi prvými. Dúfam, že moje jednoduché pravidlá pre výber dobrého psychológa (pre všetkých ostatných, dovoľte mi, aby som neutrálne) vám pomohli nájsť spoľahlivého špecialistu.

1. Ani jeden talent

Samozrejme, vzdelaný a zároveň talentovaný psychológ je skutočný nález. Ak si však medzi týmito dvoma vlastnosťami vyberiete prioritu, malo by sa uprednostniť v prospech profesionality. Psychológ musí mať dobré základné vzdelanie (psychologické alebo lekárske) a žiadne triky ako „je psychológ od Boha, aj keď bez diplomu“ na mne nepracujú osobne. Psychológ z Boha je manžel, pokladník na železničnej stanici v Kursku, môj najlepší priateľ Lola alebo hovoriaci spolucestujúci v jedálnom vozidle. Môžu počúvať, sympatizovať, ukázať a utrieť si nos. Ale pomôcť pochopiť problém, vidieť ho z rôznych strán, točiť a krútiť ho a ako výsledok ho môže odniesť iba expert. A ten, ktorý, ako sa hovorí, "nie je prvý deň ženatý." Toto je však druhé kritérium.

2. Swam - vedieť

Môj psychológ musí byť skúsený. Skúsenosti - najmenej tri roky (čím viac, tým lepšie) aktívnej praxe a povinná prítomnosť vlastnej terapie. Čo to znamená? A skutočnosť, že psychoterapeut sám sa z času na čas musí podrobiť rozsiahlej terapii v úlohe nie špecialistu, ale klienta. Zabije dva vtáky jedným kameňom: po prvé, dostane predstavu o koži, ktorú budem musieť navštíviť, a po druhé, učí sa nemiešať profesionálne problémy s jeho osobnou históriou.

3. Široko známy v úzkych kruhoch

Môj psychológ by mal byť obdivovaný nielen susedom na schodisku, ktorý ho dôrazne odporúča, ale aj kolegami samotného psychológa. Inými slovami, mal by byť známy v odborných kruhoch. Okrem toho je vždy pridaná postava špecialistu s váhou publikácií vo vedeckých a populárnych publikáciách, prehľadov bývalých klientov a písomných odporúčaní (ak sa klienti zaviažu inzerovať sami). Všetky tieto informácie možno ľahko nájsť na webe.

4. Miesto stretnutia nie je možné zmeniť

Môj psychológ sa nikdy neponáhľa do môjho domu, nevykonáva schôdzky (ani prvé!) V parku pri fontáne alebo v reštaurácii. Musí mať špeciálne vybavené miesto na prijímanie klientov - to je veľmi dôležitá podmienka. Vhodné možnosti: kancelária v známom psychologickom centre, byt na konzultácie, samostatná kancelária pre prijímanie klientov doma (úplne izolovaná od hluku, náhle invázie domácností, atď.) Interiér tejto kancelárie nie je tak dôležitý. Niektoré sú obmedzené na kožené kreslá a tmavé závesy na oknách, iné vyhovujú skutočnému Taj Mahal s brokátovými vankúšmi a perzskými kobercami. Osobne je pre mňa jednoduchšie komunikovať s odborníkom obklopeným skromným a prísnym nábytkom a dekorom, z ktorých najjasnejší je držiak na obrúsky na stole.

5. Hranice na hrade

Čokoľvek mu poviete na stretnutiach, psychológ musí zostať trénerom a len trénerom. Počas terapie nemôže byť žiadne priateľstvo, flirtovanie, sex. Ak máte pocit, že prípad vonia ako petrolej, okamžite si zložte nohy. Akákoľvek terapia, v ktorej sa hranice vzťahu klient-klient začali rozmazávať a meniť na osobné ohrozené nielen zlyhaním, ale aj ďalšími emocionálnymi zážitkami. Osobné vzťahy sa môžu vytvoriť po skončení kurzu, ale v tomto prípade sa nabudúce stane vaším psychológom niekto iný.

6. Proti týmto odporným tváriam som len anjel ...

Ak počujete z psychologickej kritiky svojich kolegov, je to určite znamenie, že s týmto špecialistom nezačať poradenský kurz. Na prvom stretnutí si môžete dohodnúť šek, ktorý si sťažujete na jedného zo slávnych psychológov, ktorí vám údajne nepomohli, vyhodili vás do ťažkej situácie a nepreukázali náležité sympatie. Pre každého špecialistu je terapia práca, nič viac. Práca víta jasný vzhľad, triezvosť, pokoj, vytrvalosť a jasný priebeh. Ak odborník ochotne zapadne do klebety o konkurentoch, o akú prácu ide?

7. Krajina rád

Dobrý psychológ nikdy neposkytuje konkrétne rady, ale len pomáha klientovi pochopiť jeho problém a privádza ho čo najbližšie k množstvu možných riešení. V každom prípade rozhodnutie prijíma iba vy a so všetkou zodpovednosťou. Zlý psychológ začne radiť naraz a veľa, hovoriac: „Mal som Vasya Pupkin s rovnakým problémom ...“

8. Pedikulárne orientovaná psychóza s prvkami vegetatívnej apatie pankreasu

Dobrý psychológ neurobí diagnózy, nezatvára štítky a nezdobí jeho reč ťažkými slovami, z ktorých ja osobne okamžite začnem škubať očami. Akonáhle mám pocit, že nerozumiem slovu v prejave môjho analytika, ponáhľam sa s ním rozlúčiť. Keďže 50 minút, ktoré trvá štandardná relácia, by sa malo vynaložiť na analýzu mojich letov a nie na nájdenie spoločného jazyka. Som si tým istý.

9. Psychológ nie je minca

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že terapeut by mal veľmi rád klienta, som úplne proti tomuto prístupu. Neskrstím s ním deti a nechodím na prieskum. Zvyčajne trávim dve alebo tri stretnutia s psychológom a pozerám sa na situáciu: ak sa môj problém trochu posunul, som si istý, že môj guru nie je márne jesť svoj chlieb, za čo platím. A skutočnosť, že som nebol zvlášť vypracovaný hovoriť s ním po zasadnutí, piť ryumashke alebo ísť do kina, takže je to veľmi užitočné pre podnikanie.

10. Je potrebné, Fedya, je to nevyhnutné!

„Ako nechcete robiť viac? Nie, moja drahá, vľavo je stále toľko neopracovaných problémov - pole nie je zorané. Nenechám ťa nikam odísť! “Toto určite nemá byť. Dobrý psychológ vám pomôže riešiť iba problém, ktorý ste vyslovili, a nikdy nebude ukladať svoje služby proti vašej vôli. Iba vy máte právo rozhodnúť, kedy bude kurz dokončený. Zlý psychológ je okrem toho vášnivým psychológom. Preto sa snažte "mlieko" vás. Dajte si pozor na takých "expertov"!

Alebo možno pridáte do môjho zoznamu? Akékoľvek cenné postrehy?